Кръчма

Как се отглеждат ранни домати в оранжерия

Как се отглеждат ранни домати в оранжерия? Вече му дойде времето, за някои, разсада ранни домати да се засади в оранжерия. С което започва тяхното същинско отглеждане - засаждане, поливане, връзване, култучене, борба с вредители, торене, мулчиране, засаждане или засяване на съпътстващи благоприятни и подпомагащи доматите други растения...
Предлагам по тези въпроси да се преместите на тази маса в кръчма "При Вискяр", за да не пречите на обсъжданията на масата с разсадите.

На които имат възможност да отглеждат ранни домати в оранжерия пожелавам - пожелавам успешна и безпроблемна дейност!
Сигурен съм, че знаещите и с опит градинари, ще споделят успехи и неуспехи относно как се отглеждат ранни домати в оранжерия.
                                                                                                        Главен Кръчмар

Колеги, започнахте да засаждате  ранните домати в оранжерии,ще бъда благодарен на всеки ,който сподели от тук нататък до края на вегетацията как подхранва доматите. Мисля че на всички ще ни бъде полезен практическия опит натрупан с годините.
« Последна редакция: 04, март, 2014, 17:33 от Вискяр »

Re: Как се отглеждат ранни домати в оранжерия
« Отговор #1 -: 04, март, 2014, 14:48 »
Колеги, започнахте да засаждате  ранните домати в оранжерии,ще бъда благодарен на всеки ,който сподели от тук нататък до края на вегетацията как подхранва доматите. Мисля че на всички ще ни бъде полезен практическия опит натрупан с годините.

+1. Тази година за пръв път ще гледам домати, и аз също ще бъда благодарен на споделен практически опит от по-опитните градинари.

« Отговор #2 -: 07, март, 2014, 18:25 »
 Нещо ми се опъват снимките та ако излезне объркано ще прощавате.
 Та правя бразда направо с лопатата  долу горе 45 см широка и около 25 дълбока. В нея насипвам оборска тор около 5-10 см и малко NPK да речем шепа на два метра. Ако имате неприятели може да сложите и някаква отрова , да речем каунтер или подобно. След което разкопавам да се омеши хубаво торта т.е. на 20-25 см дълбочина. Ай сега ще закача снимките.
« Последна редакция: 07, март, 2014, 19:10 от Баткото »

« Отговор #3 -: 07, март, 2014, 19:25 »
    Разсаждането го правя от двете страни на браздата  40 см между редовете и около 30 в реда. Разсада полагам полегнал и го заравям не повече от 4-5 см а самата форма от кофичката покривам с 1-2 см.

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #4 -: 07, март, 2014, 19:34 »
Абе тои каунтера по принцип  е 1 категория и вече забранен ама ако ги има някои не го съветвам да го ползва на закрито щото има и фумигантно деиствие ,нека не забравяме и дължината на карантинния му срок по спомен три месеца  ,при нормално дозиране ,а е практика да се слага повечко та да върши работа ,поне гледаите да не сеете и красставици

между другото оборския тор и вуобще разлагането на органичните вещества повишава нивата на въглероден двуокис еле в оранжериите на полето е почти никава фаида щото е все едно да подсолиш морето ама в оранжерия си се вдига концентрацията ,малко или много
« Последна редакция: 07, март, 2014, 19:47 от maistora »

« Отговор #5 -: 07, март, 2014, 19:35 »
   Разсадено изглежда така. Торта я слагам, едно за храна и друго за топлина. Не се задържа излишна вода и е подобрен газообмена. Разсаждам плитко заради топлината, най благоприятните условия по това време са близо до повърхноста. Ако забиете корена, формата, на 20 см и по дълбоко ,бъдете сигурни че няма да функционира. Ще държи домата свеж но ще тръгне да се развива нормално едва като пусне адвентивни корени а те ще са по плитко. NPK е бавно действащ тор и го слагам да има резерва за плододаването. Поливането е икономично няма нужда да се дави.

iyaneva

• 128
  • 2
« Отговор #6 -: 07, март, 2014, 20:52 »
Моята препоръка при засаждане на домата (гледала съм домати и в други части на страната, освен на този "пусти" му чернозем), а има отлични резултати и на чернозема- при засаждане правя обилно поливане , за да се уплътнят корените, отгоре заравям със суха почва, за да не се получи кора и да се запази влагата за по- дълго време. И после не поливам, според температурата и вида почва може да издържи около 2 седмици,така се стимулира корена да търси влага и да се разрастне следователно и да обхване по- голяма хранителна площ. И чак тогава слагам капковото, като в началото е близо до растението, а преди всяка следваща поливка го измествам със около 4-5 см. в страни от растението.Така правя и при краставиците, но там сроковете между поливките са по- съкратени.

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #7 -: 07, март, 2014, 21:06 »
то и на теория така си се прави бре Янева ,не мести капковото няма нужда освен ако не си с един маркуч ,ако си със един няма начин пускаш много за да направи по голямо петно а това е грешка

инак слагаи в разсаждането ако имаш възможност топла вода с разтворен кристален нпк тор с повече фосфор в този момент има нужда от това

пп прави ми впечатление че никои не говори за фунгициди а пък не пишете да си ги гледате биологично ,няма лошо и превантивно малко топсин със превикур или аналозите му да сложите
« Последна редакция: 07, март, 2014, 21:25 от maistora »

iyaneva

• 128
  • 2
« Отговор #8 -: 07, март, 2014, 22:21 »
Моята теория: "Здрав разсад-силно растение-висок добив"
Топсин+ проплант задължително, неполивам разсада с чиста вода, и веднъж на 10 дни слагам хумустим. Зеленчука не ми е биологичен, но при разсадите и при чушките използвам биоторове,  и съм много доволна.
Вече съм казвала , че повечето неща ги знам на теория, практиката ми е малко, но което съм го пробвала и съм се самоубеди , че е по- добро, що да не го споделя.
Маркучите ми са по 1 на 1 ред, 5 кубикова цистерна я пускам на самотек за 150 кв. краставици през 2 дни, вечер след 9-10. часа(грешно)в най-интензивния ми сезон-юни-юли ,
чушките през 4-5 дни, в същия период , домата през около 5-6 дни , но с около 1 кубик на 100 кв.

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #9 -: 08, март, 2014, 06:59 »
опааа ,тука съм изпуснал малко
с обилното поливане не прекаляваи ,поливаш за да се уплутнят корените верно ама имаи впредвид че в началото почти не транспирират вода щото са още малки ,също и понеже са в оранжерия няма и голямо изпрение от почвата
Цитат
Вече съм казвала , че повечето неща ги знам на теория, практиката ми е малко, но което съм го пробвала и съм се самоубеди , че е по- добро, що да не го споделя.
С кое от теорията не си съгласна ,че не става на практика ? В смисъл на теория да е така ама на практика обратно

iyaneva

• 128
  • 2
« Отговор #10 -: 09, март, 2014, 00:14 »
Не казвам, че не съм съгласна, а че не съм го практикувала.

« Отговор #11 -: 09, март, 2014, 07:53 »
     Теория, практика.... Вярно, майка ми изкарала живота си без теория и от глад не е умряла .... ама и хаджия не е станала и това е вярно. Сега и такива хаптали като мене носят теорията в джоба си а дали я прилагаме в практиката това е друга песен. Един приятел казва- всеки е длъжен да бъде умен! Ама това на теория , на практика е... колкото толкова.

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #12 -: 09, март, 2014, 08:39 »
Това е друга бира вече Батко,така вече ми харесва маика ти се е учила от своята маика и така нататък ,така са си преподавали теория ,а как са я трупали ,наи вероятно по трудния начин,сяли са един сорт на една и съща нива по един начин и са намерили правилния за техните технолгии почви и сортове и са си ги предавали през поколенията

с моита постоянно спорим ама започва вече да ми вярва ,последно беше лани за един боб тя цял живот си го е сяла ...наи общо казано на рядко ,има си теоретично обяснение ,неполивен на слаби почви ,аз чета в една книга 50 на 10 -15 и понеже стандарта ми е 60 ги нахаках на десет сантиметра ,предрече ми че нищо няма се роди,после обаче каза ,че толкоз боб не е виждала ,също и в картофа намушках пак взе да ми се кара . пък после я те си станали

Weinlock

• 3
  • 0
  • градина
« Отговор #13 -: 21, юни, 2016, 14:52 »
Колеги, тази година не беше добре за ранните доматки, а за мен беше напрво катастрофална, защото съм и на 930 м н.в.
Тръгнаха добре, даже взеха да връзват, но с дъждовете и сланата , в парника ми налази маната. Доколкото ми казаха - това е което се вижда:

Продължих да слагам нов разсад. Докато валяха дъждовете маната бързо налазваше всяко ново листенце. Пръскане с препарат, кастрене на болното, рязане на тежко болното стъбло и рестартиране чрез колтуци. Сега като стана вече горещо и намаля влагата, заболяването взе да утихва.

Обаче, парничето със сигурност е заразено със спори. Какво да правя за догодина, мога ли да го обеззаразя някакси?

митьо

• **
  • 61
  • 0
  • градина
Колеги, тази година не беше добре за ранните доматки, а за мен беше напрво катастрофална, защото съм и на 930 м н.в.
Тръгнаха добре, даже взеха да връзват, но с дъждовете и сланата , в парника ми налази маната. Доколкото ми казаха - това е което се вижда:

Продължих да слагам нов разсад. Докато валяха дъждовете маната бързо налазваше всяко ново листенце. Пръскане с препарат, кастрене на болното, рязане на тежко болното стъбло и рестартиране чрез колтуци. Сега като стана вече горещо и намаля влагата, заболяването взе да утихва.

Обаче, парничето със сигурност е заразено със спори. Какво да правя за догодина, мога ли да го обеззаразя някакси?

може да обеззаразиш със сяра, като я сложиш на купчинки и с малко спирт запалиш, после поне два дни не влизаш и не отваряш - това за найлона, земята я пръскам с разреден разтвор на формалин или соля обилно със син камък.