Кръчма

Хидропоника

ivanovbg

• 806
  • 10
Хидропоника
« -: 26, февруари, 2014, 20:35 »
Чудех се къде да я плясна и реших тука. Ако не е за тук местете я.

Не видях тук да има нещо повече от загатване на тази тематика.
Тази година съм решил да опитам. Все още не съм избрал култура за експериментите и се надявам с ваша помощ да избера.

Да кажа каква ми е идеята: Останаха ми няколко тръби по 4 метра на Фи 110мм. Мисля поне една да направя на нещо такова: Не е задължително да са ягоди.
Ако някой е по навътре в нещата...
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

ХЕРА

• 177
  • 6
Re: Хидропоника
« Отговор #1 -: 26, февруари, 2014, 21:14 »
От битието ми на ягодопроизводител имам спомен за един разговор на Агра-та с представител на израелска фирма.Та той обясни, че при това производство има държавна рецепта за хранителния разтвор, която всеки фермер си е дообогатил и пази в дълбока тайна.Ягодите се гледат интензивно само един сезон и се сменят.Помня и , че бях леко смутена и от сроковете им на доставка на плодовете-10 часа от брането да Мюнхенската борса със специален самолет.
Личното ми мнение на база опита ми, включващ тунели за ранно производство за удължаване на сезона и дори вкарване на разни торове през капковото е категоричен-това, което си е узряло спокойно на слънце и си е синтезирало само нужното му от почва и въздух, без да бъде надувано с излишна вода и хим.торове е истински вкусното.
Другото може да е удобно за обслужване и бране, да има перфектния външен вид, но е далеч от истинската ягода.
И не е задължително да са ягоди  ;)

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #2 -: 26, февруари, 2014, 21:24 »
Мен не ми е идеята да е с изкуствени торове. Искам да пробвам следното: Около 1 кубик пръст и тор в един съд през който да минава от време на време водата която ще се върти в тръбата. От време на време мога и да сменям пръстта.

П.П. Появи се и друг въпрос. Как се измерва киселинността на почвата. Евентуално ако я промия с вода и после топна лакмус ще е меродавно ли?
« Последна редакция: 26, февруари, 2014, 21:44 от ivanovbg »
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #3 -: 26, февруари, 2014, 22:49 »
Абе не да те разочаровам ама бая специалист си трябва за да се занимаваш с хидропоника ,тама наи важното е торенето а ти като те гледам на на фотосинтезата ще разчиташ.Опитаи с репички къса вегетация и белким им стигне тва в почвата ,но пък това няма нищо общо с хидропиниката -направо ще си е саксия,чиято почва няма да успееш да изтощиш с репичките.

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #4 -: 26, февруари, 2014, 23:03 »
Няма да ме разочароваш толкова лесно.  :)
Както казах пръст и тор(оборска ) - нали знаеш че като сипеш повече вода в кофичката , отдолу изтича една кафеникава вода - за нея става въпрос.
 Репичките са добра идея, поне бързо ще разбера дали ще ставам за хидропоник или да се отказвам овреме, но не знам как ще нарастват между керамзита. Може би трябва да напълня кофичките с минерална или каменна вата?

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #5 -: 26, февруари, 2014, 23:33 »
знаеш ли кое е основното предимство на хидропниката ....няма почва няма болести и растенията развиват целия си потенциал речи кажи стерилна среда а ти ще си вкараш болести . С други думи  ще събереш на двата метода  недостатъка ,колкото и да са безвкусни хидропонните са чисти не се пръскат щото не боледуват ,можеш и да ги ториш с биологични торове ама не е оборски тор и струват мама и тате

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #6 -: 26, февруари, 2014, 23:50 »
Е пести се място и мотика при моя полухидропонен метод ;)
От друга гледна точка пък малко са болестите които идват по корените. Като ги гледаш под мулч не е ли същото? Аз няма да ги гледам на закрито. Някъде гледах клип дето един ги гледаше в резервоари в които имаше риби.

Идеята е да си направя нещо подобно от тръбите дето ми останаха, но не знам как тече и колко високо вътре е водата.
« Последна редакция: 27, февруари, 2014, 00:01 от ivanovbg »

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #7 -: 27, февруари, 2014, 00:17 »
тва с рибата не е хидропоника а аквапоника там вече  е нещо като затворена екосистема ,и да ги гледаш вън поне нямаш болести предавани от почвата а те никак не са малко ,инак биха ли обеззаразявали оранжериите ?
мотиката и с обикновен мулч си я спестяваш за гъстотата донякъде ...

човек бая работи незнаеш  ;D,предполагам поне до дъното на кофичките :D е водата ,ако и разбирах на хидропониката щях да си гледам разсада така, не ми се рови в тубата ама имаше марулки в стиропорени (или дунапрен не помня )табли в басеин ,от единия краи ги сеят от другия ги скубят много по лесно за изпълнение от разните му тръби

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=iAJMYnC4Hyc" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=iAJMYnC4Hyc</a>

Гледаи втория метод ,нещо подобно беше.
« Последна редакция: 27, февруари, 2014, 08:08 от Вискяр »

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #8 -: 27, февруари, 2014, 00:58 »
Опитай за разсада, аз така мисля да пробвам за безколовите  Как да си приготвим лесно разсад за зеленчуци без почва и да спестим място

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #9 -: 27, февруари, 2014, 08:15 »
В хидропониката не се ползва почва. Само промит речен пясък или перлит.
Като студент отгледах на прозореца на фотолабораторията домати и краставици.
Освен азот, фосфор и калий (от изкуствените торове) -  нужни са ти  и микроелементи. Не знам къде ми е книгата с рецептите.
Мисля, че се продават готови концентрати за хидропоника, но количествата са насочени за големи системи и едва ли ще си позволиш да платиш големи суми за няколко тръби в двора.

iyaneva

• 128
  • 2
« Отговор #10 -: 27, февруари, 2014, 11:21 »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=NjlZwUtCN98" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=NjlZwUtCN98</a>това е нещо средно и почва и воден разтвор

ivanovbg

• 806
  • 10
« Отговор #11 -: 28, февруари, 2014, 21:58 »
Мерси, точно това ще опитам.
Лошото е че не намирам никъде какво е нивото на водата в тръбата :(

Valdey

• 3
  • 0
  • Automated endless food systems ...
« Отговор #12 -: 18, май, 2014, 11:52 »
Как вървят експериментите с хидропониката ?

Някой ще сподели ли успехи/проблеми до момента ?

8)

« Отговор #13 -: 29, април, 2015, 10:27 »
Здравейте,един приятел работещ във фирма за производство на торове за хидропоника ми даде течни торове. Могат ли да ми влязат в някаква употреба за градината? Има с аминокиселини и микроелементи, с калций и магнезиий,елементите са в хелатна форма,но никъде не е дадено съотношение между натрий,фосфор и калий. Има и с цялата гама витамини "B"има и за въстановяване на растения със забавен растеж,има и за по-мощна коренова система,за цъфтеж,за растеж. Изпробвах един тор за растеж в посочените дози преди две седмици върху резервен разсад домати за сега няма проблем,даже дръпна осезателно.

Мило

• 1 074
  • 20
« Отговор #14 -: 29, април, 2015, 11:35 »
Храни растенията и се не бой,за да ти се отблагодарят  !!!
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !