Кръчма

Ръчни инструменти и приспособления -как да си освободи

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Потърси нещо като пружинна стомана. С ф 2-3мм. Да се забива лесно в почвата. Тези шпилки искат голямо усилие за забиването. Те повече мачкат, отколкото да се забиват.

Ето как изглежда лехата след есенното копане.

Сега след 3 минути с култиватора

И още минутка за подравняване с гребло.

Поставих маркучите,остава само мулча и пей сърце.

ИПК

• 393
  • 2
  • Иван Петров Коцев
Браво . Като гледам какви са големи буците на първата картинка ми се струва че ако с греблото ги начукаш, а не да го влачиш много по бързо ще се раздробят и после вече със самоделката да го направиш на ситно .

Мило

• 1 074
  • 20
Браво Краси,евала за изобретението,честито и със здраве да го ползваш !!!
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Буците са премръзнали от студа и култиватора ги раздробява без проблем. Половината лехи са с мулч,нарочно ги оставих за сравнение с обработените през есента. Опитах и една от лехите с мулч,махнах го,но почвата е много мокра и на нея култиватора се задръства с пръст и потъва. Наторих я и я прекопах с мотика,като просъхне ще я мина с култиватора.
Установих че : 1. Ако есента лехите са наторени с оборски тор и прекопани,напролет като просъхнат хвърлям НПК минавам с култиватора и слагам мулч. 2. Ако оставя мулча и напролет го махна,торя с оборски тор и НПК,след това прекопавам с мотиката,защото почвата е мека и като просъхне минавам с култиватора и слагам мулч. 3. Култиватора работи много добре на леко просъхнала почва,колкото е по-влажна толкова трябва да е по-лек. Аз опитах с 2,5 кг. тежест и без тежест. На мократа леха с мулча с тежест потъваше и се задръстваше,а без тежест беше по-добре,разрохкваше на 3/4 см.
Казано накратко,добър инструмент за моята градинка и като се комбинира с подходяща влажност  на почвата,мотика и гребло ще ми върши перфектна работа.
« Последна редакция: 04, февруари, 2016, 14:22 от Краси Лазаров »

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
    • Градина Вискяр
Браво . Като гледам какви са големи буците на първата картинка ми се струва че ако с греблото ги начукаш, а не да го влачиш много по бързо ще се раздробят и после вече със самоделката да го направиш на ситно .
Идеята на зъбната ротационна брана, която направи Краси, е да не бъхтиш.  ;)

ИПК

• 393
  • 2
  • Иван Петров Коцев
Е,да де , ама такива големи буци да ги трепеш с тия пръчици пак си е бъхтене .Едно поливане с лейката на буците и след половин час с греблото ще ги направи на пясък . Тъй си мисля аз де ,като си знам моята почва каква е, а при него как е той ще каже .Все пак браво на Краси ,че търси най различни способи и дано има успех.

Вискяр

• *
  • 1 709
  • 7
    • Градина Вискяр
Дойде време  за поредната мързелива мотика без копче, при това доста ефективна.

Как да копаем без мотика и без да се уморяваме? Вечния въпрос. Ето едно видео, в което е показан българския талант!

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=b8ZCFWtaxnE" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=b8ZCFWtaxnE</a>

Градински инструмент, лесен за направа и лесен за употреба!
Ако някой се интересува нещо повече - да пише.

ХЕРА

• 177
  • 6
Това клипче е мое.
А " агро жилета" майстори мъжа ми.
Това са ни основните инструменти в градината.  Окопаването с тях става бързо и леко- може да се мине декар за 2 часа.
За разрохкване след гравитачна поливка са незаменими.

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
Ехеее, браво на мъжа ти Хера!Изглежда страшно удобно и бързо обработването с него!Може ли няколко снимки отблизо на инструмента, че имам един татко, който само ме пита "кажи сега какъв инструмент да ти направя" 8) Напълнил ме е със стандартните всякакви размери... ;D
Ще бъда много благодарна.  :)
Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!

Gogo69

• 307
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
Не се вижда. Казва, че видеоклипа е частен...

MinaLP

• 503
  • 5
  • градина
Благодаря за снимката Хера, вижда се добре  :) но клипчетата и при мен не ги отваря...
Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!

ХЕРА

• 177
  • 6
Съжалявам!
Явно качването на клипчета за мен е много сложно мероприятие :-[