Кръчма

Евтина оранжерия?!!

Евтина оранжерия?!!
« -: 05, февруари, 2014, 08:20 »
От години правя експерименти с ранни домати и знам най-важния елемент би трябвало да бъде оранжерията.Хубаво ама лошото е като не живееш там, където е оранжерията... как да се справиш.През 2010 г.направих оранжерия от стара дограма и се размислих върху вентилацията и поливането,първото го реших с вентилатор и контролер,а второто с капково напояване и контролер.До тук добре насадих домати Робин и радостно потривах ръце.Всичко вървеше чудесно и двете системи за вентилация и напояване работеха перфектно,доматите на първа китка нацъфтяха и започнах да усещам вкуса им.Обаче нагоре вместо да цъфтят те само се зашумяваха,не бях преценил точно,че на комшиите леските ще направят толкова сянка,какво да правиш в двор в София не можеш да имаш голям избор на място.В същата година отглеждах домати и на Костинброд в един слънчев двор,за вкуса на доматите сами се сещате, беше чудесен и реших зеленчуци в София до тук.Размислих се как да имам ранни домати без оранжерия и си направих схема,сея на 6 януари пикирам след месец,а в началото на март насаждам в 5 л. бутилки от мин. вода използвам остъкления балкон като оранжерия закалявам ги на слънце и в края на април след сланите разсаждам в градината бера от тях след 5 юни.Недостатък :представете си 35 стръка в 35 бутилки и още 200 стръка домати в кофички от кисело мляко плюс 500 стръка пипер плюс краставици,салати и всичко това на един балкон :o.Докато обикалях из градините и агроаптеките една агрономка ме светна ,че вместо оранжерия покрива доматите през април в софийско с шишета от мин. вода 10 л. с отрязани дъна и без капачка на гърлото.Реших ще опитам ама все ми е малко ,та се разрових в нета и намерих бракувани шишета от 19л. които са доста по-големи и с по-дебели стени, само за по лев бройката.Намерих и един човек,който гледа така домати с шишета от години видях и снимките му в нета ,запознахме се обменихме опит, добих кураж.Махнах на едно от тях дъното и го сложих върху един домат засаден в кофа от латекс и така от декември до сега си седи и домата не е загинал въпреки ,че миналата седмица имаше температура на балкона почти до нулата,но извън шишето.Когато е слънчево разликата в температурите в шишето и отвън е от 5 до 7 гр.След това гледах много руски филми за органичното земеделие и се навих да направя топла леха в комбинация с шишетата.Братушките имат голям опит с топлите лехи при тях лятото е късо и за това топлата леха им помага за по ранно узряване на доматите.Събрах достатъчно органика и пресен конски тор и чакам да дойде март за да направя топлата леха в която в началото на април да насадя домати и да ги покрия с шишетата.Тези домати ще ги насея след няколко дни или ще са с месец по-късно засяти от януарските ,които ще гледам по описаната технология по-горе,но без топла леха.Целта на този експеримент е да разбера каква ще бъде разликата в узряването на януарските и февруарските домати и ако е малка до седмица ще сея вече доматите през февруари,защото ангажимента с януарските е голям.Как мислите да ли ще стане?Ще бъда благодарен за всяко мнение.

Re: Евтина оранжерия?!!
« Отговор #1 -: 08, февруари, 2014, 20:22 »
Размислил съм се върху това: разсада който ще засадя под шишетата в топлата леха,кога да го насея за да може в началото на април да го засадя под шишетата и да остане под тях до края на април докато минат сланите? Диаметъра на шишето е 27см,а височината 42см. ,в момента имам разсад от декември на 60 дни и е висок около 15 см. с зачатък на пъпки на първо съцветие,ако и този разсад върви като декемврийския ще може да изкара под шишето още поне месец. Ако го насея както мислех утре до насаждане в градината ще минат 50 дни и под шишето ще трябва да удържи още 30 дни,но тогава времето е по-топло и растежа ускорен. Ако го насея на 20. 02. ще му трябват 40 дни до засаждането и още 30 до края на сланите. Може да ви е смешно това с което се занимавам,но въпреки това ако ми дадете мнение ще ви бъда благодарен.

nkanavrov

• 276
  • 17
« Отговор #2 -: 08, февруари, 2014, 22:18 »
Аз лично само веднъж съм се пробвал да направя топла леха , но не ми се получи - не се "запали" торта.Струва ми се че за твоя  "опит за евтина оранжерия" би помогнало евентуално  мулчиращо фолио.Дори лично аз бих рискувал да сложа черно фолио - за ягоди , с цел по-висока температура на почвата.При този вариант обаче при затопляне на времето , някъде в началото на май това фолио задължително трябва да се махне , за да не "свари" корените.Може да се сади евентуално и върху сиво-черен мулч и тогава той ще си остане през целия сезон , но ще даде по-ниска първоначална температура на почвата във времето когато на теб най-много ти е нужна.

Мило

• 1 055
  • 20
« Отговор #3 -: 09, февруари, 2014, 08:09 »
Сложи ли мулч не е нужно да го маха в последствие,няма да свари въобще корените какъвто и да е мулча,черен,сив и тн.Мулча загрява само през деня земята,през ноща има ли слана няма да помогне по никакъв начин.А за биотопливото и топлата леха трябва от майстор да се направи и поне 2 кубика да бъде иначе трудно ще се запали.Трябва ред слама ред оборска тор но пресна,в никакъв случай да не е прегоряла.Прави се повече сламесто да бъде и да не е много сбита камарата, по рехава да е накрая се завива с найлон и стари черги даже най отгоре се оставя една дупка да диша и да пуши,може и въобще да не се полива с нищо,даже по добре.Хубаво е торта да е конска и кравешка.Голямата камара по лесно се пали има много енергия в нея.След седмица,10дена е готова.Успех на мераклиите  ;D
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

« Отговор #4 -: 10, февруари, 2014, 23:37 »
А що муха се събра на запаленото гориво >:( снега направо почерня

« Отговор #5 -: 20, февруари, 2014, 15:17 »
Ето го разсад в шише така както ще бъде на лехата през април

« Отговор #6 -: 22, март, 2014, 19:33 »
Тази седмица се убих от работа сеене на тор,пикиране,сеене на пипер и като за капак направих топла леха. Като се замисля едва ли бих повторил това упражнение,много работа и я отхвърлих за един ден. В началото на другата седмица ще ходя в градината и ще снимам. Мисля да опитам да засадя един стрък домат за проба под шише пък каквото стане. Ще опитам да ползвам торището за леха за разсад в началото на април,ще го покрия с 10/15 см. компост и в него ще насея късните домати под шишета,май ще стане,че на балкона няма къде игла да падне. ;)

« Отговор #7 -: 14, април, 2014, 15:51 »
На 24 март засадих на топлата леха един стрък домат под шише за проба. След 10 дни засадих още осем,а сега наблюденията ми до днес. Листата започнаха леко да жълтеят около седмия  ден след засаждане,след още седем дни се нормализира цвета,обаче взе да му става тясно в шишето и листата които опират в него пригоряха. Стъблото стана три пъти по-дебело и листната маса е в пъти повече от тези които още са в къщи и са засяти заедно с него,цветните пъпки увиснаха надолу,което означава ,че скоро ще цъфне ,а тези в къщи едва сега се вижда зачатък на цветни пъпки. Досега най-ниската температура в градината е била 2 гр. и няма поражения в четвъртък сутринта ще е около нулата и затова все още не съм засадил и останалите. Изводите ми: мисля че до този момент експеримента "Засаждане на домати под шише в топла леха" върви добре, виждам проблем,шишето въпреки,че е от 19 л. вече е тясно на този домат,който засадих на 24 март при другите е все още добре,но явно или трябва по-късно да ги сея или по-късно да ги засадя в градината,обаче като се размисля едва ли ще има скоро толкова топъл март, листата първите поне четири пет ще заминат така както гледам от не специфичните условия в шишето,но корена е стабилен и се надявам след 10 дни като махна шишетата бързо да се възстанови листната маса. Има и още нещо то е свързано с аклиматизацията след махане на шишето,но мисля че ще се справя за няколко дни постепенно ще ги закаля на слънце.

« Отговор #8 -: 27, ноември, 2014, 15:34 »
Чудех се къде да вместя това питане и реших,че тук ще му е най-добре. Аз по принцип не съм по евтините неща,но когато няма друго решение опитвам и експериментирам. Доматите под шишетата донякъде станаха,а разсада и салатите направо си бяха у дома особено салатите и в момента са под тези шишета.
Нямам възможност да използвам истинска оранжерия,защото няма как да я обслужвам всеки ден през април и май. Но след тази година се оказа,че зеленчуците са били най-добре в оранжериите.  Започнах да мисля в тази посока и ето какво измислих,имам т-образна конструкция от тръба 2.5 м. и винкел 0.8 м. ,на леха от 6 м. имам четири такива т-образни кола по тях съм пуснал два реда тел и за тела връзвам доматите (на снимката са виждат коловете). Ако използвам тази конструкция и я покрия с нещо и се получи навес доматите няма да се мокрят от дъжда,но с какъв материал да ги покрия и да ли ще върши работа този навес или от голямата влажност когато вали пак ще имам закачка с маната?
« Последна редакция: 27, ноември, 2014, 15:36 от Краси Лазаров »

Мило

• 1 055
  • 20
« Отговор #9 -: 27, ноември, 2014, 18:55 »
Ако приемем,че покриеш трите реда ще се получи оранжерия с равен покрив и при един дъжд ще натежи водата и ще скъса найлона.Най добре е да направиш някакъв вид арка от двата крайни реда един към друг а в средата поне 50см да надигнеш ще е достатъчно.Виж кое е по ефтино шпаринг или 1/2 тръба.За през лятото ще е супер.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

« Отговор #10 -: 27, ноември, 2014, 19:54 »
Благодаря,ето за това питам тук,защото получавам изключително ценни съвети. Сега като ти прочетох поста ми светна,имам пвц ф32 предполагам,че за 50 см на 6 м. ще може да се огъне. Имам 4 лехи,над коловете ще направя арки от пвц тръбите,които ще захвана към коловете,а напречно на тръбите ще пусна тел за до укрепване. Мисля найлона да е армиран, за да изкара по-дълго време,само за укрепването му към тръбите не знам как да стане,за да не се прокъса от вятъра.

sasho41

• 223
  • 6
  • Навеждай се само, за да вдигнеш. Епикур
« Отговор #11 -: 27, ноември, 2014, 21:07 »
От 7г. ползвам едно подобие на оранжерия от ПВЦ ф40 тръби извити на дъга.
С размери дължина 5+м. и ширина 3+м., в най високата част дъгата е подпряна
с рифелована арматура ф14мм. Имам два проблема със нея:
1.Когато завали много сняг, от северната страна тръбите стават S-образни от
снега който се свлича, трупа и натиска найлона и тръбите.
2.През лятото когато напече слънцето, тръбите се нагряват и найлонът български
или израелски(няма значение) прегаря където контактува(опира) в ПВЦ тръбите.
След втората година кърпя с Тиксо-лента и на третата сменям найлона.
Малко златно ми е това парниче и тази година ще го разваля,намерил съм стоманени тръби
от стари парни инсталации- 2цола,1.5 цола,1 и 1/2цола и ще го преправям.
И имам един много важен въпрос:
Как предпазвате найлона от прегряване при допир с стоманената конструкция? 
„Уви, светът обърнал се в пустиня!
Море от злоба и разврат!…
Иди живей сред туй море от тиня,
сред толкоз много кал и смрад!“
Христо Смирненски

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #12 -: 27, ноември, 2014, 22:26 »
Моя е на 3 години вече и не е прегорял където се допира до желязото. Тръбите са само на грунд.
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

« Отговор #13 -: 28, ноември, 2014, 10:09 »
израелски 200 микрона вече трета зима ще му е никакви проблеми, а преди на хоби оранжерията слагах по тръбите подложка за ламинат изрязана на ивици и превързана с нещо/тиксо не издържа повече от един сезон/.
Краси правил съм такива чардаци и за да не го плющи вятъра слагах сезал между тръбите и на самата тръба от единия край до другия.Погледнато отгоре изглежда така IXIXIXI.

« Отговор #14 -: 28, ноември, 2014, 10:29 »
Мисля си,че ако боядисам тръбите с бяла блажна боя ще се намали нагряването,а тръбите не са много и няма да ми отнеме много време. За укрепването на фермите ще процедирам така: на крайните колове ще захвана пвц тръбите с винтове към металните колове,а на средните два ще увелича дължината както казва Мило с 50 см. и така ще се получи дъга.
Галине, аз имам мрежа против градушка с размера на "чардака",който ще правя да ли не мога да я ползвам вместо сезала и ако става сигурно ще трябва да я сложа отгоре върху найлона? Мислех през зимата да свалям найлона,но кажете как е по-добре.
Накрая моля за съвет какъв найлон да сложа и от къде да го взема?