Кръчма

Как да добием 40 кг домати от едно растение

Здравейте,тази технология направо ме плени и е изключително полезна за малките градини.В какво се състои :идеята е доматеното растение да развие мощна коренова система ,която след това да изхрани растение,което не се колтучи. Засях семето в началото на декември,защото времето от засяване до плододаване се удължава.След това растението се отглежда както останалите в смисъл на поливка,хранене и светлина,но се пикира в полиетиленов плик,който се навива надолу така,че да не пречи на светлината за растението.Когато порасне и образува 6/7 листа се премахват три от тях изчаква се няколко часа да завехнат раните и се затрупва с пръст малко над най-горния отрязан лист и така докато порасне домата над плика(хубаво е плика да е по-дълбок и да не е твърде широк,за да е по-удобен,хем по-малко субстрат хем по-лесен за пренасяне).За по-голямо удобство сложих плика в отрязано 10л. шише. Като преминат сланите се засажда в градината,но на повърхността на почвата,като мястото под него се обработва и наторява и се продължава със досегашното упражнение,расте режете листа и затрупвате с компост,пръст,прегоряла тор докато не стигне височина около 80 см ,аз ще го оградя с 4 чувала бели за отпадъци през тях ще влиза въздух.Представете си всичко
 така забиват се два кола пробиват се две дупки на дъното на чувала и той се нахлузва на коловете и така четири пъти,засаждате домата затрупвате със субстрат и повдигате чувалите до ниво на отрязаните листа и така докато стигне височината на чувалите нататък оставяте да расте на воля без да колтучите прикрепвате и връзвате.Тази технология е японска домата се отглежда в отопляема оранжерия на хидропоника до две години и от едно растение набират 1500 кг.,също така е популярна в Русия там обаче отглеждат домата в дворната градинка и получават от 30 до 50 кг. домати.Важно е да се знае,че сорта домат трябва да е високорастящ и според мен задължително качествен хибрид,аз избрах сорт ръгби мощно растение,което и сравнително рано плододава. Защо опитвам от години отглеждам ранни домати в 10 л. шишета,които при засаждане в градината са високи около 1 м. така че до момента на засаждането нищо ново,другото е мерак да опитам,ако става с четири такива растения в малката градинка се изхранва цялото семейство,освен това ви остава качествен компост от отглеждането на доматеното дърво.Аз ще опитам и ще пиша за всичко което се случва.Ето снимки пикиран в 1л. саксия и в полиетиленов плик. Снимки на началото на експеримента 

« Последна редакция: 24, януари, 2014, 16:55 от Вискяр »

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Re: Как да добием 40 кг домати от едно растение
« Отговор #1 -: 24, януари, 2014, 16:57 »
Ще чакам с нетърпение да видя как се добиват 40 килограма домати от едно растение.
Смятам, че е напълно възможно.

« Отговор #2 -: 14, февруари, 2014, 15:08 »
Този съд който е на снимката му стана тесен и го преместих в по-голяма полиетиленова торба. Като го извадих от плика на дъното имаше много корени. Смесих прегоряла тор и градинска пръст,добавих перлит и полях. Торбата с растението сложих в кофа от латекс,за да мога по-лесно да го нося.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #3 -: 14, февруари, 2014, 16:15 »
Много добре!
Удължи му светлинния ден.

kinksa

• 38
  • 4
« Отговор #4 -: 14, февруари, 2014, 18:48 »
М7...,с интерес чета публикациите Ви още от "Село".
Аз също обработвам малко земя,и конвенционалното отглеждане на растения
не ми върши работа.Ще опитам описаната технология.Предполагам че още не е късно.
Имам напреднал разсад но е "Прекос"и няма да стане с него.Миналата година отглеждах "Ръгби".
Чудесен хибрид със среден размер домати.Сигурно това е изискването.
"Биг Бийф" мисля че също ще е подходчщ.

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #5 -: 14, февруари, 2014, 22:08 »
Аз съм малко скептично настроен. По миналата година по подобен метод опитах с картофи. Насадих в 5-6 чувала и ... от земята извадих повече отколкото от чувалите, макар че тези в чувалите изглеждаха къде къде по хубави като растения. Картофи имаше  само на дъното и бяха по дребни - вероятно заради тежестта на земята отгоре.

Имай в предвид , че корените имат определена смукателна сила. Затова и при хидропониката навиват доматите и не ги качват над 2 метра, май даже и по малко. Забелязал съм, че големи домати на високо няма :)

Реално погледнато 40 килограма домати са 160 домата по 250грама или 30 китки по 5-6 домата.  При 4 китки на разклонение си трябва поне да се разклони на 7. Като се има в предвид че на всеки лист се пада култук ...

Много сметки станаха ;) Аз бих предпочел 7 домата вместо един. Ако се разболее единия и няма домати, а от тези 7- те все някой ще оцелее за салатката. Да не говорим че по отрано ще я има :)

Не искам да те разубеждавам, но вземи и засади още 6 покрай този хубавец. Нека си има рекордьор, но и салатката е важна.

Наздраве и успех!

По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

« Отговор #6 -: 15, февруари, 2014, 19:27 »
Тук не става въпрос за разубеждаване това за мен е просто един експеримент,а градината си я засаждам даже с повече домати,тази година ще опитам нови над 20 сорта. Да ли ще стане домат дърво или ще хапна дръвцето  ;D не знам ,но ми е интересно всъщност затова се занимавам за кеф.

« Отговор #7 -: 15, февруари, 2014, 19:47 »
М7...,с интерес чета публикациите Ви още от "Село".
Аз също обработвам малко земя,и конвенционалното отглеждане на растения
не ми върши работа.Ще опитам описаната технология.Предполагам че още не е късно.
Имам напреднал разсад но е "Прекос"и няма да стане с него.Миналата година отглеждах "Ръгби".
Чудесен хибрид със среден размер домати.Сигурно това е изискването.

Да възможно е Прекоса да се задъни той е полудетерминантен,Биг Бийф ще стане мисля че не е късно руснака го е садил  на 28 февруари виж клипа

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=jTJKXz8RYUE" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=jTJKXz8RYUE</a>

Би ли ми дал повече инфо. за сорт Ръгби : как си го формирал,по колко домата има средно на китка,вкус,как е в жегите изресява ли,облистеност и друго за каквото се сетиш,ако имаш и снимки ще е безценно?
« Последна редакция: 15, февруари, 2014, 20:32 от Вискяр »

kinksa

• 38
  • 4
« Отговор #8 -: 15, февруари, 2014, 23:41 »
"Ръгби" е много ефектен и вкусен.Средна големина - 250;300гр.
Всички искаха да си вземат от него,но аз като за първа година бях засял малко.
По 5 - 6 домата на съцветие.В оранжерията ставаше доста горещо в летните
дни,но завръзите бяха добре.При мен доматите не бяха с еднакви размери
защото торя и подхранвам само с органични торове.Аз предполагам че за тези 40кг.
ще са необходими минерални.Формирал съм ги класически,с едно основно
стебло и всички култуци отстранявах.Вижда се че лехите са високи,мулчирани със слама.

« Отговор #9 -: 25, февруари, 2014, 08:18 »
Расте  ли расте това доматено дръвче и вече започнах да се притеснявам с какво ще го закарам в градината. Трябва да търся някой със Зил  ;D

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #10 -: 25, февруари, 2014, 09:31 »

Първата година, когато садих Биг Бийф, получих 8 китки с узрели домати. Наложи се да махна найлона от оранжерията.
Септември, като дойде една комшийка и го видя, само се плесна по челото, и заяви, че нямала толкова домати в цялата градина, колкото има на един корен.  ::)

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #11 -: 25, февруари, 2014, 19:11 »
Четох, четох и скочих днес та си купих 45 семки за 5 лева да го пробвам този Биг. Само да не оправдае очакванията, че го изскубя >:(
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

« Отговор #12 -: 25, февруари, 2014, 19:28 »
     Спокойно, няма да го изскубнеш но догодина ще си сееш някое простичко българско сортче. Освен ако не си свикнал на модерните рафтови домати. Миналата година сях Биг биф и Пинк. Не ги оскубах щото нямах други но тая година за мой срам си посях Наслада. Ако не вкусно, поне името му е сладко нали ;D

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #13 -: 25, февруари, 2014, 20:12 »
Не си падам по рафтовите домати. Тази година садя Фантазия - хибриден и сортове Албенга, Жълт голям, Розов голям, Червен голям. Разсад съм си направил бол. Последните 3 не им знам сорта , но така са ми ги кръстили приятели от Асеновград дето ми дадоха семе миналата година и съм много доволен от вкус и добив. И трите са над 300грама, месести и с малко семки. Те си ги садят от години само тези от тяхно си семе, тоест не са хибридни.

Та  от този засях сега 15-тина корена само за проба. Малко късно видях че имат и зелен пръстен. Но в края на краищата поне за доматен сок за водката ще станат, ако не ги бива за друго ;) Наздраве!

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #14 -: 25, февруари, 2014, 21:47 »
    си посях Наслада. Ако не вкусно, поне името му е сладко нали ;D
Точно. Само името го бива.  8)