Кръчма

Как да стана пчелар.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Как да стана пчелар.
« -: 11, октомври, 2013, 09:52 »
Как да стана пчелар? Става ли от мен пчелар?
Много хора през различни периоди от живота им се замислят за някой кошер в двора. Ей тъй, за собствени нужди да добият малко мед. И си задават въпроса - става ли от мен пчелар? Как да стана пчелар? Трудно ли се отглеждат пчели?
Някои си остават с тези мисли. Други запретват ръкави и опитват. Единици, които имат вътрешните способности, надминават етапа "някой кошер" и достигат до пчелини със стотици кошери.

Как да стана пчелар е като "Как да стана градинар?". И при двете дейности се работи с живи организми. Градинарите се занимават със сеитба на зеленчуци - домат, пипер, краставица, картоф, фасул, диня, лук... Пчеларите се занимават с пчели - отглеждане, размножаване, добиване на пчелен мед, пчелен восък, клей - прополис, цветен прашец, пчелно млечице, пчелна отрова...
Тази статия няма да е ръководство как се става пчелар, а ще предложи един тест за всеки, който иска да стане пчелар.
Добре е, ако имате възможност, да се снабдите с кошер през есента. По възможност - пчелното семейство да е силно и добре запасено с мед и прашец. Не икономисвайте средства за първото си пчелно семейство - те ще се възвърнат многократно през следващия пчеларски сезон. През есента цените са по-ниски. Така ще имате възможност да наблюдавате пчелите и кошера през зимата, както и да се грижите за него през този период. Което не изисква особени знания и умения.
Напролет, при поява на търтеи, от това пчелно семейство правите три отводки. Като отводката с пчелата майка в нея, е с по-малък размер от другите две. При нея яйце снасянето продължава и тя ще се запълни с пчели по-бързо от останалите две отводки.
Другите две отводки, с пчели, пило в различни фази и задължително яйца, залагат маточници, произвеждат пчели майки - царици, кралици. Пчелите майки се оплождат и започват да снасят - вече имаме още две пчелни семейства.
На следващия етап от вече трите семейства правите три отводки с по една пита. Условията са както при отделянето на предишните отводки. Получаваме още три пчелни семейства.
Следващия етап е внимателно наблюдаване на шестте пчелни семейства и балансиране между тях. Взимат се пити с пило и пчели от по-силните кошери и се придават на по-слабите.
През цялото време се подхранва интензивно! - по възможност с мед, а не със захар. Тези разходи са вложение за следващата година.
Ако успеете есента да имате и зазимите шест добри семейства, то от вас става добър пчелар.
Основна предпоставка на този тест е, че през тази първа година не се очаква добив на мед за стопанина - кандидат пчеларя. Насоката е производство на пет пчелни семейства от едно и да проверите "дали ви идва отвътре" да станете пчелар.
Ако имате възможност около вас да се навърта опитен пчелар, ще е нож с две остриета: От една страна ще има кой да ви съветва и евентуално да ви поправя грешките. Но от друга страна, всеки пчелар има собствен начин на мислене и работа, които може да не съвпадат с вашата вътрешна нагласа. Може да се озовете в ситуация да ви водят с оглавник, вместо сам да вървите по пътя си. Много хора чувстват несигурност и търсят на кой да се опрат. Така грешките ще са по-малко, но ще научите по-малко. Никой не знае къде е една граница, преди да я наруши и пресече. Ако искате да си отговорите на въпроса "Как се става пчелар?", е добре да се опирате главно на себе си. Все пак става въпрос за вас - дали вие можете да станете пчелар!
Естествено, през цялото време може да потърсите помощ в Интернет - има много пчеларски форуми и общности, където можете да получите отговор на въпросите си. Въоръжете се със самочувствие, защото ще бъдете атакувани с доста критика - къде градивна, къде просто така! Все пак, ако искате да станете пчелар, трябва да имате самочувствие. Пчелите не харесват неуверените кандидат пчелари.
Ако успеете да размножите първото си пчелно семейство, пък макар и не до шест кошера -  нещо, което е напълно възможно и постижимо, то ще си отговорите на въпроса "Как да стана пчелар и мога ли да бъда такъв?" Успех!
« Последна редакция: 11, октомври, 2013, 10:00 от Вискяр »

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
Re: Как да стана пчелар.
« Отговор #1 -: 11, февруари, 2015, 22:05 »
 Аз започнах да се занимавам с пчели през далечната 1986 год., 1 год. след като се ожених. Благодарение на тъста ми - бог да го прости, се запалих по пчелите и досега продължава да ми доставя огромно удоволствие да съм с тях.
Тогава имахме около 35 кошера Дадан Блат - 10 и 12 рамкови. В последствие, като ги преместих на сегашните ни пчелини, започнах да увеличавам постепено бройките кошери. Покрай мен се запали и брат ми и в момента двамата се грижим за около 160 кошера и повече от 50 отводки. Покрай кошерите започнах да се занимавам и с дърводелство - сам си изработвам инвентара и ми доставя огромно удоволствие.
Докато съм в състояние, винаги ще се занимавам с пчелите.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #2 -: 11, февруари, 2015, 22:07 »
 Ванка, благодарение на пчелите, аз ходя.
Винаги в двора на вилата имаше 1-2 кошера... Като войник получих тежка травма - скъсах половин бедрен мускул. Криво-ляво се оправих.... Минаха години и травмата почна да се обажда. От начало слабо, после се засили.... до степен, че ми идеше да си отрежа крака. През 2001 успях да го излекувам с прополисов мехлем. От тогава се зарекох да направя всичко, което зависи от мен, за да ги запазим пчелите, и разберем. Те са един от носителите на вселенската мъдрост. Не са само източник на доходи...

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #3 -: 11, февруари, 2015, 22:08 »
Аз започнах да се занимавам миналата година, благодарение на вуйчовците ми, за което съм им много благодарен !!! Прочетох една книга и веднага ме грабнаха тези великолепни насекоми - без тях живота на земята е немислим.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #4 -: 11, февруари, 2015, 22:09 »
Започнах да се занимавам, май месец миналата година. Само и единствено заради лечебните им свойства. И, не смятам да спирам...

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #5 -: 11, февруари, 2015, 22:10 »
 А ние с брат ми започнахме, благодарение на брата на Дядо ни. Той е дългогодишен пчелар. Когато сме ходили да го видим как е, какво прави, винаги ни черпеше с мед. А тогава ми бе много интересно и ни попита дали не искаме да отглеждаме пчели. И ние, деца, на шега ни подари една отводка Стана ми интересно - семействата станаха 2, 3 и т.н. Толкова много книги и вестници съм прочел, и винаги и всеки път, когато съм на пчелина, или при учителя ни, все ни учи на нещо. И всеки път ходя за съвети. Макар че половин живот се занимавам с пчели.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #6 -: 11, февруари, 2015, 22:13 »
Не си спомням точно, но някъде 93-94 година се разхождах и видях от ствола на един орех да излизат пчели. Като си отидох на село, споделих на дядо ми. После беше цяло приключение. Прабаба ми даде пари за бензин на един комшия да дойдат с Москвича до града.Там вече резачката си знае работата. Още си спомням, че напълнихме 2 кофи със далаци. Та от тогава до сега, без пчели не сме оставали, но не бих казал, че сме пчелари. Имали сме най-много 9 кошера. От тази година ще пробвам вече с повече и в друг район.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #7 -: 13, февруари, 2015, 10:29 »
Колеги, да ви разкажа за най-големия финландски пчелар в момента с над 3000 кошера. Баща му бил дългогодишен миньор и имал тежка белодробна проблематика и когато Юхани отишъл да иска да купи от съседа си мед за баща си, колегата имал със семейството на Юхани някакви спречквания и не му дал. Тогава младият финландец се амбицирал и основал фирма за производство на мед и пчеларски инвентар. Днес едновременно с това е и консултант на една европейска и и една австралийска компания по пчеларския инвентар.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #8 -: 13, февруари, 2015, 10:31 »
Моят дядо беше пчелар много дълги години и това - да се въртя около него, докато центрофугира мед, е един най-ярките и щастливи спомени от детството ми. Ароматът на восък, мед, прополис и усещането да съм част от всичко това... За жалост почина, докато бях твърде малка и не можах да науча повече за тях. Минаха повече от 20-ина години, без да имам подходяща възможност.
Миналата година един пчелар продаваше кошерите си, поради личен конфликт със съсед и заплаха, че ще бъдат изтровени.
Тогава установих, че и мъжът ми има желание да се занимава с пчели. Той обича всякакви животинки, винаги е учил с интерес всичко свързано с ветеринарството и смятам, че намерихме общо хоби, което и двамата много обичаме

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #9 -: 13, февруари, 2015, 10:31 »
Дядо ми лека му пръст беше голям пчелар във Видинско. Често като бях дете и съм при тях съм му помагал. Интересно ми беше. Даже ми е давал да чета книги. Ама така и не се захващах с пчелите като основната причина беше, че баща ми е алергичен. Един приятел, пчелар, все ми казваше да пробвам, аз все отлагах. До 2010. Тогава вече се навих, а и един познат си продаваше всичките кошери с инвентара. И той бил алергичен. Ранна пролет на 2011 ги купих и ги сложих в двора. След това друг приятел ме светна за пчеларската програма, кандидатствах и ме одобриха. Последваха едни големи перипетии, за които не искам и да се сещам, но от 2012 полека взех да си стъпвам на краката и което е по-важно все повече ми харесва да се занимавам с тях. Отначалото беше само за допълнителни доходи, сега целта ми е да станат постоянни. Много се ядосвам като направя грешка и заради нея пчелите страдат ама да се надявам, че ще ги сведа до минимум. Мога с часове да седя край кошерите и да ги гледам как летят.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #10 -: 13, февруари, 2015, 10:32 »
Имаше време когато може би едно от малкото удоволствия беше четенето на книги ... Всеки от нас четеше по нещо , нещо ,което му харесва - аз , обикновено - романи , а моят мъж - пчеларска литература ... всякаква , може да се каже всичко ,което беше тогава /80-те години на миналия век/ на пазара и по библиотеките ... и така 2 години преди въобще да имаме пчели ...МЕРАК !!!  За себе си мога да кажа , че НИКОГА не съм си и помисляла ,че ще имаме и че ще се занимавам някога с пчели ....И такааааа , един светъл пролетен ден се сдобихме с 4 кошера - 12-таци ДБ ! При покупката , естествено , младият тогава  пчелар бе съпроводен от уж разбиращи старци .  Предпазните средства / разбирай БУЛА / младият пчелар предоставил на старците . Сделката и пренасянето на кошерите стана през деня .....  Предполагам сами разбирате какво се е случило с пчеларя-мераклия ...  Дойде си уморен , нажилен , подут ииии......безкрайно доволен ...и донесе в къщи пчелни пити чието ухание никога , никога няма да забравя , ухание на топъл мед , восък , прополис ... и това беше достатъчно... за мене - Любов от пръв поглед ... и така досега !!!  От тогава досега сме разбрали едно - Пчелите са съвършени създания ... Греши единствено и само пчеларя

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #11 -: 13, февруари, 2015, 10:33 »
 А... това ще ми отнеме... цяла страница място... Дълга история... Само началото... Първата ми среща с пчелите. От мерак се наврях директно пред кошерите, като че ли пред мухи. И като ме цапна една излетяваща пчела посред челото между веждите, че като ме инжектира! Свят ми се зави! До вечерта станах братовчед на Мечо Пух и Прасчо едноверемено. Цвъкнаха ми един урбазон за първо, после пет дена нещо друго. Три дни ме водиха на ръка до тоалетната, че изобщо нямах очички. Е, оправих се и седнах да чета. Защото само с гол мерак не става... Така... вече ... последните 15 години съвсем сама...вътре в пчелина... Помощ? Има, ама вътре само голямата снаха влиза. Останалите ги гони шубето..

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #12 -: 13, февруари, 2015, 10:34 »
При мен историята датира от преди 8 години. Случайно бях отишъл при един познат, който него ден си преглеждаше няколкото кошера. Аз го наблюдавах безразлично, пчелите бяха за мен потенциално опасни насекоми. След половин час дойде друг наш общ познат, около 70 годишен. Явно е видял някакъв потенциал във мен, може би и да се е пошегувал с мен, но ми каза: да отидем да ти купим няколко отводки, аз като на шега се съгласих. Купихме четири тръвни, като едната беше ме зарадвала много, тъй като майката снасяше по няколко яйца на килийка  пък то било друго... Та така след много уроци, чисто теоретически и житейски, станах кандидат пчелар. Все още съм такъв, дано взема успешно житейските изпити за пчелар!

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #13 -: 13, февруари, 2015, 10:34 »
През февруари 1984 г. се роди сина ми,а два месеца след това почина на жена ми дядото Петър на 80 г. Този човек през живота си не беше ходил при лекар,а една пневмония го уби. Човек от село,но винаги чист и спретнат,весел и добродушен. В големия си двор имаше всичко. Две сини кошерчета бяха оградени с ограда от царевични стъбла. Усещайки края си помоли да да му донесем детето да го види. Като се порадва на детето ми каза: Дани,имаш две деца,да са ти живи и здрави! От всичките ми внуци на теб оставям пчелите! Сега те моля да ме заведеж при кошерите,че ми е много мъчно за тях! Изпълних молбата му и това беше моята първа среща с пчелите. А какъв хубав ден беше! Пчелите летяха навсякъде,а ние без никакви предпазни маски,което много ме притесняваше. Той така се радваше,а аз не ме питайте! Разбрах,че пчелите не жилят ако не им пречиш да работят и,че у лошите хора пчели не се въдят. Обясни ми къде да намеря магазините,булото,повдигача,пушалката и Пчеларската енциклопедия. За няколко дни я прочетох,а при двамата му съседи получих първите си практически уроци,за което много съм им благодарен! За това сега споделям опита си,а всеки да прецени как да постъпи. Имам внук,който постоянно пита за пчелите,а неговия кошер е N 7 . Надеждата ми е в него,че един ден той ще наследи пчеличките на дядо Данчо!