Кръчма

Кошер, пчели, майка, търтеи - пчелно семейство

Вискяр

• *
  • 1 629
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
В състава на едно пчелно семейство в кошера влизат пчели работнички, пчела майка - или царица, търтеи.
Пчелите отглеждат търтеи само през активния сезон. Те са нужни на пчелното семейство за размножаването: оплождат младите пчелни майки - наричани царици, а някои пчелари ги наричат пчели кралици.
При загуба на пчелата майка и липса на възможност за отглеждане на нова, някои пчели работнички започват да снасят яйца. Но тези яйца не са оплодени и от тях се развиват единствено търтеи. Такова пчелно семейство се нарича търтовка.
В нормално пчелно семейство към край на август пчелите изгонват търтеите от кошера.
Тази година в едно празно кошерище в Градина Вискяр през месец юли се засели рояк пчели. По-късно ще опиша какво се случи с него в детайли. Сега само ще поясня, че от този рояк пчели направих отводка. Пчелите заложиха маточници,

отгледаха нова майка и тя вече е оплодена и снася яйца.
Както си е редно, днес като отворих кошера, единия маточник бе нормално отворен, а останалите бяха прегризани. При това доста активно прегризани - почти унищожени!

На тази снимка се вижда младата пчела майка - една прекрасна кралица от раса карника!

Вижда се как пчелите работнички вече подхранват младите ларви от излюпените яйца.

Вече имам две нови пчелни семейства - едно от основния самозаселил се рояк и едно от отводката от него, които подхранвам за развитие и успешно презимуване.
« Последна редакция: 15, октомври, 2013, 05:05 от Вискяр »

Вискяр

• *
  • 1 629
  • 7
    • Градина Вискяр
Късен пчелен рояк се заселва в Градина Вискяр
« Отговор #1 -: 15, октомври, 2013, 05:02 »
В края на август в едно изоставено и даже непочистено  :-[ кошерище се засели още един рояк с пчели в градината. По-скоро микро рояк - две шепи пчели!
Прелката бе затворена и за мен бе цяла мистерия как пчелния рояк се е озовал вътре! Оказа се, че мишка е пробила стената отстрани - в долната задна част, и от там рояка е успял да се засели.

Ето това са всичките пчели:

Вижда се, че веднага са изградили малък далак от стар восък заради малкото пчели и майката е снесла яйца.
Набързо подготвих друго кошерище и преместих двете пити с пчели в него.
Сложих празни изградени пити, както и една с основа, добавих две пълномедни пити от друг кошер, както и една пита с пило и пчели. Не съм уеднаквявал миризми - просто поставих питите и затворих.
Подхранвах с мед, семейството заработи. Носеха главно прашец, а нектар рядко, тъй като пчелите работнички бяха малко, пък аз им бях осигурил мед.
По-късно придадох още две пити с пило и пчели, както и още мед, като уравнявах миризмите. В края на септември кошера се охлади от пчелите - приключиха с активното отглеждане на ларви и оставиха запечатаното пило за доразвитие и излюпване. Днес оформих окончателното зазимяване - 5 междурамия с пчели, което смятам за добро постижение за един месец.

« Последна редакция: 15, октомври, 2013, 05:16 от Вискяр »

Вискяр

• *
  • 1 629
  • 7
    • Градина Вискяр
Относно индивидуалността на всяка пчелна колония:
Току що прегледах два кошера.
Единия, дето през април някъде споменах, че бе останал с буквално една шепа пчели, плюс майката. Система ДБ. Добавих му една пита с всичко по нея от друг кошер.
Сега е на 5 пити, почти пълни със запечатано пило. Има малко резерв от прашец. Мед на практика няма.
Другия е ЛР. Зазимих го на пълен корпус. Под него сложих корпус с основи, като в центъра са две стари изградени пити.
На практика не е слязъл долу. Горе има прекрасни венци запечатан мед, запечатани работнички и търтеи, плюс пресни 15-ина подготвени маточника, на 4 пити разположени.
А сега де!

Вискяр

• *
  • 1 629
  • 7
    • Градина Вискяр
Re: Кошер, пчели, майка, търтеи - пчелно семейство
« Отговор #3 -: 08, януари, 2016, 10:54 »
Медът е почти чисто черен и е много силен на вкус и аромат. Инсектициди почти не използвам. Снимал съм кошерите в темата, в която се представям. Вчера качих и 3 снимки от може би най-красивия изглед по Българското черноморие. Центрофугата е вън, защото още нямам ВЪТРЕ  :-[. Дано Новата 2016 ми донесе и нова сушинка  8)!
Най-вероятно този пчелен мед е манов.
Никак не е хубаво пчелите да зимуват на манов мед.
Иначе има добра цена на пазара. Полезен е с микроелементите, които съдържа в много по-голямо количество от нектарния мед.

Gogo69

• 279
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
« Отговор #4 -: 08, януари, 2016, 12:31 »
Никак не е хубаво пчелите да зимуват на манов мед.
Иначе има добра цена на пазара.
Не знаех че не е хубаво да зимуват на манов... Ама и не смятам да им купувам друг, за да ги храня...
Иначе, до сега не съм продал и 1 буркан. Всичко заминава по приятели и роднини, а пък и ние си хапваме много. Който го е опитал - друг не ще  :P.
Тя, мойта е много сложна... Поради липса на помещение, като дойде време да вадя, отивам с буса, събирам магазините в него, върху найлон, качвам и центрофуга, ножове, вилици и после в банята на апартамента - на 35км и на 4-ти етаж без асансьор ;D. Качвам 1 магазин, центрофугирам, слизам долу до буса и заменям празно за пълно... След края на процедурата минавам и събирам 5-6 чифта обувки, залепнали по стълбището и викам комшиите на вечеря, пък и да си разпознаят обувките  ;D. На другият ден връщам магазините и оставям буса отворен в близост до кошерите. До вечерта няма и следа от мед. Като се стъмни хубаво - затварям вратите и си тръгвам.

ivanovbg

• 781
  • 10
Като гледате пчели може да ви е полезно: Календарен справочник по пчеларство
http://dox.bg/files/dw?a=8564e5f0f8
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Gogo69

• 279
  • 5
Благодаря ти!

Вискяр

• *
  • 1 629
  • 7
    • Градина Вискяр
Календара зависи от климата и пашата.
Аз вече имам мед в магазините, а се оказа, че плевенчани и добричлии още не са слагали магазините!
И твърдят, че не им бягат рояци...

Gogo69

• 279
  • 5
« Отговор #8 -: 07, октомври, 2016, 07:29 »
Вискяр, случайно да знаеш как се прави този прополисов мехлем, за който се споменава в една друга тема?
Имам голяма травма на глезена, от казармата, разкъсани сухожилия, мисля да пробвам да се мажа....

Вискяр

• *
  • 1 629
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #9 -: 17, декември, 2016, 15:56 »
Питах пчеларите, но никой не рачи да отговори.
Освен да търсиш рецепти в Мрежата и да експериментираш, друго не мога да те посъветвам.

« Отговор #10 -: 18, декември, 2016, 12:42 »
На водна баня в порцеланов съд се сипва зехтин 50 мл. След това се добавя настърган на ситно ренде 15 гр. прополис,който преди това е престоял в камерата на хладилника,за да стегне,иначе не може да се настърже. Зехтина трябва да е доста топъл,за да може да започне веднага да разтваря прополиса. Следва бъркане с дървена бъркалка докато максимална част от прополиса се разтвори в зехтина. Това което не може да се разтвори остава като лепкава каша,прецежда се през марля и когато изстине е готово за употреба.

MinaLP

• 444
  • 5
  • градина
« Отговор #11 -: 19, декември, 2016, 11:40 »
Много полезна рецепта, благодаря Краси, а и на Гого, че повдигна въпрос за това мехлемче.Точно се чудех какво да пробвам....Малкия миналата година си счупи  ръката, и двете кости между китката и лакътя, последваха 3мес и половина, 2 операции, игли, гипс, процедури....и сега година по-късно се оплаква,че го боли, при движение, разтягане и по време на тренировки....ЩЕ го пробвам и пиша за ефекта! :)
Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!