Кръчма

Тиквички - сортове, отглеждане, болести, технологии

iyaneva

• 128
  • 2
Какъв инсектицид си ползвал, при такова силно нападение е хубаво да се повтори пръскането след 4-5 дни, за да се обхванат и новоизлюпените неприятели. И огледай хубаво растенията и отдолу и отгоре , защото най- вероятно имаш и акар или трипс.

Два пъти през 3 дни съм ги напръскал с Децис, и след още 3 дни (вчера) с Би-58.

Ето още една порция снимки на проблемни коренчета... Имам чувството, че колкото повече се опитвам да ги пазя толкова по-зле стават  :-X Всеки ден се появяват нови със симптоми на нещо, но не мога да разбера на какво.

« Последна редакция: 05, април, 2014, 15:04 от Станимир Стоянов »

maistora

• 196
  • 2
Не да съм специалист по тиквички ама тва на първата снимка си е вирус ...демек става дебела работата
виж си сорта дали е устоичив на някакви вируси все пак и гледаи да водиш борба с тези дето не е устоичв и векторите им демек въшки белокриулки трипс и так дале

Пръскаи с бито мляко 10 процентов разтвор не лекува вируса но подтиска развитието му или поне за някои беше така, не помня

ако имаш възможност и покрии с мрежа против насекоми така няма да идват все нови и нови гадини където може да са носители на вируси напръскаи си овошките ако имаш наоколо особено праскови зимуват в тях и сега започват да се разселват и именно презимувалите са носители на вируса

Наи добрите исектициди според мен за разсада са имидаклоприда ,тиаметоксам и ацетамипирид

конфидор актара моспилан и аналозите им ,първо защото са системни второ защото имат и почвено действие
децис е добър с много широк обхват и нокдаун ефект обаче е контактен тоест убива само директно опръсканите гадинки или тези направили контакт с третираните повърхности а въшките имат навика да се мотат отдолния краи на листата където трудно можеш да напръскаш  и все пак добре си направил но повтори с актара според мен ,внимаваи и със концентрациите инсектицидите също изгарят ,казвам ти защото ще опръскваш малка площ .не повтаряи два пъти един инсектицид

и дори да не е вирус тва де го писах си важи за превантивна борба

пп гледам нови снимки си пуснал ...те наи различни прошарвания бре чак и магнезиев дефицит ми се видя на едната снимка

пп2 абе да не си прашил разсадите с пепел?
« Последна редакция: 05, април, 2014, 15:52 от maistora »

Не съм ги прашил, поне не умишлено. Ветровито е тези дни, и днес измих листата на разсадите, утре ще пръсна и с Актара и с бито мляко.

Като ги гледам почти всяко е с различна прошарка, не мога да си обясня от какво се получава. Уж късмета бил с начинаещите, ама при мен няма да е баш така  ::)

едит: Сорта е Ноур и на хартия има следните устойчивости: Брашнеста мана (Sf), Мозайка по тиквичките (ZYMV), Мозайка по дините (WMV), Papayaringspotvirus(PRSV)
« Последна редакция: 05, април, 2014, 17:37 от Станимир Стоянов »

maistora

• 196
  • 2
Е още не те е подминал късмета бре .Ти си свърши твбоето пък каквото сабя покаже

можеш ли да намериш такъв тор и да напръскаш листно ,има аминокислеини и е хелатиран ,евентуално ако не усвояват нещо или изпитват стрес
http://www.lebosol.de/produkte/bg/Lebosol%C2%AE-%D0%A2%D0%BE%D1%82%D0%B0%D0%BB-%D0%9A%D0%B5%D1%80:::147.html

pp фунгицид ползвал ли си?
« Последна редакция: 05, април, 2014, 20:33 от maistora »

Фунгициди съм пръскал с проплант и топсин.

Този тор ще ми свърши ли работа? Също има микро в него:

« Последна редакция: 05, април, 2014, 21:15 от Станимир Стоянов »

Бре Станимире, ти поне си млад бре, виж тези листа, какво има върху тях, прах ли е пепел ли е или някакви животинки. Че те се виждат и с просто око бре, и въшките и трипса. Погледни ги и виж дали мърдат живи ли са? Не бързай да пръскаш с мляко щото да не си отвориш непредвидени проблеми. И що така ми се струва, че са сухи? Прежали една с пожълтели листа и и виж стеблото дето е в пръста па и корените да няма нещо покафеняване. Тая тор е добра. Ако са ти за поливане направи разтвор и ги полей, ако са мокри може и листно да им сложиш. И не се шашкай, ти кво искаш 2000 бройки и да няма нито една различна! Нали имаше и чисто жълти, къде са? Май почнаха да позеленяват а? Не ми се вярва акар да е ама за всеки случай провери. От долната страна като сложиш листа срещу светлината и ще се види нещо като паяжина ако е акар. От акар листата изжълтяват почти равномерно. Ако пръскаш листно внимавай с концентрацията с повече от 0,3% не рискувай.

maistora

• 196
  • 2
Да ти кажа ,не бих пръскал с него сега  ,мисля е за фертигация демек в поливните води че е кристален да ама не е ли хелат много не му вярвам
а точно този ти препоръчах заради аминокислените дето ги няма на твоя ,да ги поливаш с него не мисля имат нужда, растенията са ти малки и едва ли са изяли всичко, сееш в субстрат ,което ще рече че би трябвало да си има даже всчико на капак си сложил цяло кило тор може би посочения които е бързодеситващ ,в ддостатъчно големи чашки е ,въобще ако има дефицит тои би бил предизвикан или от излишък на някои елемент или от неблагоприятни условия но пък би важало за всички растения
за акара ...даже и него можеш да видиш и яицата му ,и аз обаче не мисля че по тва време отвън може да имаш акар ,тои обожава горещо и сухо

maistora

• 196
  • 2
Цитат
Не бързай да пръскаш с мляко щото да не си отвориш непредвидени проблеми
що аз съм пръскал фаида незнам дали видях ама проблеми никакви ,беше разправял нещо наистина ,ама аз не съм забелязвал ,междудругото баба ми от време оно си ги пръскаше винаги краствиците с аирян ,демек пак бито ама по концетрирано

iyaneva

• 128
  • 2
Едно време баба и дядо пръскаха тютюна с мляко, но май ползваха това, което се отцежда след правенето на сирене, по нашему- "цвик"

Снощи прегледах 10-ина разстения с лупа, и не видях нищо мърдащо. Извадих и едно деформирано и едно пожълтяло - покафеняване не видях. На първият сет снимки тиквичките бяха за поливане, няколко часа по-късно ги бях полял. Първите пожълтели почти са се оправили след разрохкването на субстрата. Не ме притесняват толкова пожълтелите листа, колкото деформираният разтеж на около 25-30% от 950-те тиквички:

Ще търся в Понеделник тор с аминокиселини.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр

Разстенията, които имаха въшки в парника и бяха завили шумките изглеждат много странно... макар, да са пръскани с инсектицид изглеждат като на първата снимка... нормално ли е?

На какво може да се дължи избеляването на листата и завиването на шумките нагоре (снимки 2 и 3) ?
Тези две снимки бих ги определил като слънчев пригор.
На следващите снимки виждам, че вторите листа тръгват нормално.
За въшки най-добрия препарат е Моспилан.

Мило

• 1 056
  • 20
Тия тиквички ги е прижулило слънцето,слънчев пригор и не е нужно да се сеят в торф,те не са чувствителни към гъбните заболявания като краставиците и ще им е нужено тор оборска и земя.А в торфа трябва много поливане ,не задържат влагата.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

iyaneva

• 128
  • 2
Не е пригор, смукано е, на първата снимка на листото отгоре личат по- светлите кръгове

maistora

• 196
  • 2
Янева може и с цвик важното е да е обезмаслено ,вируса го подтиска протеина които се съдържа и в цвика и в аиряна даже и с прясно мляко ще стане ако е обезмаслено,проблема е обаче ,че не става  мисля за всички вируси за ТМВ става със сигурност

Станимире деформирания растеж може да бъде чисто физически когато смучат въшките в мястото на убождането се забавя или спира растежа останалата част е здрава и си расте и става едно "къдраво"листо дотук страшно няма ,обаче ако въшките смукали са носители на вирус го заразяват ,тогава вече предизвиква изшарване на листата и деформации в следствие на вируса при различните различни ,дори и различни симтоми дава при една и съща болест според стадия на растението в момента на заразяване от една страна и според възраста на растението от друга
 с други думи по страшно е изшарването обаче пък при теб има листа които приличат по скоро на хлороза без деформации ,те не са заразни и може би ще ги преодолее
Наи страшни са деформациите със хлоротични петна именно те са симптомите на вирусно заболяване