Кръчма

Тиквички - сортове, отглеждане, болести, технологии

Ами... да - малко се забавих с пикировката. Много ли съм ги объркал?

Това с агривелото ще се пробва - благодаря Вискяр!
« Последна редакция: 27, март, 2014, 20:42 от Станимир Стоянов »

iyaneva

• 128
  • 2
Аз слагам агривелото под найлона, така няма капки , когато отварям сутрин.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Ами... да - малко се забавих с пикировката. Много ли съм ги объркал?

Всички от семейство тиквови са чувствителни на разбучкване на корените. Затова се препоръчва да се сеят направо в почвата.
Спасение и по-ранна продукция е отглеждане на разсад в табли за разсад, или други съдове, в които корените не търпят физически досег.
По-добрия вариант е да си ги насял направо в чашките, дето си ги пикирал. Да внимаваш при ваденето от чашките - да не се засягат корените.

От 104 гнездови табли отиват в тези чашки, следващият път ще пробвам направо в чашките.  :-\

Станка

• 385
  • 10
  • Знам, колко не знам...!!!
 От тука направо в земята е по лесно,но както прецениш.Пестиш място и торопочвена смес.
Има дни,в които си мисля,че съм луда.Има и такива,в които съм сигурна.

Споко Станчо, няма място за притеснение. Корена има много стабилни качества между които е и така наречения "травмотропизъм". Ако му прекъснеш глвния, активира се пускането на странични. Ти ще ги отглеждаш при интензивно хранене и поливане така че хич да не ти пука, мисли къде ще продаваш толкова много тиквички ;)

Днес приключих с пикирането на останалите тиквички.

Имам обаче две коренчета, на които същинското листо им е доста по-светлозелено от останалите:

На какво се дължи според вас? Възможно ли е да е недостиг на нещо, при положение, че съм сложил 1кг 20-20-20 + микро на 1 бала торф?

Батко, близо до нас имаме зеленчукова борса, ако станат тиквичките ще ги мъча там. За първа година гледам зеленчук и ми е доста притеснено, но се надявам да потръгнат нещата.
« Последна редакция: 29, март, 2014, 17:57 от Станимир Стоянов »

maistora

• 196
  • 2
Вероятно железен дефицит ,виж да не се запушила дупката на чашката и разрохкаи почвата и по малко поливки в тва студено време

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
Имам обаче две коренчета, на които същинското листо им е доста по-светлозелено от останалите:

На какво се дължи според вас? Възможно ли е да е недостиг на нещо, при положение, че съм сложил 1кг 20-20-20 + микро на 1 бала торф?

Във всяко стадо има мърша.
Аз бих ги бракувал и забравил.

Нищо им няма, ще се оправят след няколко дена. При мене също има поникнали чушки с   чисто жълти листенца. Това стана последните няколко дни. По миналата година картофите ми до двайсетина сантиметра височина растяха жълти като банан и после си позеленяха и направиха нормално картофи.

maistora

• 196
  • 2
Аз се чуддя що харесват на Батко опита пък аз съм ги комплексирал ...щото е наи лесен ,в и интерес на истината вискяр се изказва наи точно по темата
и за пикирането и за брака ,обаче си мислех че човека се интересува та взех ,че прописах

Да нищо им няма ,само дето имат хлороза ,и тва е съвсем нормално сякаш е част от вегетативното развитие верно не е заразно ,ама и магнезиевия ти дефицит не е заразен ама слагаш нали

Инак в инетерс на истината си прав при него хлорозата не е от липса ,след като преминат условията причинили я ще мине ,ако обаче се задържат такива може и да загине ,щото без хлорофил няма фотосинтеза 

Явно съм задържал малко повече с водата, и съм ги преполял двете въпросни чашки. Отделих ги на страна и ще следя как се развиват. Благодаря ви за съветите и обясненията! Бях се притеснил, че може да е нещо заразно от въшките, които бяха нападнали тиквичките наскоро.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
Заразите са много популярни в книгите по градинарство. Навремето на моменти се чудех - как все още има живи растения.
За щастие - в реалния живот заразите не са това, което са в книгите.
Не, че ги няма. Но, от една страна са редки, а от друга - нападат предимно слабите растения.
Естествения подбор си е в действие, колкото и да е отдалечена една градина от нещата в една ливада или гора.

maistora

• 196
  • 2
верно не са спин ,ама пък едва ли целта му е да оцелее растението а да даде плод и то качествен и достатъчно количество че да печели

Тези дни боледувах малко, и изстрадалите тиквички не останаха по-назад:

Разстенията, които имаха въшки в парника и бяха завили шумките изглеждат много странно... макар, да са пръскани с инсектицид изглеждат като на първата снимка... нормално ли е?

На какво може да се дължи избеляването на листата и завиването на шумките нагоре (снимки 2 и 3) ?