Кръчма

Рътене на семена

Рътене на семена
« -: 08, януари, 2012, 10:45 »
Сезона почна нека да развием тази тема ето нещо от мен изпробвано http://shop.zoomania.org/Za-kotki/Aksesoari/040131-savic-Bioset-Pribor-za-pokulvane-na-semena.html

Re: Рътене на семена
« Отговор #1 -: 08, януари, 2012, 21:42 »
     Не ми стана много ясно как аджеба става тая работа. То като гледам май има малко по-друго предназначение ама нейсе, щом е изпробвано, значи важи. Аз доколкото знам семената първо се киснат за 24-48 часа, като от време навреме се сменя водата и после се оставят на топло и влажно ама не във вода. Е, поне аз така го правя. Освен това от опит знам, че постоянната температура не ги стимулира за по-бързо покълване т.е. добре е да престояват известно време и при по-ниска температура примерно повечето време на 25-30 гр. и от време навреме на 20 гр.

« Отговор #2 -: 13, януари, 2012, 10:03 »
Това са съдчета за покълване на семена пшеница, люцерна, слънчоглед и др. Дъното не е гладко а е оребрено и там се задържа малко влага достатъчна за покълване .Това което казва Баткото за промяна на температурата е интересно ще го пробвам.

« Отговор #3 -: 11, февруари, 2014, 00:40 »
Здравейте, наздраве на всички. По тази тема ще споделя моята практика, открадната от един руски сайт.
Рътенето на семената се прави в съд на дъното на който има марля или салфетка, поръсват се семената върху вече мократа подложка и се покрива за да не изсъхва.Държи се на топло 24ч, след това 24ч в хладилник и отново 24ч на топло. На третия ден семената са разпукали а  обясняват, че се и калявали по този начин.

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #4 -: 11, февруари, 2014, 08:08 »
За краставици става ли този начин?
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

« Отговор #5 -: 11, февруари, 2014, 09:43 »

това е от днес

Мило

• 1 056
  • 20
« Отговор #6 -: 11, февруари, 2014, 13:17 »
Не отваря !!!
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

« Отговор #7 -: 11, февруари, 2014, 20:54 »

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #8 -: 09, март, 2014, 19:45 »
Може дока ги киснете да им пуснете кислород със аквариумна помпа

И няколко едно времешни метода ама наистина едновремешни от времето на българските градинари де учели европеиците

Първия дето и сега съм го среща е да вземете едно сандъче ред прегорял оборски тор ред семена слага се на топло място до радиатори например ,торът деиства хем стимулиращо хем поддържа от резки температурни колеебания и влага и накрая има си микроелементи нещо което сега започват да слагат на смената

Втория наин е като са издълбавали дупка на някои скат запалват огън вътре и така нагряват почвата  след като спадне до подходящата температура слагат вътре навлажнените семена и я запушват със чимове ,поддържа дълго време топлина

Третия е във "запален" оборски тор издълбават дупка в него и слагат там намокрените семена (как не ги изгарят незнам.отгоре едно колкче та да си ги намират когато ги проверяват

Четвъртия еле за бавно никнещи семена като пипера да речем е бил като маистора давал на чирака семената да си ги носи в пазвата ;D,човека подържа постоянна температура само да не си чирак

сега е наи лесно има си термометри

ХЕРА

• 177
  • 6
« Отговор #9 -: 09, март, 2014, 20:48 »
Според вас колко дни са нужни за рътене на пипер до покълване на 3-4 % от семената?
Вече се притеснявам, че закъсняваме с външните разсади-не сме готови с мястото, а не се знае кога ще може да се работи в калта  :-[
Миналата година на 20 март сложих семената след 3 денонощия рътене, по-скоро накисване.Беше студено и накукиха чак на 20 април.А започнахме да разсаждаме около 10 май.
Сега планирах да е поне седмица по-рано, ноо-човек предполага-Господ разполага  ;)

« Отговор #10 -: 09, март, 2014, 21:19 »
Много зависи от семената,аз на 9 февруари сложих да рътя един италиянски хибриден пипер първия кълн се появи на 8 ден а започнаха да поникват след 14 ден последното поникна вчера точно един месец въпреки,че поддържах температура над 20 гр.всичко стана бавно и това го отдавам на семената,защото при тези условия моя пипер пониква доста по-бързо. Аз карам по схемата на Баткото кисна ги за 24 часа след това ги слагам в съдчетата от първия пост и във фурната на печката на 20/25 гр. след 5 дни почват да покълват изчаквам да се съберат достатъчно и засявам в 45 гнездови табли. Винаги отделям доста семена и рътя повече отколкото ми трябват,за да мога да използвам тези които покълват по-рано, другите за да не ги хвърлям засявам в кутии и са ми резерв и подарявам от тях.

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #11 -: 09, март, 2014, 22:08 »
ХЕРА искаш да ги забавиш ли не разбрах?

ако да сложи ги на студено ,ако пък имаш много семена пускаи ги на партиди през седмица така винаги ще имаш  в подходяща фаза, когато ти стане подходящо за сеене

Ако говорим за нелюбителско производство ,на Краси номера не ти върши работа ,щото малко трудно ще ги отделиш .сортираи ги със сито 4 мм после по относително тегло в 5 процента разтвор на сол (по идея на баткото)амониева че даже и пепел става ако не се вдигат вдигаи концентрацията .дока изплува половината семе тежката фракция е по добрата в горната също не е некълняема или поне голямата част
« Последна редакция: 09, март, 2014, 22:16 от maistora »

Станка

• 385
  • 10
  • Знам, колко не знам...!!!
« Отговор #12 -: 09, март, 2014, 22:30 »
Не, закъснява от лошото време,но и без да ми е % разтвора от мое семе вземам само това което е на дъното.Не разбрах с рътенето   първия начин:)прегоряла тор мокра и после семе и сложено до радиатора ли?Пробвах на Галин каляването но не ми се получи!!!Краставицата накисната за 24ч ми никва еднакво,сега на етапи.Сигурно аз нещо съм сбъркала!!!Теорията не ми се получава!
« Последна редакция: 09, март, 2014, 22:35 от Станка »
Има дни,в които си мисля,че съм луда.Има и такива,в които съм сигурна.

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #13 -: 09, март, 2014, 22:39 »
Мда за начина така бучни един термометър ,преди това пък обеззарази тора термично тва вече са си мои акъли

тези дето ти изплуват без процентов разтвор наи верятно са некълняеми все пак 100 процента е изклюително рядко ,наи верятно кухи семена тука идеята не е просто да избереш кълняеми а тези с наи добра кълняема енергия и стопанска стоиност ,нека и не забравяме че чешмяната вода не е абсолятно чиста в нея си има соли

Да добавя и нещо друго добре е да се проверява и кълняемоста ,обикновенно се работи с резерв но все пак

пп теорията се учи станке ,практиката не ти се получва :P
« Последна редакция: 09, март, 2014, 22:40 от maistora »

Станка

• 385
  • 10
  • Знам, колко не знам...!!!
« Отговор #14 -: 09, март, 2014, 22:44 »
За, резерва съм!:)Добрееее:)
« Последна редакция: 09, март, 2014, 22:46 от Станка »
Има дни,в които си мисля,че съм луда.Има и такива,в които съм сигурна.