Кръчма

Как да си направим капково напояване

vladimir kostadinov

• 10
  • 0
  • градина
Re: Как да си направим капково напояване
« Отговор #240 -: 17, януари, 2017, 18:15 »
блягодаря
ще сложа парво филтър после кран и после манометъра.
а на калко бора трябва да е системата

петко б

• 456
  • 9
  • градина
« Отговор #241 -: 17, януари, 2017, 18:23 »
Като поливаш от водопровод ,защо ти е филтър .
Кран ,манометър,филтър и пак манометър -така е редно.
Един бар .

vladimir kostadinov

• 10
  • 0
  • градина
« Отговор #242 -: 17, януари, 2017, 20:35 »
еми за това питам
как е правилно да го направя
че ми е за прав пат а съм доста ентосиязиран
доста изчетох и искам да е ок
да нямам проблем
правя го за пробя да видя кяк ще се получи
стява въпрос за ягоди
кои кокно желае да помага
ще съм много блогодарен

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #243 -: 21, януари, 2017, 15:49 »
Налягането зависи от вида на маркучите. Може да ти го каже продавача. Ако не го каже и не покаже къде го пише, не купувай.
Вместо кран, по-удачно е да сложиш редуктор на налягане. И след него манометър, ако искаш да гледаш.

Мило

• 1 056
  • 20
« Отговор #244 -: 21, януари, 2017, 16:34 »
Да има едни джаджи които се казват регулатор на налягането и се слагат преди филтъра
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

vladimir kostadinov

• 10
  • 0
  • градина
« Отговор #245 -: 22, януари, 2017, 16:02 »
ще го направя с регулатор
мисля да сложа първо кран след това дисков филтър и след него регулатор за налягането.
и тук идва въпроса този регулатор с колко налягане да е?
ще имам 16 реда по 5 метра
как мога да изчисля какви лентови маркучи да сложа в смисъл колко литра на час и какъв регулатор за налягането?
ще съм ви благодарен

« Отговор #246 -: 23, януари, 2017, 06:40 »
   Костадинов, регулатора е уред с който се РЕГУЛИРА налягането на водата от по-високо на по-ниско!!! Произвеждат се с различни размери и начини на присъединяване т.е. може да е 0.5, 3/4, 1 и т.н. цола, както и различни диапазони на регулиране пр. от 1 до 5 , от 5 до 10 и т.н. бара. Манометрите също са с диапазон пр. от 0 до 5, от о до 10 и т.н. Купуваш подходящ регулатор и манометър,монтираш ги и регулираш налягането на 0,8 до 1 бар и отваряш бирата. Маркучите могат да бъдат всякакви. За дебит и брой капки се мисли при разстояния 50-100 м. и то не за друго а за по-равномерно поливане в началото и края. Все пак при тебе по подходящи са през 10 см капки с голям дебит, ще поливат по-бързо. Времето за поливане, кога и колко, не се изчислява а се преценява от тебе. Успех.

vladimir kostadinov

• 10
  • 0
  • градина
« Отговор #247 -: 23, януари, 2017, 12:38 »
   Костадинов, регулатора е уред с който се РЕГУЛИРА налягането на водата от по-високо на по-ниско!!! Произвеждат се с различни размери и начини на присъединяване т.е. може да е 0.5, 3/4, 1 и т.н. цола, както и различни диапазони на регулиране пр. от 1 до 5 , от 5 до 10 и т.н. бара. Манометрите също са с диапазон пр. от 0 до 5, от о до 10 и т.н. Купуваш подходящ регулатор и манометър,монтираш ги и регулираш налягането на 0,8 до 1 бар и отваряш бирата. Маркучите могат да бъдат всякакви. За дебит и брой капки се мисли при разстояния 50-100 м. и то не за друго а за по-равномерно поливане в началото и края. Все пак при тебе по подходящи са през 10 см капки с голям дебит, ще поливат по-бързо. Времето за поливане, кога и колко, не се изчислява а се преценява от тебе. Успех.
благодаря ти много за разяснението

Българче

• 5
  • 0
  • пишман градинар
« Отговор #248 -: 02, февруари, 2017, 15:28 »
Искам да благодаря на всички, коментирали и давали съвети по темата! Не знаех нищо за капковото и има ли то почва у нас  8) но след интензивен двудневен курс "При Вискяр", теорията ми се изясни. Сега ще го мъдря и на практика.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #249 -: 24, май, 2017, 14:53 »
Едно бързо за правене капково напояване:

Снимка и изпълнение: Владимир Христов

gogosto

• 11
  • 0
  • градина
« Отговор #250 -: 31, май, 2017, 15:17 »
Здравейте, спешно трябва да направя капково или по скоро автоматизирано капково напояване на две градини по около 130 квадрата, че няма кой да ги полива. Изчетох всичко от край до край в темата, но не разбрах основната линия на тръбата, която излиза от помпата от къде да я купя ще стане ли тази черната за водопровод дето се ползва и кранове ми трябват повече за нея. 1 цол искам да бъде от къде да ги закупя може ли линк към по евтин магазин http://agrocomers.com/ тука не намирам такава търба има само сезонен капков маркуч, който мисля от тях да си взема заедно с стартерните връзки. Имам си помпи и бунари на двете места, смятам да ги позвам тях за поливането.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #251 -: 01, юни, 2017, 00:08 »
Отиваш в най-близкият строителен/селско стопанство магазин и си взимаш. Тръбите са на ролки, режат ти колкото е нужно.
По принцип са черни, със синя ивица по дължина.
А инак ето ти един производител: http://www.plastec.bg/

gogosto

• 11
  • 0
  • градина
« Отговор #252 -: 01, юни, 2017, 11:17 »
Отиваш в най-близкият строителен/селско стопанство магазин и си взимаш. Тръбите са на ролки, режат ти колкото е нужно.
По принцип са черни, със синя ивица по дължина.
А инак ето ти един производител: http://www.plastec.bg/
Благодаря за бързия отговор, но пак ми стои дилемата дали да е LDPE или HDРЕ и двата вида ли стават за целта и дали да взема на ф25 или на ф32. Разликата в цената на кранове филтри и връзки е голяма при различните размери та бих предпочел ф25 ако ще ми свърши работа?
Вискяр аз много съм идвал във вашата планина на разходки та все се чудя къде в тоя оруден камънак правиш земеделие исках да се самопоканя да погледна някой ден :)

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #253 -: 01, юни, 2017, 14:16 »
За 100 квадрата и ф25 е голяма. То са 10 реда по 13 метра.
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

gogosto

• 11
  • 0
  • градина
« Отговор #254 -: 02, юни, 2017, 00:17 »
За 100 квадрата и ф25 е голяма. То са 10 реда по 13 метра.
OK убедихте ме и утре ги поръчам Благодаря Ви