Кръчма

Как да си направим капково напояване

Re: Как да си направим капково напояване
« Отговор #30 -: 27, февруари, 2014, 19:05 »
    Един стига за двата реда. Моите са 40 см. от ред до ред в лехата и между тях по средата маркуча. Разстоянието между два съседни реда от две съседни лехи е 80 см но може и по-малко да е зависи как ти пасва. Добре е редовете да са по двойки с по-малко разстояние между тях за сметка на по-широко междуредие между лехите. много по-лесно се обслужват без това да пречи на другите неща.

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #31 -: 27, февруари, 2014, 19:37 »
http://www.fao.org/docrep/w3094e/w3094e05.htm

мило гледаи фигура 23 показва как овлажнява един маркуч на различни почви първата е глинеста третата песъчлива

http://www.dripdepot.com/a/529cbef775eb51467e8d1400/know_your_soil_type
« Последна редакция: 27, февруари, 2014, 19:58 от maistora »

Мило

• 1 053
  • 20
« Отговор #32 -: 27, февруари, 2014, 20:10 »
Даааа явно на моя пясък ще трябват 2 маркуча под мулча,по бързо ще се полива и е гаранция ,че ще достига водата до растенията.Мерси Милене аааааааааа Майсторе за разясненията и схемите  ;)
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

« Отговор #33 -: 27, февруари, 2014, 20:28 »
   Бре вие чушки ли ще поливате или дървета ??? Къв чеп ще търси корена на дълбокото???

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #34 -: 27, февруари, 2014, 20:47 »
нещо не си разбрал батко ,точно затва препоръчват два маркуча за да не поливаш по 3-4 часа  и част от водата да ходи на дълбоко където точно пък чушката няма корен , и хем излишно се набутваш с гориво хем и с торове и пилееш вода

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #35 -: 27, февруари, 2014, 22:13 »
Аз което натрупах като опит с капковото миналата година е че 2 маркуча от ляво и от дясно на краставиците  напълно достатъчно. Един е малко.
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Станка

• 385
  • 10
  • Знам, колко не знам...!!!
« Отговор #36 -: 27, февруари, 2014, 22:37 »
Зелеееее в най голямата жега,след картоф на двуредова лента 50см между тях с един маркуч,поля се и се преполя.Пак с един ще го гледам.
Има дни,в които си мисля,че съм луда.Има и такива,в които съм сигурна.

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #37 -: 27, февруари, 2014, 23:33 »
виж сега Станке ,аз и на никои не препоръчвам да слага два ,даже и на мило дето  си пита направо ,опитвам се и винаги съм се опитвал да казвам на хората как трябва да е а не как аз го правя(за което даже съм бил обвиняван,защото не съм бил практик ) или пък им давам някои жокер но решението да си е тяхно ,всеки има право да греши нали  ;D,ама като паднеш сам по не боли друго е да те бутнат еле хора на които имаш доверие
със един маркуч не само можеш да полееш ами и да удавиш ,ако не спираш капковото водата ще стигне до "ораното" обикновенно там има плужна пета и не може да "пие"бързо вода започва да се разстила из цялата нива след което в буквалния смисъл да извира нагоре ,ако щеш вярва затъвал съм в такава нива ,дали е добре обаче ,не мисля .

виждал съм пък и съм имал и с един и с два раждали са се и по единия начин и по другия също и съм ги олапцвал и по двата начина ...какъв би бил извода става или не става след като и по двата начина е ставало ,може би че няма значение ,не има си значение дали е с един или с два

Станка

• 385
  • 10
« Отговор #38 -: 27, февруари, 2014, 23:42 »
Да прав та няма спор,говорим за нали е икономически оправдано и ако можем да го спестим си е ок.Проблема е че го направих без да плува зелка стандартна не с 2 а с един маркуч,сондата ни е 75кв на час и си струва по дългото време като разход.Проблема е че че Мило ти повярва на теб без да си го гледал а не на мен :) :) :),но да речем мъжка солидарност:)

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #39 -: 28, февруари, 2014, 00:02 »
на първо казах че съм гледал и с един и с два даже в една и съща година на една нива и култура и то точно пипер за които пита конкретно мило ще е жалко ако от мъжка солидарност се доверил на мен и пак подчертавам не моето мнение а неговото решение е важно ,но да е базирано не на чужд опит а на познание , батко също за пипер говори даже и аз мога да гарантирам че го прави добре (даже и по добре от мен)щото съм му ги виждал ама още колко работи прави тои си знае пак повтарям не казвам че не става с един.

ще ти задам един въпрос тези които са с два будали ли са или им е артисало капковото ;D

напиши drip irrigation peppers в гугъла да видиш колко аптали има с по два във оранжерии и два на ред съм виждал  ,че защо са им да им се преплитат по краката ли?

Станка

• 385
  • 10
« Отговор #40 -: 28, февруари, 2014, 00:15 »
Гледах като ги прати на Мило да решава,но без да обеснявам  теоретично -не мога:),може да ми е от почвата,практически се получи с двуредова лента при патладжана,карфиола и ,зелето,другото като зеленчук беше основна култура и беше с по 2маркуча,разлика нямаше,та съм сигурна че няма да се преспъвам:)

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #41 -: 28, февруари, 2014, 00:39 »
Цитат
Да прав та няма спор,говорим за нали е икономически оправдано и ако можем да го спестим си е ок
опа тва го забравих ами аз му писах и за основния недостатък пара си е верно ,горе долу 100 лева на декар отгоре ,моито предното изкара 4 години и го хвърлих наи вече щото беше нагризао от мишки и нарязано от мен запушено нямах ,демек 25 лева на година като суха пара дали ще изкара повеше вярвам да ,основното предимство на капковото е че икономисваш вода и торове(поне затва са го измислили израелците ,ама нии само калпазанлъка му отчитаме) защото ги внасяш в точното място ,ама с два е по точно ако си обърнала внимание ,друго с два имаш по голяма омокрена площ почва а това е важно ,колкото на по малка площ внасяш торовете толкова повече ги концентрираш и започваш да засоляваш почвата(един от недостатъците на капковото )  друго ние внасяме предсеитбено торове(поне аз а вярвам и други ,обаче из цялата площ ,ама корените се развиват наи вече в омокрената нали?пък и да се развият и другаде нямали вода няма да ги усвои, ако мокрим само 25 процента толкоз и ще усвоим ,освен това почвата далеч не е само нашите торове ,забелязала ли си как лудват растенията на капково след дъжд ,според мен една от причината е именно по доброто хранене в този момент усвоява от там където е било сухо досега ,пък и отсолява почвата

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #42 -: 28, февруари, 2014, 21:52 »
... започваш да засоляваш почвата(един от недостатъците на капковото )  друго ние внасяме предсеитбено торове(поне аз а вярвам и други ,обаче из цялата площ ,ама корените се развиват наи вече в омокрената нали?пък и да се развият и другаде нямали вода няма да ги усвои, ако мокрим само 25 процента толкоз и ще усвоим ,освен това почвата далеч не е само нашите торове ,забелязала ли си как лудват растенията на капково след дъжд ,според мен една от причината е именно по доброто хранене в този момент усвоява от там където е било сухо досега ,пък и отсолява почвата

Като чета това ми идва една идея, защото основното ми торене е с козя тор есента. Слагам по 2 маркуча от ляво и дясно - до като завържат 2-3 китки единия маркуч , а после и двата. За 100квадрата не е кой знае каква инвестиция.
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #43 -: 28, февруари, 2014, 21:59 »
и защо тва упражнение неразбрах ,каква ти е идеята

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #44 -: 28, февруари, 2014, 22:02 »
Еми корените първоначално най много са в едната страна - дето капе водата. В другата част торта си стои, а влагата е малко. Като пусна втория маркуч да намокри останалата част...