Кръчма

Как да си направим капково напояване

gogosto

• 11
  • 0
  • градина
Re: Как да си направим капково напояване
« Отговор #255 -: 10, юни, 2017, 00:47 »
Здравейте пак от мен.
След като купих и монтирах на домашната ми оранжерия капковото напояване ми излезнаха няколко въпроса, които искам да споделя с вас с надежда за компетентни съвети. В оранжерията с пет реда (55 корена) домати, имаме я от над 25 години   и се поливаше винаги с помпата и маркуча. Времената се менят помощниците ми намаляват (временно) и реших да сложа капковото напояване в трите ми градини за семейно задоволяване от общо 350м2 приблизително. Първата най- малката е оранжерията и затова опитах първо в нея. Имам варел приблизително 1 тон повдигнат е на 40 см до оранжерията и се ползваше за поливане, но с лейката от крана. След прочетеното от мен, че е нужно налягане 1 атмосвера предполагах, че няма да мога да задоволя с вода от варела оранжерията, но се изненадах приятно, като видях как се надуха маркучите и от всички дупки почна да капе вода. Един от въпросите ми е - ще може ли помпа- българска незнам моделите едната е 1 цол другата 3/4-ти да работи продължително за да достави нужното количество вода на доматите и пипера? Въпоса ми е за другите две градини, които се поливат до сега с помпи и маркуч по традиционния начин.  Другият въпрос ми е колко приблизително е нужната вода на един корен домати на денонощие? Знам, че зависи от почва слънце и т.н. ,но приблизителни норми биха ме ориентирали по колко часа да пускам помпите на ден да речем.  До сега предните години моето задължение беше да изора насадя и после да бера продукцията, баща ми се грижеше за поливките лятото. Сега ми се налага аз да поема и тази нова за мен длъжност и затова чета и гледам да потърся помощ от Вас.

« Отговор #256 -: 10, юни, 2017, 22:01 »
   Gogosto, 1000 л. поливат 40 кв. м. на момента и се полива през три четири дена. Излишно е да ти казвам, че това е много неточна информация, но все пак може да ти служи за ориентир.
  Поливането е деликатна работа и норми никой не може да дава, всеки сам преценява и ако налучка- супер , а ако се научи да преценява, това вече е добре, има надежда да стане градинар.
   За помпите. Коментирано е и няма да повтарям. 100 kv. центробежна помпа можеш да поливаш 10 кв. стига да имаш кран и да регулираш и.....да си патрон. Ама...мен ако питаш, помисли си, дали не е по-добре да си поливаш както до сега, с маркуча. Аз имам и микродъждуване и видове капково, но и маркуча а и лейката си ги използвам и...не се срамувам. Задължително е правилно да поливаме а не с какво ще поливаме. Успех.

gogosto

• 11
  • 0
  • градина
« Отговор #257 -: 10, юни, 2017, 22:45 »
   Gogosto, 1000 л. поливат 40 кв. м. на момента и се полива през три четири дена. Излишно е да ти казвам, че това е много неточна информация, но все пак може да ти служи за ориентир.
  Поливането е деликатна работа и норми никой не може да дава, всеки сам преценява и ако налучка- супер , а ако се научи да преценява, това вече е добре, има надежда да стане градинар.
   За помпите. Коментирано е и няма да повтарям. 100 kv. центробежна помпа можеш да поливаш 10 кв. стига да имаш кран и да регулираш и.....да си патрон. Ама...мен ако питаш, помисли си, дали не е по-добре да си поливаш както до сега, с маркуча. Аз имам и микродъждуване и видове капково, но и маркуча а и лейката си ги използвам и...не се срамувам. Задължително е правилно да поливаме а не с какво ще поливаме. Успех.
Благодаря за съветите Баткото. Аз вече поставих и на второто ми място капковото напояване и ми се стори още по- добре заради подаването на вода от помпата. Иначе за лейката и маркуча естествено е, че на всякъде предвидих тетка един цол и два крана единия за стария ми маркуч, а другия към филтъра на капковото. Иначе аз съм любител градинар за собствени нужди гледам зеленчуци и не претендирам за професионализъм в никакъв случай, но искам да бъда поне на прав път като съм тръгнал да го правя. Между другото домати гледам от 10-на години и и съм имал почти винаги много фкусни домати в предостатъчни количества за семейството ми. Ето и един от рекордите ми преди 2 години - http://media.snimka.bg/s1/5912/038068696-big.jpg?r=0
« Последна редакция: 10, юни, 2017, 23:11 от gogosto »