Кръчма

Как да си направим капково напояване

nkanavrov

• 276
  • 17
Re: Как да си направим капково напояване
« Отговор #15 -: 01, април, 2013, 22:11 »
В това което изложих по-горе имах предвид /в подкрепа мнението на Вискяр/ ,че влагайки еднократно средства в кранче за всяка линия , можеш да поливаш или ториш единствено това което ти решиш , че има нужда.При поливането - едната култура иска вода през ден , друга веднъж на седмица.При торовнасяне  едното иска според вегитацията си днес повече фосфор , друтото повече калий , а трето има телен червей и си иска някакъв  инсектецид и тн.Много е важно човек така да си организира тези /иначе трудоемки / процеси ,          че докато те се осъществяват да има достатъчно време да си нареже салатка или мезе и като удари с юмрук по масата с усмивка да може да каже ,че труда е песен. Успех в начинанието колега.

« Отговор #16 -: 02, април, 2013, 12:37 »
    Гого, преди години си засадих 20-30 овошки в двора. Отначало им носех вода с кофа, дърпах маркуча от дръвче на дръвче. После намерих стар маркуч, дръпнах го покрай дръвчетата и с едно шило пробих дупки. Някои течаха други капеха ама това ми беше първото капково и две години ми вършеше работа. Сега дръвчетата са пет пъти повече и имат модерно капково с дебелостенни поливни маркучи , отделни регулиращи се капкообразуватели, инжектори и т.н. Имам и тънкостенни поливни маркучи ,за в къщи става въпрос , и градински пръскачки и маркуч 50-60м. като и кофа и лейка. И всичките ги използвам ;D Използвам капково и на полето, и там схемата мога много лесно да ти дам щото там нещата са по различни, отглежда се една култура при една и съща схема  на разсаждане и като сменям нивата ,най много да се смени дължината на редовете, другото е винаги еднакво. Годишно използвам около 20 000 метра поливни маркучи и то еднократно ,така че ако си ми близко, ще ти подаря 4-5 км. без проблем. Долу-горе знам с какво се запълва един двор от половин декар, знам и ,пак горе-долу :) кое кога и колко вода иска. Моя съвет е: използвай средствата които и аз използвам в двора. Монтирай си и капково на които решиш , но започни с елементарните неща т.е. купи 200-300 м капков маркуч сложи го в доматите и пипера и го захрани както можеш, може тройници и водовземки с кран или без или както ти дойде. Догодина може да го разшириш и модернизираш. Всички тези модерни работи са добри но в ръцете на ДОБРИЯ градинар, щото в крайна сметка той решава кога как и колко, а това че това става с кофа, кранче или бутон е друга приказка. По-лесно е да пускаш торовете с инжектор, но един 3/4 инжектор струва около 130-140 лв. Добре е да имаш дисков филтър, но един 3 цолов дисков филтър струва около 400 лв. Спирам щото много се разприказвах. Това става само у кръчмите и след..... е няма да ги броим нали ;)

g0g0

• 22
  • 2
« Отговор #17 -: 07, април, 2013, 22:35 »
Съвсем не искам градината да се полива сама, просто искам вместо да "вАдим" да си се полива, пък ние ракия да жулим.
Засега ще се пуска и спира по преценка. Преди малко се върнах от вилата и съм заснел целия двор, нещо се разколебах за половината от тръбите, но като го начертая ще кача схемата и да си кажете мнението :)
Вчера и лозички посадихме, да има какво да се пие, докато си полива капковото  ;D

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #18 -: 07, април, 2013, 23:57 »
Здравейте.
Аз отскоро започнах да се занимавам с градинката на вилата и затова не се смейте много ако задавам глупави въпроси  :)
Да не пиша нова тема искам да попитам на какво разстояние от растенията трябва да е капковото. На една леха с 2 реда домати 1 маркуч ли трябва да се сложи или 2. Всеки ден ли трябва да се полива с капковото? Как мога да си определя някаква поливна норма на ден или на колко? Чел съм че се гледа примерно пипера да потъмнее и тогава трябва да се полива, ама пусто като един сорт е по светъл друг по тъмен?
Миналата година есента буквално удавих доматите - без никакви признаци почнаха да им съхнат върховете. Викам си сухо е и пускам капковото. На другия ден още повече увяхваха. И така няколко дни докато не увехнаха съвсем. Може би грешката ми беше че имах маркуч на всеки ред с дупки през 20см и бяха маркучите точно до растението.

Та затова питам. Как да разбера дали им е достатъчно водата. Видях че имате и монтирани водомери. Ако трябва ще сложа и аз.
Иначе инсталацията аз си я правих с еднократни маркучи и кранчета на всеки от тях за съответния ред и не ми е давала ядове.
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

g0g0

• 22
  • 2
« Отговор #19 -: 09, април, 2013, 16:36 »
Драснах набързо една схема. Където са доматите са по два маркуча, а един маркуч е на пипера.

g0g0

• 22
  • 2
« Отговор #20 -: 23, април, 2013, 00:31 »
Очаквах съвети и препоръки?
Толкова ли е скучна темата?

Вискяр

• *
  • 1 694
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #21 -: 23, април, 2013, 08:16 »
На мен схемата не ми е ясна.
Сложи малко цветове и пояснения.

g0g0

• 22
  • 2
« Отговор #22 -: 23, април, 2013, 11:44 »
http://dox.bg/files/dw?a=c1eb2d2283

В синьо са тръбите. По-дебелите са ф32, а по тънките ф16.
Отгоре са доматите, отдолу пипера. 
Чудя се, на доматите достатъчно ли е на ред по една тръба или трябват 2?
По колко л/ч ще е достатъчно за доматите и по колко л/ч за пипера?

Вискяр

• *
  • 1 694
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #23 -: 26, април, 2013, 21:21 »
Да кажат правилите капково напояване. Че аз само съм чел за него.

g0g0

• 22
  • 2
« Отговор #24 -: 27, април, 2013, 01:48 »
Да кажат правилите капково напояване. Че аз само съм чел за него.

За мен твоето мнение е важно, дали е подходящо капково при домати и пипер или просто да си пусна тръба с изход към всеки ред?
Какво мислиш?

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #25 -: 27, април, 2013, 18:41 »
Това което разбрах от капковото е че трябва добре да се сметне. Важно е с какъв дебит разполагаш - налягането е ясно - около 1,1-1,4атм. Примерно 100метра капков маркуч при 2литра на час от капка и капка през 20 см се иска дебит 1000литра на час.
Второ,  прави се една основна линия и от нея за всяко поле или дръвче се слага разклонение с кранче. Не всеки зеленчук/дръвче иска поливка по едно и също време и едно и също количество.

Иначе на ред домати по маркуч и на леха пипер - 3 реда вътре също един. Принципно трябва да се внимава защото миналата година есента ги удавих моите домати от престараване :( иначе пипера и краставиците си бяха екстра. Таз година се надявам да е по добре - имам някакъв опит вече с капковото.

За велик ден ще монтирам моето и после ще снимам да ти покажа. Филтър се слага задължително.

Иначе материалите ги купувах от тук че са най евтини и с добро качество - http://agrocomers.com/site/index.php?do=products&products=search&cat=40&include_subcats=1

Ползвам сезонен маркуч да си нямам проблеми с запушване и да не го мисля зимата. 
Не съм слагал торосмесител защото поливам от чешмата и ме е страх да не върне тор в водата за пиене. Таз година ще го мисля. Намислил съм да сложа един бидон на около 2 метра височина и в него да бъркам тора и когато торя да го включвам в капковото на самотек - без вода от чешмата.

По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Вискяр

• *
  • 1 694
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #26 -: 28, април, 2013, 08:17 »
За мен твоето мнение е важно, дали е подходящо капково при домати и пипер или просто да си пусна тръба с изход към всеки ред?
Какво мислиш?
Ако имаш река или канал наблизо, гравитачното поливане е незаменимо. Водата в реката е затоплена, не е като от кладенец.
Капковото е удобно за икономия на вода.

rulom

• 11
  • 1
« Отговор #27 -: 13, септември, 2013, 20:24 »
Капковото не икономисва вода, а присъствие.....особено ако е съчетано със седмичен таймер и датчик за дъжд  ;)
У някои хора няма и грам лудост. Представете си какво противно съществуване водят!

Мило

• 1 053
  • 20
« Отговор #28 -: 27, февруари, 2014, 14:48 »
Въпроса ми е,Кое е по правилно ,мулчиране на пипер с капково отдолу ,но един маркуч или 2 маркуча като редовете са 2 с пипер?На всеки ред маркуч или на двата реда един маркуч по средата.Зависи ли от широчината на мулча ако е 1,20м или 1 м. съответно и редовете са по близо един до друг и тогава да е само един маркуч.Това ми е мисълта,как ще е най рентабилно,или трябва да се подсигурят нещата с 2 маркуча.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #29 -: 27, февруари, 2014, 19:03 »
milo горе долу доколкото си спомням максималното разстощние от маркуча до растението е 3
0 сантиметра ,демек и да не ги сееш близо един до друг пак става за редове през 60 и през ред маркуч,за джоба определено е по добре със един тва са ти горе долу парите за мулча ,сещам се и за евентуален проблем с двата маркуча трябва да сееш близо до маркуча ,не съм сял с мулч и незнам вижда ли се ако пук си машина хич не се сещам ,за растенията според мен с два е по добре изклюение е някои почви ,ако си на тежка почва и ползваш капкообразуватели с голям дебит може би един би бил подходящ

изгърмя ми харда инак имах едни схеми дето показваха точно каква е овлажнената зона на различните капкообразуватели на различни почви при съответно час два три напояване

http://www.convey-dis.com/information/149/Open-field-drip-irrigation-of-melon-and-pepper
« Последна редакция: 27, февруари, 2014, 19:10 от maistora »