Кръчма

Лози и асмалъци или откъде идва виното

nkanavrov

• 276
  • 17
След като бяха засяти семената на оранжерийния домат с големия синковец използвахме хубавото време за изграждането на конструкция за асми на градината. Имам готови рътени лозови пръчки и рано на пролет ще ги засадим.Друго си е след някоя друга година да седне привечер човек под асмата на доматена салата и хладна ракийка  ;). В същото това време преди хората все още да се почнали резитбата на лозята ние вече си имаме готови да цъфнат лози  :P :P. Снимката е от вчера. Непосредствено до оранжерията за разсадите имам засадени няколко лози.Преди няколко години през лятото една от пръчките се е провряла вътре в оранжерията и я забелязахме едва през февруари когато се разлисти от високата температура. Вече е дълга около 4м. и всяко лято от три години насам берем грозде още през месец юни.Интересното в случая е , че корена на лозата и други нейни пръчки са извън оранжерията и те си плододават съвсем нормално , но с три месеца закъснение.Това го давам като идея за размисъл за тези на които рано им привършва виното  ;) ;) ;).

nkanavrov

• 276
  • 17
Re: Лози и асмалъци или откъде идва виното
« Отговор #1 -: 29, март, 2013, 17:59 »
Имам една молба ! Колеги , ако вече си сте изпили виното и имате свободно буре ,моля да ми предоставите едно - за временно ползване.Нещата при мен с новата реколта са сериозни ! :) :) :) .Снимката е от днес .

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #2 -: 29, март, 2013, 19:53 »
Буре ще се намери. Ама нали знаеш - празно за пълно!  ;)

Това чудо-лоза къде расте? Май не е в оранжерията...

Нема ред по Земята! На мен марулите не са никнали, некои на каците обръчите набиват, за гроздобер се стягат...  :'(

mraveca

• **
  • 81
  • 3
« Отговор #3 -: 29, март, 2013, 20:03 »
Махайте марулите и бучете пръчки.При цена от 7лв.килото на гроздето почнах да се замислям.

nkanavrov

• 276
  • 17
« Отговор #4 -: 29, март, 2013, 22:21 »
Основно -към Вискяр -пълно за празно не давам !Чупя чепа и всеки пие на корем  :) :)!А относно лозата , както по-горе съм писал , част от нея е действително в оранжерия. И то в оранжерията където се отглежда разсада.Вече                       два месеца и половина е на температура 25 градуса и на-горе, понеже съм я привързал основно по билото на оранжерията.Корена й  е извън оранжерията и към този момент все още даже не съм рязал външните пръчки.Когато вътре гроздето започне да се избистря и зрее, тогава вън започва да цъфти /говоря за един и същи корен/.Махайте марулите и бучете лозови пръчки  :P :P      :) :) :).

nkanavrov

• 276
  • 17
« Отговор #5 -: 04, март, 2014, 17:12 »
Ето и снимка от днешна дата за това как се развиват моите "оранжерийни лози" :) :).В друга тема писах на Краси Лазаров , че ще качам домата на асмалъка  , а тук как се отглеждат лозите в оранжерия. Абе луд умора няма - само се поти  :) :) :).

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #6 -: 04, март, 2014, 21:12 »
 ше се опраши ли само?

nkanavrov

• 276
  • 17
« Отговор #7 -: 05, март, 2014, 18:45 »
Опрашва се само и узрява три  месеца по-рано в сравнение с това което е навън / а майчиното растение е едно и също/. Вътре в началото на юни - вън в началото на септември.

nkanavrov

• 276
  • 17
« Отговор #8 -: 18, октомври, 2014, 19:11 »
Лятото свърши , есента упорито отива в посока зима и залисани на тема домат , пипер ,салатки .... като че ли забравяме нещо много важно ! ;) ;) ;)Може ли Кръчма без добро вино ?Сигурен съм , че и Вие сте се "позамислили " по този въпрос , но си траете.

nkanavrov

• 276
  • 17
« Отговор #9 -: 18, октомври, 2014, 19:19 »
В бъчвите виното си е стандартно.Бидоните са пълни с вино към което са добавени по половин кофа ябълки ,мащерка ,лайка, липов цвят ,три вида пелин и още 7-8 вида билки.Ракията по рафтовете е по няколко бутилки от всяко варене за последните около 15 години.А последната снимка е "залата за конференции и семинари" ;) ;) ;)

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #10 -: 19, октомври, 2014, 08:54 »
Много конферирате.  :P
Вече си омаял и замъглил погледа и на фотоапарата, бре!

nkanavrov

• 276
  • 17
« Отговор #11 -: 19, октомври, 2014, 12:27 »
Не е от фотоапарата Вискяр ,не е от фотоапарата! От видяното ти са се насълзили очите  ;) ;) ;) ;).При теб трябва да е по-заредено , нали в крайна сметка ти си Кръчмаря  :P :P

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #12 -: 19, октомври, 2014, 12:47 »
Гледам аз - нещо липсва, но не схващам какво. След час подробно разглеждане се сетих. Липсва мезе за виното ;)

По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Мило

• 1 056
  • 20
« Отговор #13 -: 19, октомври, 2014, 13:50 »
Ааааааааааааа има и мезе ама е в кочината още  :P
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

sasho41

• 223
  • 6
  • Навеждай се само, за да вдигнеш. Епикур
« Отговор #14 -: 30, май, 2015, 20:53 »
Гледам аз - нещо липсва, но не схващам какво. След час подробно разглеждане се сетих. Липсва мезе за виното ;)
Здравейте  Винари,
Доброто вино е като добрата булка, може и без мезе!!!!!! :-[
Но моят въпрос е друг. По нашият край от няколко години много винари(лозари) пръскат вместо
с син камък и вар, с син камък и сода бикарбонат. Зная че не винаги трябва да се пръска с бордолезов р-р,
въпросът ми е равнозначно ли е син камък и вар и син камък и сода? Моите наблюдения на комшийски асми
са че разтворът от първото пръскане остава до есента!!!!!! Залепва за листата и няма измиване.
И още едно питане:
И при мен, една лозичка се промуши в парника, миналата година беше плододаваща, а тази година
вътре в парника ластарите(стеблата) са по 3м. сега и нямат нито едно гроздче. Знае ли се защо?

„Уви, светът обърнал се в пустиня!
Море от злоба и разврат!…
Иди живей сред туй море от тиня,
сред толкоз много кал и смрад!“
Христо Смирненски