Кръчма

Отглеждане на зеле, карфиол, броколи, брюкселско зеле,

Bogomil Todorov

• **
  • 78
  • 1
  • градина
  Зеле OVERTURE F1

Много ран сорт – вегетационен период от разсаждането до напълно оформяне на главата ( до прибирането ) – 40 – 45 дни

-         Форма на главата – обла с тегло 0,9 – 1,3 кг

-         Период на прибиране от 20 до 30 юни

-         Срок на следберитбено съхранение от 1 до 2 седмици

-         Брой растения в 1 дк 4,500- 5000 растения

Овертюр F1 е сорт характеризиращ се с много бърз растеж.Предназначен е за консумация в прясно състояние

bminchev

• **
  • 51
  • 0
  • градина
Имам ново питане, надявам се да миботговорите. На 01.02 сложих зелето днес гледам че е поникнало и сега въпросът ми е как да разбера кога да го полея и всеки ден ли да го осветявам с лампа.

Ако е на светло през деня може и да не го осветяваш. За поливането норми няма, преценяш ти дали е за поливане.Преценяй по повърхноста на торфа а може и с повдигане на таблата по тежеста. Лесно ще свикнеш.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Зелето е студоустойчива култура. При хубаво време го изнасяй навън, ако имаш възможност.
Хем ще се закали.

ХЕРА

• 177
  • 6
Някой има ли впечатление до колко под нулата издържа зелето- да речем на възраст 7-8 листа?

Мило

• 1 056
  • 20
До -3-4 му посиняват листата,под -5 не бива !
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

bminchev

• **
  • 51
  • 0
  • градина
Благодаря. Да попитам след колко време ще трябва да го насадя навън ще е по рано ли от началото на април. Четох 14 см височина и 5 листенца.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
Ако е хибрид за ранно отглеждане, би трябвало да пише в упътването му кога може да се засади на открито.

Благодаря. Да попитам след колко време ще трябва да го насадя навън ще е по рано ли от началото на април. Четох 14 см височина и 5 листенца.
   Не съм чувал за сантиметри и листа, голям пропуск :-[ но пък със сигурност знам, до 35 ден от поникването се разсажда иначе има вероятност да стрелкува, и да не търсиш, това пък какво е, да ти кажа- не прави глава а семена.
   Интересното е друго. Може би добре отгледания разсад да е точно такъв, т.е. за 30-35 дена да е 14 см. и 5 листа. Но това не е критерия разбираш ли? А ти си избрал точно него.  Правилото е не да сееш семената а после да питаш кога да разсаждаш, а точно обратното.
   Например аз искам да разсаждам около първи май 45-50 дневен разсад и от там сея семената на първи март. И аз искам разсада да е 20 см на 7-8 листа но това е пожелание и стремеж, може и 15 а може и 25 см да стане. Ръста е желателен дните за развитие са важни.
   Видях ти снимките с разсада, таблите. За труда, възхищение, за целта...не мога да си я обясня. Не мога да си обясня какво предназначение има разсада. Ранния е сят преди 40 дена, средно ранния ще се сее след 25-30 дена.  Освен това, защо е необходимо цялото това упражнение, като всичко можеше да се реши с няколко саксии или сандъчета поставени на перваза на прозореца. Сещам се, не е модерно.
   Не те коря Минчев, извинявай, просто използвам твоя пост за да ви обърна внимание на някои неща. Нета е много плява малко зърно, научете се да го отбирате. И друго-" на крива дупка- крива чувия"  Научете се да задавате правилните въпроси. Питат Мило кога сее доматите. На 7 януари. Аз на 20 декември. Мило в съоражение с отопление, аз в табла на прозореца. Нормално е, Мило сее 5000, аз 100 корена. А препоръчителните срокове са 20-30 декември. Пикиране. Никак не е задължително. Но не е и вредно. Вискяр не е прав за корена, напротив, прекъсването на корена стимулира пускането на допълнителни корени което е добре за почти всички растения с изключение на памука. Това дали да пикираме или не зависи от...бройката :-[. При директна сеитба на пипера, ще сея след 1 май и ще бера червени чушки след 1 октомври. Аз сея на 1 март, разсаждам след 1 май и бера след 10 август. Два месеца разсада го отглеждам на 200 кв.а не на 15 декара. Това е целта и смисъла на разсадопроизводството. На един квадрат може да сееш 5000 коренчета и да изкарат там един месец. Ако ги сееш направо в саксии или форми ще ти трябват 50 квадрата. Това е целта и смисъла на пикирането. Краси Лазаров прехвърля и в 5 литрови туби. Защо не, 10 корена са. И това е качено в нета та може да се прочете като начин на отглеждане на разсад. Е, ако някой реши да оглежда 1000 корена по този начин...ще е в следствие на информация нали? Ей за това става въпрос.

bminchev

• **
  • 51
  • 0
  • градина
Благодаря за отговорите и забележките на какво да обърна внимание. До сега никога не съм правил разсад и затова питам толкова а и до преди 2 години не бях гледал и градина но ми хареса и реших да продължа и да си отгледам и разсада. Засях зелето сега и значи длед 35 дни ще го изнеса надявам се да не измръзне като го изнеса

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
   прекъсването на корена стимулира пускането на допълнителни корени което е добре за
За разлика от хората, растенията и животните не са разхитители на енергия. Еволюцията се базира на рационално изразходване на енергията.
При тлъста почва/субстрат - богата на хранителни вещества, растенията получават лесно храната, с минимално количество корени.
Богата коренова система може да се получи при бедна на храна и влага почва - растението се стреми да намери достатъчно храна и влага, и развива значително по-голяма коренова система, отколкото ако е в луксозни условия. Точно заради това се препоръчва засушаване на посадения в лехата разсад, след като се е прихванал - за да пусне корени по-далече от стъблото.

Прекъсването на корена е точно това, но с методите на хирургията - отстранява се част от вече изградена коренова система, растението започва да изпитва глад и е принудено да пусне нови корени. Не виждам смисъл в такова действие.

Минчев, обясних какъв е смисъла на разсада. Да вземем за пример зелето. Има две направления, ранно и късно свързано е с търсенето както и с благоприятните условия за развитие. Защо да не го сеем директно? Ами простичко е. Ранното няма да поникне от студ а късното от жега. Ей за това го отглеждаме чрез разсад и не само него. Колко дневен да е разсада? Препоръките са пак ориентировъчни и са свързани с долу-горе оптимални условия на отглеждане, фаза на развитие и благоприятни условиа за прихващане. Пример с пикирането на домати. Ако пикираш преди кръстосване, трудно ще се прихване защото има само едно централно коренче, странични няма. Ако чакаш да пусне 6 листа, пак трудно ще се прихване, защото има голяма транспирация и разкъсаните коренчета трудно смогват да захранят с вода. Това е логиката. Ако един разсад има подсигурени достатъчно обем за корените и достатъчно пространство на листата, няма причина да има точно срок за разсаждане, неговата вегетация си продължава. Ако няма пространство, започва борба за светлина, разсада се издължава за сметка на междувъзлията а броя листа почти не се променя. Това не е нормална вегетация. Ако има пространство но има ограничен обем за корените, чрез чести поливки и подхранвания ще развие нормална надземна маса но кореновата система силно ограничена. Такъв разсад разсаден на нивата и да се прихване  много трудно и бавно тръгва да расте.
   И...по-спокойно, ще стане и след 50 дена къде ще върви ;) И на бай Иван доматите ще станат нищо,че са без "келвини". Ние не бързаме чак толкова пък ни минало времето да се фукаме :-[

bminchev

• **
  • 51
  • 0
  • градина
Вече ставам досаден, но пак ще помоля за съвет. Прикачвам снимки на зелето и домата според вас издължени ли са и ако са какво да направя за да го оправя. Денем температурата е 20-2 градуса нощем я свалям 14-16. Засети са на 01.02.2017

http://bminchev.snimka.bg/other/zemedelie.916793.37789639
http://bminchev.snimka.bg/other/zemedelie.916793.37789635

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
За издължаването играе повече роля светлината, а не температурата, когато е малко растението я търси и се изтегля, а до колкото виждам е малко при теб...Има теми в които наистина разбиращите са обяснили как се прави допълнителното осветяване на разсада....Нямам претенции, че разбирам колко ли,но това виждам... :-[ Нека и другите кажат...
« Последна редакция: 11, февруари, 2017, 11:35 от MinaLP »
Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!

bminchev

• **
  • 51
  • 0
  • градина
Прочетох темите осветяването и съм взел 4 лед пури 120 см 36w 6500k но ги включвам от 17 до 21 да започна ли да ги държа цел ден докато не се покаже слънцето?