Кръчма

Круша сорт Санта Мария и Юнска красавица - опрашване

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Попаднах на едно изследване на опрашване   сортове круши, по-конкретно за летни сортове круши - Pyrus Communis, проведено в Турция, район Адана. Изследването е за екологични условия, но опрашването важи при всякакви направления на производство на круши. Изследвани са сортовете  Санта Мария и Юнска красавица, като допълнителен опрашител е бил включен италианския сорт Precoce di Fiorano.
Установено е, че сортовете Санта Мария и Юнска красавица са много добри опрашители един на друг и съвместното им отглеждане силно се препоръчва. Прашеца на круша Санта Мария е показал много висока жизненост. Освен това сорт Санта Мария е показал тенденции на партенокрапни свойства - дава плод без да се опрашва, и е възможно да се отглежда като самостоятелно насаждение. Въпреки това, за предпочитане е да се отглежда заедно с Юнска красавица.

Круша Юнска красавица - Bella Di Giorno

Сорт от Италия. Има вертикален растеж с много разклонения и много добра родовитост. Рано започва до плододава. Плодовете са жълто зелени на цвят, с руменец от към страната на слънчевото огряване, сочни, вкусни, среден размер - около 70 грама, зрее през трета - четвърта седмица на месец юни. Трайност на плодовете при обикновени условия три до четири дни. В хладилник трайността е малко повече.

Круша Санта Мария

Слабо растящо дърво с обилно плододаване. Показва много добра съвместимост с всички подложки. Плода е едър, жълт, лъскав, с много добри вкусови качества. Узрява през третата седмица на юли. Един от най-добрите сортове за съхранение в хладилни условия - запазва качествата си в продължение на  четири до шест месеца. Важна ценност - запазва качествата си дълго време на дървото. Не е нужно да се обира веднага цялата реколта.
Опрашването на различни сортове круши, както и на всички овощни видове и сортове, е важен икономически въпрос. Не е достатъчно само да засадим някоя овошка и после да се чудим защо реколтата не е според очакванията ни. Има сортове, които се справят сами, но повечето сортове имат нужда от друг опрашител.
« Последна редакция: 28, януари, 2013, 08:46 от Вискяр »

nkanavrov

• 276
  • 17
Крушата е превъзходен плод,но като че ли традиционно още от времето на соца ,този плод се пренебрегва изцяло за сметка на ябълката и прасковата.Навярно са единици земеделските производители които имат новоизградени овощни градини с круши,не че имаше много стари.А в същото време в България много сортове си виреят и плододават чудесно.Лично аз не зная в североисточна България някой да отглежда круши професионално.Всичко се изчерпва със селските дворове където тук-там е останало по някое дърво и то на достолепна възраст - изядено от червеите и пробито от кълвачите.

Мило

• 1 056
  • 20
Превъзходен плод е,но икономически неоправдано нерентабилно  е да се гледа плантация с круши.Трябва бърза реализация защото знаем за бързото узряване и разваляне особенно летните сортове.Имам 4 попски круши и една масловка юнска мн. сладка.Попските дават много род и даже продавам от тях ,но ги започвам на зелено,а лятната докато я подхванеме на ядене и тя презряла.Затова и всеки предприемайки засаждане на палметна градина предпочита ябълката заради издръжливоста.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Radoslav

• 44
  • 0
  • градина
Ето малко снимки на Санта Мария от моята градина

Radoslav

• 44
  • 0
  • градина
още

Radoslav

• 44
  • 0
  • градина
Ето ги тук набрани

ivanovbg

• 804
  • 10
Я сега кажи , продаваш ли дръвчета? Ще ми се да си насядя 2 летни в двора.
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Radoslav

• 44
  • 0
  • градина
Не произвеждам и продавам дръвчета...Само плодове и зеленчуци  ;)

Balabanova

• 6
  • 0
  • градина
Аз имам идея да засадя тази пролет 1дка с круши интензивно производство. Ориентирала съм се към есенно-зимните, заради издръжливостта. Сега проучвам въпроса със сортове ,подложки и т.н. Ако имате идеи-казвайте.
« Последна редакция: 02, февруари, 2016, 14:03 от Balabanova »

петко б

• 456
  • 9
  • градина
Незная точните сортове но гледай да са поне два ,а пи-добре и три сорта .Гледаш задължително  дръвчето да е с двойна подложка тоест : подложката си е каквато си е после минава през попска и чак тогава какъвто сорт искаш .Ако си близо до Пловдив мога да ти кажа от къде да си вземеш качествени дръвчета . Предполагам си проучила , че крушата е трудна история

Balabanova

• 6
  • 0
  • градина
Пловдив ми е на стотина километра, не е проблем да отида. Ще се радвам, ако ми кажете от къде могат да се закупят. А дали ще е добре един сорт круши да се съчетаят с един сорт ябълки в градината?

петко б

• 456
  • 9
  • градина
Зависи какви сортове си избереш , дали са самоопрашващи се или не .По скоро ще трябва да са по два сорта .Разсадника се намира в кв.Беломорски и е на зам.директора на овощарския институт .Ако решиш ще ти пратя номера му и той ще ти обясни всичко което те интересува . Скоро приятел направи 30 дка градина от круши и сортовете са четери .

Balabanova

• 6
  • 0
  • градина
Ами да, прати телефона, ако не е проблем. Благодаря за информацията.

петко б

• 456
  • 9
  • градина
Изпратих номера на личните ти съобщения .