Кръчма

Торф и торфени субстрати за сеитба на зеленчуков разса

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Аз ползвам една част агроперлит и две части торф. Ако няма агроперлит, може да се замени със строителен перлит. Разликата е в размера на зърната - агроперлита е по-едър.
Така сместа е стерилна и не се налага ползването на противогъбични поливки и няма сечене.
Ако се ползва тор и/или почва, трябва да се обеззаразява сместа.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
Вече имам торф Щендер - оказа се, че фирма Флориан имат дистрибутор в София! При това съвсем близо до мен - в Мало Бучино.
Хванах последната промоционална цена!  :P Инак цената на 250 литра бала торф Stender е 35 лв, което е съвсем прилично. Има и агроперлит на цена 18 лв за 100 литра.
За по-претенциозните има и специална смеска на Stender за сеене на семена за разсад от зеленчуци.
Дистрибутора се оказа симпатяга. От мое село.  ;D

mraveca

• **
  • 81
  • 3
За много години и към въпроса.Понеже ми омръзна да пресявам тор и земя, а и си напълних двора с всички познати плевели, си мисля за комбинация от торф,биохумус и агроперлит.Надявам се някой да е пробвал и да даде мнение.Евентуално някакви пропорции.

любител

• 9
  • 0
  • градина
Аз пробвах миналата година. Биохумуса си го произвеждаме ние, торфа е на Щендер както и агроперлита. Съотношението което ползвах беше 60% торф, 10% агроперлит и 30% биохумус. Резултата беше прекрасен разсад без нито едно повредено или болно разстение. Изключителен търговски вид (продадохме го на пазара на цена по - висока отколкото най - високата на другите маси). Тази година пак ще е така. Другия плюс на биохумуса е, че подпомага изключително много разстенията да понасят по - леко температурни шокове, както и стреса при пикиране и последващо засаждане. Общо взето има много положителни неща от биохумуса, но за тях можем да си направим друга тема :-). Опитай и според мен няма да съжаляваш. Използвах същите пропорции от сместа както за доматите, така и за пипер, салата, краставици, патладжан и люти чишлета. Всички разстения бяха много добри, макар, че котката ми се опитваше всякак да им попречи да се развиват :-).
Гънките на мозъка са невидими, но когато ги няма си личи!

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
Съотношението което ползвах беше 60% торф, 10% агроперлит и 30% биохумус.
Каква е причината за толкова много биохумус? И малко перлит?
Почва с 6% хумус се смята за богата.

Мило

• 1 056
  • 20
Трябва да се купуват само доказани торфени субстрати,Стендер,Класман  защото миналата година ментеливите и ефтини субстрати прецакаха исключително много производители.Колега който се е опарил казва,че е пресявал 2 пъти в ментето докато се сети,че от него се подсича расада и естествено закъснение и нерви с расадите.Хубавия субстрат е от искючително значение за уважаващия себе си зеленчукар,компромиси не трябва да се правят.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

любител

• 9
  • 0
  • градина
Каква е причината за толкова много биохумус? И малко перлит?
Почва с 6% хумус се смята за богата.

Ами за първа година решихме със съпругата да опитаме "полу-професионален" разсад :-). Покрай червейте дето гледаме решихме да започнем да прилагаме тяхната продукция най - напред в нашето земеделие (гледаме червейчетата от скоро и миналата година ни беше първата с готова продукция :-) ). Съответно като любители градинари се ръководехме от литературата и информацията която намираме там. Тези съотношения ги видяхме и използвахме в една книжка конкретно за отглеждане на червен калифорнийски червей писана от един научен сътрудник към Института в Троян. В нея е застъпено как се гледат червейчета и в по - малка степен приложението му. Там прочетох, че може да се засажда директно в чист хумус, за разстения който искаме да пораснат бързо (без опасност да "изгорят" или нещо такова, но не било икономически изгодно), може да се засажда в смес на почва или торф и хумус в съотношение 60-70% към 30-40% (торф към хумус), като се имало в предвид, че не бива да слагаме повече от 10% за расади които не искаме да стават високи.
Та затова ние забъркахме смста 60-30-10  и останахме доволни. Домата не порастна по - висок от необходимото (поне според моята преценка), но това може и да съм го компенсирал донякъде с лампите над него. Перлит до сега не бяхем използвали и затова решихме да сложим 10%, както научавам в последствие, явно може и повече и занапред ще опитаме.

stoqn

• 1
  • 0
  • градина
Фирма Флориан имат дистрибутор в София в  с.  Мало Бучино.
 Цената на 250 литра бала торф Stender е 35 лв. Има и агроперлит на цена 18 лв за 100 литра. Голямо разнообразие на семена и торове.
Телефонът на момчето е 0885885488.

любител

• 9
  • 0
  • градина
Фирма Флориан имат дистрибутор в София в  с.  Мало Бучино.
 Цената на 250 литра бала торф Stender е 35 лв. Има и агроперлит на цена 18 лв за 100 литра. Голямо разнообразие на семена и торове.
Телефонът на момчето е 0885885488.

Я кажете къде в Сф. може да се намери торф Stender (освен в Мало Бучино). Интересува ме някъде по към центъра или Младост. Аз не съм от София, но кажи речи всяка седмица съм там по работа и в четвъртък и петък пак ще съм на линия и ако остане време да мина със служебния транспорт да натоваря малко торф  :). Нямам много свободно време (още по - малко в работно) и затова трябва да е накъде където ми е по път :). Ако може и GPS координати ще е супер. Просто най - накрая реших да заобиколя куриерите и цените им :(.