Кръчма

Торф и торфени субстрати за сеитба на зеленчуков разса

Вискяр

• *
  • 1 651
  • 8
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Дойде време за сеитба на зеленчуковия разсад, който най-добре се сее и отглежда с високо качество в субстрат от торф  и агроперлит. А на някои вече им поникнаха  семената.  8) Попаднах на един торф, не помня да съм чел нещо за него.
Торфен субстрат Stender - 250 л - 38 лв  Някой работил ли е с този торф и доколко е доволен или недоволен от него?

Добавка:
На втора страница на темата съм поставил актуална информация за тази година къде в София има торф Щендер - дистрибутор на фирма Флориан, Русе.
« Последна редакция: 09, април, 2014, 11:41 от Вискяр »

Мило

• 1 011
  • 20
Да това е торфа който използвам от 6-7г. за производство на разсада,преди този период използвах Класман,още по добър,но и по скъпичък.Ползвам предимно фракцията която е за пикиране смесена с агроперлит за по добра аерация и влагозадържане.В последствие обаче пикирам в оборска тор и земя 2/1 и отново агроперлит.Хубавото при видовете торф е,че като малки растения няма сечене на разсада преди пикиране.После при пикиране поливане с раствор от Топсин М.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Вискяр

• *
  • 1 651
  • 8
    • Градина Вискяр
Предишни години ползвах торфа на Durpeta - универсалния, но сега нямам път към Чешнигирово. Бях чувал, че Агропал в Долни Богров продават такъв, но пък по-късно чух, че се скарали с варненския вносител. А на сайта им няма никаква информация дали продават торф. Одеве им писах писмо - да видим какво ще отговорят. То и Stender-а е чак към Горубляне. Все са на другия край на София.
« Последна редакция: 15, януари, 2013, 19:18 от Вискяр »

От този торф на Dupreta нямаше ли специален за домати и/или пипер? Май съм виждал на сайта им, че за сеитба на  различни зеленчукови семена предлагат различни смески.  :-\

От три години използвам Durpeta и съм доволен от него. Специален за пипер или домати не знам дали има но иначе има разлика в това дали е за разсад пикиране или отглежадане. Разликата е в големината на фракцията, като за разсад се предлага най-дребната- 0-5 мм, като има и фракции с големина 50-60 мм. Торовите норми не съм срещал, така че не мога да кажа дали има разлика в тях. Обикновенно това дето го има като тор, стига за двайсетина дена, след това трябва да се подхранва. Цената му миналата година беше 27 лв. за 250 литра. Агроперлит слагам 1/7  100 литра перлит на три бали т.е.750 литра торф.

nkanavrov

• 276
  • 17
Миналата година ползвах "специални"на Durpeta за домат и краставица, но ми "отрязаха" главата- домат около 41-42лв. за краставица с 2-3лв.отгоре.Тази година купих универсален на същата фирма за 28лв. от Варна. Аз практикувам смесване на добре угнил тор 7-8 годишен с торф и агроперлит.Поливам на два пъти с Проплант и храня.

Вискяр

• *
  • 1 651
  • 8
    • Градина Вискяр
Да, ти си близо до вносителя. А прави ли контролна проба - еднакви семена в различни торфове? Дали има някаква видима разлика между универсалния и "доматения" торф?

След два имейла с Агропал ми позвъниха по телефона. Не при тях бил торфа, а в някаква оранжерия в Долни Богров. Дадоха ми и телефон за връзка.

Аз съм съвсем близо до Горубляне, кажи къде е Stender-а да хвръкна до там да взема.

Вискяр

• *
  • 1 651
  • 8
    • Градина Вискяр
Не откривам нищо в момента за торфен субстрат Stender. Може би са прекратили предлагането на торф.

Мило

• 1 011
  • 20
Флориян в русе го предлагат и другите му аптеки в страната
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Ходих до Горубляне, нямат изобщо от немския субстрат, само български и то за цветя :(

Чешнигирово предлага Дурпета - 26 лв за бала 250 литра и 27 за същата с триходермин.
 Перлита върви по 15 лв за 100 литра по магазинчетата.
   Става въпрос за торф за разсад  3-5мм.

mraveca

• **
  • 81
  • 3
Досега никога не съм слагал агроперлит в торопочвената смес за пикиране на домати.Искам да попитам колко слагате в проценти.И каква е разликата със и без него.

Слага се около 10-15%. Аз я слагам 7,5 към 1 т.е. на 750 литра торф 100 литра перлит. По не се сбива смеската освен това задържа вода при поливане и после я отдава. Ако е много става много ронлива смеската.
   Една особеност на торфа, както и на прегорялата тор, при изсъхване много трудно поема вода , особено ако торта е много ситна, като прах. Виждал съм лехи покрити с такава тор които много трудно поникват и поникват на петна в зависимост от дебелината на покритието. При пикиране в такава тор или торф, след разсаждането формата лесно просъхва и се получава нещо като капсулиране т.е. трудно поема вода навътре и ако изскубнете внимателно да речем домат наесен ще видите ,че в самата форма няма никакви коренчета.
  Според мене разсада се развива много по-добре в торово-почвена смес от колкото в торф. Смеската трябва да е добре приготвена, торта да е леко структурна т.е. не на прах а на малки бучки от порядъка но милиметри , почвата ливадна или горска т.е. да не е от място което и интензивно поливано щото водата измива фините частици съответно добавка на промит пясък или агроперлит. Знаете за проблемите с плевелите и патогените и сами решавате какво да изберете. При мене този въпрос го решава количеството , при 100 избирам едното при 100 000 другото. Успех.