Кръчма

Съчетано отглеждане на зеленчуци

sasho41

• 223
  • 6
  • Навеждай се само, за да вдигнеш. Епикур
Re: Съчетано отглеждане на зеленчуци
« Отговор #15 -: 01, май, 2014, 17:31 »
Къде се засява празът, м/у растенията, до реда с домати или в междуредията? :-[
От това следва ли, че с домати можем да засеем праз и моркови?
Малееее, колко много не знам? :-[ :( :( :(
„Уви, светът обърнал се в пустиня!
Море от злоба и разврат!…
Иди живей сред туй море от тиня,
сред толкоз много кал и смрад!“
Христо Смирненски

Станка

• 385
  • 10
  • Знам, колко не знам...!!!
« Отговор #16 -: 04, май, 2014, 08:49 »
 То всичко не е редно да се знае ;D,на толкова работен сезон,колегата обърна на вицове ;D ;D ;D,но ни разсмя ,а се притесних като видях толкова големи кофички за пикираното пиперче,набутал се с почва и работа,но този' батко" поясни че е за хоби и лошо няма ;D ;D ;D.Това ми попадна като инфо и понеже има желание -има време:)да го изпробва и да сподели после резултата ;D     Малко алелопатия за градината

Латинките засадени в парник прогонват досадната оранжерийна белокрилка. Котенцето /Anemone pulsatilla/ със своите горещи вибрации не позволява развитие на гъбични заболявания дори и в най-влажно лято. Между лехите с пипер се сади чубрица и босилек, който го предпазват от неприятели. Татула в съседство с зеленчуци ги обеззаразява от листни въшки. Засадете целина със зеле. Първото няма да има ръжда, а второто - гъсеници на бялата пеперуда. Морковите и лука се пазят взаимно съответно от морковена муха и лукова муха. Салатата пази репичките от зелевата бълха. Чубрицата пази фасула от листни въшки. Босилекът пази краставиците от маната, а хрянът ги пази от много вредители. Лукът, чесънът пазят ягодите от голи охлюви, мишки, гъби. Латинката пази овощните дръвчета от листни въшки. Зелена салата - възпрепятства нападението на различните видове ряпа и зеле от земни бълхи; Моркови и лук или праз - взаимно се предпазват от морковена муха и лукова муха и молец; Чесън или лук, засадени между ягоди или магданоз - предпазват много добре тези растения от заболявания; Праз, разположен между целина – предпазва от ръжда по целината и нападение от трипс; Бобови култури и целината (съотношение 1 към 6) или краставици - много полезна комбинация за добро развитие. Бобовите култури се засяват около гнездото на краставиците. Целина и домати - предпазват всички видове зеле от бялата зелева пеперуда; Спанак или салата със зеле - срещу земни бълхи; Латинка и хрян – отблъскват листните въшки, гъсениците и мишките; Тагетис и невен (Calendula) - предпазват от почвени нематоди. Магданоз, засаден под доматите - засилва аромата; Напръстник и момината сълза - подобряват качеството на доматите. Латинка – повишава аромата на репичките. Коприва, отглеждана до етеричномаслени растения повиши съдържанието на етерични масла в тях до 80%. Шипка, бъз и горчица - полезни растения около зеленчуковата градина. Колорадският бръмбар по картофите не обича тикви. За целта тиквите цигулки са най-добри, защото пускат дълги милини и ходят из картофите да пазят.

Има дни,в които си мисля,че съм луда.Има и такива,в които съм сигурна.

sasho41

• 223
  • 6
  • Навеждай се само, за да вдигнеш. Епикур
« Отговор #17 -: 05, май, 2014, 09:54 »
Благодаря за подробното инфо,дано имам време да изпробвам поне част от всичкото ;D
Колкото до кофичките, почвата и пиперчето- то какво ли друго ни остава на нас "батковците"? :(
Градинки, но не паркови с пейки и други "неща" по пейките,
 а с доматки, чушчици и спомени.....спомени....... вечер с чашка ракийка и салатка ;) ;) ;) :-[
А колкото до вицовете:
Светът е оцелял, защото се е смял- казват по нашия край.
И ако разрешите, един виц:
В парка млад мъж продава боза.
По алеята се задава майка с количка, бебчето весело и си усмихва.
Мъжът я забелязва и  и отправя един.....поглед.
Жената и става неудобно от недвусмисления поглед се обръща към бебчето и пита:
Гоше, кой го тика на мама?
Там напред се чува:
Бозаджията-а-а-а-а

„Уви, светът обърнал се в пустиня!
Море от злоба и разврат!…
Иди живей сред туй море от тиня,
сред толкоз много кал и смрад!“
Христо Смирненски

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #18 -: 16, февруари, 2015, 15:00 »
Някой може ли да коментира това?
Снимката е от Индия, еко-био-ферма.

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #19 -: 16, февруари, 2015, 19:53 »
Не знам какво може да се каже. В Индия всичко расте яко и .... Не напразно е родината на йогата. Седиш медитираш, протегнеш ръка на ляво - банан, на дясно хлебно дърво, напред- батат, назад краставици ;D От време на време едно пожарче за да се запази културния вид на градината и пак отначало.
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #20 -: 16, февруари, 2015, 23:47 »
А представяш ли си какви и колко са им плевелите при този климат?

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #21 -: 17, февруари, 2015, 01:42 »
А представяш ли си на негрите колко са им църни циганите? :P
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

петко б

• 457
  • 9
  • градина
« Отговор #22 -: 02, март, 2015, 10:09 »
В личното стопанство между патладжаните слагаме чубрица.Докато чубрицата не узрее и се пребире ,колорадски бръмбар не припарва до патладжаните.Изпитан метод. Поне от десет години го правим и няма дертове.Но в момента в който се оскубе чубрицата ,бръмбарите за три дена изяждат патладйаните. :)

chy76

• 7
  • 0
  • градина
« Отговор #23 -: 15, април, 2015, 14:07 »
Имам въпрос към по-опитните от мен. В оранжерията с доматите по краищата имам свободно разстояние от метър и дори малко повече. Дали е възможно там да засадя картофи? Да не навредят на доматите ми е мисълта?

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #24 -: 15, април, 2015, 15:31 »
За картофена мана по домати чул ли си?

Мило

• 1 059
  • 20
« Отговор #25 -: 15, април, 2015, 20:42 »
По добре засей моркови.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Албена

• **
  • 72
  • 0
  • уча се
    • Мини градини "Две шепи градина"
« Отговор #26 -: 16, април, 2015, 09:51 »
Много четох и аз за взаимното предпазване на растенията и съм насяла тагетис и босилек с тази цел. Но се чудя тагетиса с каква гъстота да е... Мисля да е поне на 5 метра по едно растене, пък да видим дали ще има ефект с белокрилката. И латинки ще вземе, дано по-малко отрова да се наложи да ползваме тази година...

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #27 -: 16, април, 2015, 11:56 »
Ако е от ниските тагетеси, може и по-нагъсто.

Албена

• **
  • 72
  • 0
  • уча се
    • Мини градини "Две шепи градина"
« Отговор #28 -: 16, април, 2015, 15:28 »
От едрите е. Реших, че ще е по-силно растението и по-добър ефекта. Че май и нематода забелязах есента на няколко места...