Кръчма

Лук за зелено, зелен лук

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Re: Лук за зелено, зелен лук
« Отговор #15 -: 25, март, 2013, 23:45 »
Това е шалот - Allium ascalonicum, а не каба лук. Но не съм срещал да има с големи глави. Главите са максимум колкото балучка. От тях наистина порастват няколко растения. Лука шалот е по-крехък от кромидия. И по-нисък и дребен. Но който го познава, си плаща добра цена за него.
Моя шалот в момента никне, ще го снимам. Садих го късно - февруари. Имам и нови семена от шалот лук - ще видим какво ще излезе от тях.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #16 -: 26, март, 2013, 00:26 »
Сега разрових малко. Лека каша е. Както с всички лукове на регионално ниво.  ;D
Всъщност, доколкото разбрах, калцот, освен шалот, е местно наименование в Каталуния на каба лук - главно сорт Бял Лисабонски лук. Главите се засаждат есента и загрибат - за да се получи дълга бяла част на стъблото.

Това на втората снимка се продава за 7 евро връзката.  ;)
Пердашат го главно печен на скара и после го увиват, както ние печените чушки, за да се задуши допълнително, плюс специален сос към него - romesco.

Като имам време, ще разровя повече.

Calçot from Valls, на испански El Calçot de Valls, е регистрирана регионална марка за произход в Европейския съюз.

Според испанската уикипедия, семената се сеят в края на зимата. В средата на септември готовите глави лук се засаждат за зимуване, като се загърлят постепенно с растежа, за да може бялото на стъблото да достигне 20-25 см. Отглежда се главно в областите на Тарагона, в близост до морето и мека зима, в закрити култивационни съоръжения. Липсата на сериозни студове е задължителна.

nkanavrov

• 276
  • 17
« Отговор #17 -: 04, март, 2014, 13:27 »
За разлика от колеги които произвеждат зеленчуци и пласират на борсата , ние се стремим да произвеждаме такива количества , които можем сами да си реализираме.Така се получава на 100% през лятото. През зимата продаваме директно на няколко зеленчукови магазина в града.Дойде обаче време да се освободи едната оранжерия за домата.Докато цената на зеления лук беше 35-40ст. за  връзка си заслужаваше , но от миналата седмица Варненска борса е залята със зелен лук и цената - познайте  >:( 10-12ст. По  магазините продължава да е 60ст. , но това е друга тема.За да не убивам семейството си от безсмислено чистене , връзване и пакетиране - реших въпроса кардинално.Освободих си лехите за домата за няколко часа , звъннах на кмета и на председателя на Общинския съвет и Дарих безвъзмездно  лука на Социалната служба и социалния патронаж в града , на градската болница и на всички училища които имат столове и на детските градини.Така не закъснявам със засаждането , а от продукцията ще се възползуват действително тези които имат нужда.

Станка

• 385
  • 10
  • Знам, колко не знам...!!!
« Отговор #18 -: 04, март, 2014, 14:11 »
Поздравявам те за което,пролетта имах същия проблем но с този от вън,не си струваше работата за да го дам на борсата,раздадох но и изхвърлих,това с градината и болницата е много добра идея!!!
Има дни,в които си мисля,че съм луда.Има и такива,в които съм сигурна.

nkanavrov

• 276
  • 17
« Отговор #19 -: 05, март, 2014, 18:36 »
Днес лука беше "реализиран" на 100%. Най-доволни са градската болница и социалния патронаж - които приготвят храна за възрастни хора и такива които са по домовете си но не могат да се обслужват. Заради голямата разлика в цената на сухия и зеления лук , стана ясно ,че те просто не могат да си позволят финансово закупуване на зелен лук.В летните месеци особено след дъжд ми се е получавало инцидентни свръх добиви за за деня на тиквички.От сега съм решил такива извънредни  количества , които така  или иначе не успявам да реализирам на сергията да последват пътя на зеления лук.Предпочитам  да нахраня болен отколкото някой "шкембелия" борсаджия. А бе с две думи - мразя прекупвачите   >:( >:( >:( и големите вериги магазини  >:( >:( >:(.

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #20 -: 05, март, 2014, 21:40 »
Наистина благородно ,обаче борсаджията гладен няма да умре ,ако имаше много и го раздаваш за да не печелят те дърпането на борсата ще падне още от там и цената и тези дето разчитат на лука ще го хвърлят ,на туи му се казва пазарна икономика ,оцелява този които произвежда ефтино или пък като теб го продава скъпо ,и мен ме яд на борсаджиите ама са част от веригата ,те пък обвиняват масаджиите те пък казват че клиентите били бедни и искали ефтино че не купували че стоката им се разваля и изхвърлят част от нея

един въпрос ,каква е цената на зелето сега ? Станислав казваше че в бг се случва всяка година това за да не седят празни оранжериите се сеят с лук и салати и се получава винаги свръхпроизводство щото всички това правят беше дал идея да се сее зеле щото по това време било скъпо,вярно ли е?
« Последна редакция: 05, март, 2014, 21:43 от maistora »

Станка

• 385
  • 10
  • Знам, колко не знам...!!!
« Отговор #21 -: 05, март, 2014, 22:11 »
 ;D,Прав си че е пазарна икономиката и всеки сам решава да прави ли подаръци на населението,говоря като цена,като не ми изнася отива на патките,от тях пак има файда със зеле,по добре да е кисело ;D ;D ;D.Пресното днес и то в магазина е 0.5лв кг,сети се колко е на едро!!!
Има дни,в които си мисля,че съм луда.Има и такива,в които съм сигурна.

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #22 -: 06, март, 2014, 10:23 »
На тва кво ше правиш със стоката му се вика демокрация ,говорих за ценообразуването поскоро .
Какво е зелето презимувало или оранжерийно ,после при цена от 50 стотинки може и да е триисе на борсата ,ако има оборот и няма свръх предлагане .Докатао при лука говорим за 5 пъти разлика

ше ти дам пример по лани зкарах един бус зелен пипер на борсата ама рано беше и още няма предлагане на полска капия беше фраш с оранжериина бяла капия или сиврия люти ,лютото беше 70 стотинки и се продава по сто кила а аз капия на 1,00на едро и 0,90 на дребно (на дребно до сто кила ).Как става тая работа
идва масаджията и иска пипер продава го на 1,50-1,80 купува го за колкото му го предложат като идеш на борсата и видиш че има сто тона докарани а знаеш ,че ще се купят 50 значи на някои ще остане и даваш за да не си ти останалия ,ама аз продавах послка ,на масата да е била 1,20 обаче я нямаше още на борсата търговеца я иска като артикул може да да даде и 1 лев пак печели .
тая година обаче ядох чокарата беше фулл на първи курс 50 ст а на маса 1,20.на 3 ден идват и ти предлагат 5 лева на чувал даже не искат да я теглят ,обратноо и на приятели работници в краен случаи и в дерето
Разправям му на един ,че при такива цени не мога да си платя разхода ,тои вика ти кои пита кат реши да сееш

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #23 -: 06, март, 2014, 20:19 »
Ще си дойдем скоро на думата за плановото стопанство и петилетките, ама нейсе. Порадвайте се за сега на пазарната икономика. Наздраве!
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Мило

• 1 056
  • 20
« Отговор #24 -: 07, март, 2014, 09:05 »
Истината е ТКЗС  :)
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

maistora

• 196
  • 2
« Отговор #25 -: 07, март, 2014, 12:44 »
А българина е индивидуалист ,"ткзс" значи да сееш каквото ти кажат ,да ториш с каквито торове ти дадат да произвеждаш ,каквото качество трябва и какъвто сорт ,да продаваш на каквата цена ти кажат да береш когато ти кажат ...вярваш ли?

execut0r

• 141
  • 5
« Отговор #26 -: 19, март, 2014, 09:56 »
Лук реколта 2014 година сят на 18 януари и етапите на работа  ;) ;) ;)
« Последна редакция: 19, март, 2014, 10:57 от execut0r »

Мило

• 1 056
  • 20
« Отговор #27 -: 19, март, 2014, 19:42 »
Браво колега,пишеш сят,от семе или балучка имаш в предвид.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

execut0r

• 141
  • 5
« Отговор #28 -: 20, март, 2014, 08:50 »
Балучка е но за догодина мисля да засадя най-едрата балучка дето намеря  ;)

А това е моя помощник , малко гладен от работа :)
« Последна редакция: 20, март, 2014, 08:58 от execut0r »

« Отговор #29 -: 20, март, 2014, 20:18 »

Цитат
Браво колега,пишеш сят,от семе или балучка имаш в предвид.
  Мило Милооо от работа не ти остава време да погледнеш снимката иначе едва ли щеше да питаш ;D
  Работим ама се и "раним" ;) Да ти е жив и здрав и..сигурен съм че изпитва огромно желание да работи заедно с тати ;)