Кръчма

Направи си сам... удобства в живота.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Всичко, което използваме в ежедневието, е измислено от някого. Рядко се замисляме, когато работим с някоя вещ, дали и как можем да подобрим нейното действие, или пък ефективност. А такива подобрения са напълно възможни и не са рядкост.
Българинът е доказал, че е талантлив. И е в състояние да направи или изобрети какво ли не.
Класически пример за това са пуканките. Векове наред на американския континет царевицата е била отглеждана и използвана в ежедневието, но е било необходимо Америка да бъде открита от европейците, те да открият царевицата, да я пренесат в Европа, тя да достигне в България, да бъдат измислени пуканките и да се върнат на американския континент. Не се знае дали прословутите сцени с пуканки пред телевизорите или киносалоните в САЩ биха били актуални днес, ако някой неизвестне българин не открил, че при подходяща термична обработка царевицата става много привлекателна като мезе. А и като храна, също. Но това е исторически факт! Пуканките са българско изобретение.
От метода на окопаване чрез срязване, използван при култиваторите и окопните устройства, се е родил този инструмент за лесно ръчно окопаване и унищожаване на бурените.
А може би от някакъв такъв уред са изобретени култиваторите?!
Един съсед имаше подобно устройство, но комплектовано с водещо колело - което облегчава тежестта върху ръцете, което все се каня да си направя, и все отлагам. С него си прекопаваше царевицата и унищожаваше всички бурени в напреднала  фаза на развитие на царевичните стъбла, която не позвалява никакъв друг начин да се влезе в нивата и да се обработи.
« Последна редакция: 03, януари, 2013, 10:35 от Coku »

execut0r

• 141
  • 5
Re: Направи си сам... удобства в живота.
« Отговор #1 -: 02, януари, 2013, 20:16 »

Това е мотоблок GARDENIA 1100 BE , с ел.страртер но тук го счупих , дизелов 9 конски сили двигател , страшна машина , ремаркето е мое производство за има-няма 90 лева материали, допълнително съм му направил железни гуми , изключително икономичен
« Последна редакция: 03, януари, 2013, 10:09 от Coku »

Мило

• 1 055
  • 20
« Отговор #2 -: 08, януари, 2013, 12:31 »
Браво перфектно е направено,като гледам и четворка белот може в ремаркето ;D 8)
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

execut0r

• 141
  • 5
« Отговор #3 -: 08, януари, 2013, 15:38 »
Това бе целта на занятието , Новогодишно Такси  :) :) :)

Това е браздача - с подвижни криле:

А това са колелетата дето сам си направих . От стари джанти малко ламарина флекс и електрожен.  ;)

« Последна редакция: 13, януари, 2013, 21:34 от Вискяр »

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
Как да си направим сами картофосадачка и картофовадачка, приспособления към мотоблок или мотофреза, които имаме? Почти всеки градинар вече разполага с малка или по-голяма енергийна сила в стопанството си. Дотук лесно, но това е само един мотор, на бензин или нафта, най-често въоръжен само с фреза. А в една зеленчукова градина има куп дейности, които можем да възложим на малката механизация. Но парите не стигат, или ицените са доста солени. Отдавна за никого не е тайна, че в България продаваните селскоктопански материали, препарати, семена, аксесоари и техника са с много надути цени. Живеещита край границите на държавата вече пазаруват в съседните страни. Други поръчват по интернет. Но тези решения не са достъпни за повечето градинари. И се налага сами да си свършим повечето работа. Българина е трудолюбив и изобретателен, въпреки напъните на държавниците да го затрият.
Един от възможните отговори ни дава bandaiva - саморъчно направена картофосадачка и картофовадачка. Малко ламарина с подходящата дебелина, малко профилни железа с различни размери и форми, съответни колелета, вериги и почвообработващи елементи ги има на пазара, и сме готови. Другото е флекс, електрожен, а струг може да се намери на доста места.
Цитат
Работата в полето намаля и аз реших за следващата година да си облекча работата. За това си направих някои неща към моята мотофреза. Тя е Гардения и е 6.5 к.с. На нея също й направих някои подобрения като сега тя има вече 4 предни и 2 задни скорости. Това става с помощта на смяната на ремъка и присадени по-голяма и по-малка ремъчна шайба. Сега имам много бавна скорост. Тя ми е нужна за да работя с прикачния инвентар по-точно картофо-садачка и картофо-вадачка, които също сам си направих. Ще се опитам да кача снимки. Бих желал да коментираме тези приспособления, аз мога да ги правя имам работилница.
Следват снимките, на картофовадачката и промените в мотофрезата:

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
А тук са снимките на картофосадачката към мотофрезата:

nkanavrov

• 276
  • 17
Re: Направи си сам... отопление в оранжерия.
« Отговор #6 -: 17, януари, 2013, 17:14 »
Дни на последни приготовления по оранжерията-майка. Стария варел за битова нафта от тази година е с нова задача. С помощта на три стари вратички от печки и две чугунени скари от вторични суровини , около 100бр.огнеопорни тухли, стария варел е натоварен с мисията да отоплява таз годишния разсад.
« Последна редакция: 17, януари, 2013, 17:45 от Вискяр »

Мило

• 1 055
  • 20
« Отговор #7 -: 17, януари, 2013, 17:26 »
Ееее браво,ще покажеш майката

execut0r

• 141
  • 5
« Отговор #8 -: 16, април, 2013, 21:24 »
Това ми олеснява живота  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Не ми трябва мотика  :P :P :P :P :P

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #9 -: 16, април, 2013, 22:30 »
Много добра браздачка-загърлячка си направил.
Браво!

execut0r

• 141
  • 5
« Отговор #10 -: 22, април, 2013, 09:29 »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=3p1e2du4aE0" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=3p1e2du4aE0</a>

Така работим :)
« Последна редакция: 22, април, 2013, 21:36 от Вискяр »

Мило

• 1 055
  • 20
« Отговор #11 -: 22, април, 2013, 17:39 »
Браво на детето,юнак,а и баща му добра отмяна ще има  ;)

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #12 -: 15, май, 2015, 22:27 »
Саморъчно направени сеялки за семена:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=xjBDA_Zd9eM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=xjBDA_Zd9eM</a>

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #13 -: 03, януари, 2016, 09:39 »
Самоделна машина за полагане на мулчиращо фолио и капково напояване:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=xTMx2xx9CpY" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=xTMx2xx9CpY</a>

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #14 -: 14, януари, 2016, 12:05 »
Количка кресло за работа в градина - цветя и зеленчуци, с въртяща се седалка.

Количка кресло за работа в градина, с въртяща се седалка и ремарке.

По-удобно е, отколкото да клечиш.