Кръчма

Фасул и боб - сортове, отглеждане.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Re: Фасул и боб - сортове, отглеждане.
« Отговор #30 -: 11, август, 2015, 13:14 »
Тази година в Градина Вискяр май ще е бобено-фасулова.  :D
Два години почти не сях фасул, нито пешак сортове, нито вейкови (колови) и сега съм насял от всички стари семена.
Плюс няколко нови сорта боб, кои купени, кои подарени.
Ето го първенеца - все още неизвестен по име пешак сорт, подарен на майка ми на пазара от друга баба.

Първата партида узрял и приготвен да го опече слънцето и се почистят бобените зърна:

Беше засят като съчетано отглеждане на зеленчуци при доматите, да ги храни с азот:

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #31 -: 11, август, 2015, 13:22 »
А това са два гръцки сорта боб, увивни (колови, вейкови) - донесени от Фестивала на семената в Пелити, Гърция - Φεστιβάλ ΠΕΛΙΤΙ :
Първият сорт фасул е Заргана Несто (Ζαργάνα Νέστον), с ярко винено оцветяване:

А това е вторият сорт боб - Ксантиотаки (Ξανθιωτάκι):

Маалкото информация, с коятно разполагам, е, че това са много стари сортове фасул, отглеждани по селата в Гърция.

« Отговор #32 -: 26, август, 2015, 12:10 »
Първо бране на фасул,от нормалните лехи. Сорт неизвестен,вкус уникален,за салата и плакия няма равен,за варене също става. Увира докато захлупиш капака на тенджерата  ;). Фасула е колов,в един момент изглежда,че ще има само шума,шушулките тънки и сплескани,но като узрее... :) леле мале.

lina63

• 10
  • 0
  • градина
« Отговор #33 -: 26, август, 2015, 15:12 »
Phaseolus lunatus - това е този вид боб, по-различен от традиционния, който се отглежда в България. Боб Лима му викат някъде. И аз тя година насях няколко бобчета за опит, ама само един стрък е вързал :) Интересн вид.

« Отговор #34 -: 26, август, 2015, 15:27 »
Благодаря,прегледах в нета наистина е този сорт. Миналата година се чудех дали да го сея,обаче и друг колега ми прати семе,сварих за проба и останахме с жена ми много доволни,особено тя. През зимата като готвехме си беше празнично меню. Тази година засях три пъти повече,но на едната от лехите не стана,въпреки това съм доволен от добива на другите лехи.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #35 -: 26, август, 2015, 16:28 »
Да, друг ботанически вид.
Доста популярен.
И аз съм засял малко от него.

I_van

• 10
  • 0
  • градина
« Отговор #36 -: 23, април, 2016, 00:13 »
А какви сортове сеете за зрял фасул (бял боб), безколов? Колко килограма се сеят на декар и от кого мога да си купя?

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #37 -: 23, април, 2016, 09:41 »
Ето това получих миналата година от сорт, наречен от мен Ирина - едър бял пешак фасул.
Мястото не е торено поне 25 години, две години бе ливада.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=WQAkxVSCITI" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=WQAkxVSCITI</a>

Не мога да каже колко се сее на декар. Не съм засичал разхода. А и той зависи от сеялката.

Бях броил семената и шушулките на този храст пешак фасул, но съм затрил файла, май.  :'(

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #38 -: 23, април, 2016, 16:50 »
  как се нарича това заболяване и как да го избегна?Боба е колов,но за зрял фасул.Жената,която ми го даде пази сорта от над 35 години и много съжалявам,че повечето от растенията са в този вид.Е,има и добри,но са малко!

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #39 -: 05, май, 2016, 14:07 »
Имал съм такива поражение през влажна пролет.
Подозирам, че го ядат някакви гадове.

То затова професионалните семена са третирани...

gelikas

• 33
  • 0
« Отговор #40 -: 26, май, 2016, 14:01 »
Здравейте!
Бихте ли ми казали с какво да третирам почвата преди да засея зелен боб, така че да не се затрудни покълването и излизането му?
Колко време след третиране да сея?
Също и с какъв тор да наторя преди засаждане? На нивата миналата година не е засаждано нищо.
Сортът е Джина.
Питах няколко агронома, но всеки ми казва различно.
Благодаря Ви предварително.

Мило

• 1 059
  • 20
« Отговор #41 -: 26, май, 2016, 15:56 »
Сея около 300-400кв.м. боб за зелено,никога не съм третирал почвата,а през време на вегетацията подхранвам веднъж с азот и му е достатъчно.Растителната защита е от съществено значение против болестите и неприятелите.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #42 -: 28, май, 2016, 22:44 »
Досега на фасул не ми се е налагало да правя растителна защита.
Ако питаш относно плевелите, отличен резултат дава Стомп Нов - почвен хербицид. След като си насял фасула, пръскаш почвата - правиш "запечатка", според указанията. След това не трябва да пипаш почвата около два месеца. Фасула си никне спокойно, за разлика от болшинството плевели.
Всеки почвен хербицид, за да работи добре, се нуждае от влажна почва. Аз го постигам с микродъждуване.