Кръчма

Фасул и боб - сортове, отглеждане.

execut0r

• 141
  • 5
Re: Фасул и боб - сортове, отглеждане.
« Отговор #15 -: 03, март, 2014, 20:33 »
Зелен Фасул реколта 2014 година е засята , малко закъснят тази година но докато извадя лука и салатата цяла седмица , дано времето да е хубаво че да навакса :)

Тази година отново заложих на зелен фасул сорт ДЖИНА , миналата година бях много доволен

« Отговор #16 -: 03, март, 2014, 20:45 »
execut0r, взехме си 200гр сорт Джина, кога можем да го сеем навън. Тази година ще е за пръв път да сея, става ли за късно при жегите в Добруджа, например след чесъна?

execut0r

• 141
  • 5
« Отговор #17 -: 03, март, 2014, 20:55 »
Зеления Фасул се сее от 25 март до 20 юли , няма страшно от жегите но трябва през летните дни да е на по-широки редове и по често поливане ,през 6-7 дни поливка когато почне обилен цъфтеж .

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #18 -: 14, юни, 2014, 00:08 »
Имам проблем с боба пешак. Засега на отделни листа се забелязва завиване след което, увисва и омеква на целия лист и накрая увяхва. Останалата част на растението няма видими изменения. Нямам възможност сега да го снимам , но някаква идея с какво да го пръскам евентуално? Вчера като пръсках доматите профилактично с Дитан го пръснах и него, но днес гледам нови заболели.
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #19 -: 15, юни, 2014, 14:48 »
Ето ги и снимките. Освен с Дитан да ги пръсна и с Топсин? Или направо да скубя, за да не зарази доматите? Интересно е че е само по боба... засега :(
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #20 -: 15, юни, 2014, 14:53 »
ето и другите

« Отговор #21 -: 16, юни, 2014, 21:34 »
   Няма нужда от препарат ама и с вода недей да го мокриш през деня. Това е пригор и се получава като се намокрят листата и ги удари слънцето.

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #22 -: 17, юни, 2014, 00:04 »
Как да не се мокрят на това време. Слънце -дъжд, пак слънце- пак дъжд.  Добре че съм на висока леха та не са удавени растенията като на комшиите.

Проследих развитието.Първо листото омеква и се навива леко края нагоре, после посивява и стои лепкаво и накрая изсъхва.

Пригор - пригор, ама четох че имало и бактериален пригор... >:( За всеки случай пръснах и с куадрис пък каквото сабя покаже.

Благодаря и наздраве!

« Отговор #23 -: 17, юни, 2014, 07:04 »
     Ами добре си направил, вържи си попа та да ти е харен фасуля :) Само че.... като имаш съмнения за бактерия, защо пръскаш с Куадрис? Куадрис е добър препарат, скъп, широкоспектърен т.е. хваща обикновени и брашнести МАНИ и има предпазно но не и лечебно действие и... не е системен.
   Аз правя така. От време на време сутрин преди да се е вдигнала росата, проверявам долната страна на листата. Ако са чисти- добре, ако има по-тъмно зелени, просмукани петна, няма значение с каква форма са, значи имам проблем. След това гледам формата, по коя част на листа са, големина и т.н както и климатичните условия и решавам мана ли е или бактерия. Ако не съм сигурен кое от двете е е...пръскам с препарат който долу-горе действа и на двете. Когато петната се проявят и от горната страна на листата, диагностицирането става по-лесно но и лечението или поне стопирането много по-трудно. Най ми е лесно да посъветвам някого с какво да пръска профилактично - с каквото и да пръска полза има и човека доволен, и обратно, ако има заболяване и аз кажа най точния препарат и доза, ползата е такава, че човека ми тегли майните като разбирач :) Е.... и аз не се давам де, оправдавам се със слабите препарати ;)

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #24 -: 18, юни, 2014, 15:07 »
В това влажно време бих го определил като бактериален проблем.
Пръскане с Шампион. Но и от двете страни на листата. Което е...  :'(

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #25 -: 18, юни, 2014, 21:16 »
Май като видя че се помайвам Господ взе нещата в свои ръце и днес два пъти напръска с градушка >:( Само на него нямаше защита от град. Та сега въпроса го перифразирам така:
Ако го мина с косачката и напръскам, ще порасне ли пак? Той е пешак за зелено и е за домашно, така че не ме бърка ако стане за бране по късно.
С косачката целя да премахна заразените листа при условие, че ще порасне отново де ;)
Някой правил ли е нещо подобно?
« Последна редакция: 18, юни, 2014, 23:06 от ivanovbg »

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #26 -: 19, юни, 2014, 12:56 »
След като обереш зелените шушулки на фасула напълно, може да ти цъфне отново и даде втора реколта.
Но ако окосиш боба, не вярвам да порасте отново.
Ако е много зле - сей нова партида.

execut0r

• 141
  • 5
« Отговор #27 -: 16, март, 2015, 08:40 »
Зеления фасул реколта 2015 почти поникна редовно но ... голяма напаст са полските мишки. Направили са дупка в полиетилена и под вътрешния полиетилен магистрали по редовете имам доста коренчета изгризани ... МОЛЯ ЗА ПОМОЩ. Вчера комшията и той ми се оплака, каза че около 1000 корена салата му са изяли ужас

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #28 -: 16, март, 2015, 13:59 »
При мен зимата котките почистиха градината от мишки.
Следете популацията на мишките, за да няма такива изненади.

Котки и отрова са ти помощниците.
Може и с капани, но ще ти трябва цял кашон и надничар да ги зарежда.

Със сигурност са направили гнезда с малки мишлета.

« Отговор #29 -: 16, март, 2015, 14:04 »
  Слагай отрова , червените или черни житни зърна та да ти стигне повече. При нас помогна, колеги намериха измрели мишки аз не можах ама спряха да ядат семето. Що ли винаги се сещаме късно :o 
  Заредих и капани- останаха си празни а електронните ментета не действат това от опит го знам. Така че отрова.