Кръчма

Как да отглеждаме корнишони в градина и оранжерия

Най-хубавите, и най-много, краставици съм брал преди няколко години - края на юли и почти целия август. Беше един шантав дъждовен сезон - почти непрекъснато валеше[/quote]
  Помисли си дали през другите години си ги поливал достатъчно.
Цитат
Но както дъжда отмива (вероятно) спорите на гъбичките, предизвикващи мани,
   Отмива само спорите на брашнестата мана и тютюневия трипс, само те се развиват от горната страна на листата, останалите ги благоприятства.
Цитат
Микродъждуването има и друга положителна роля - охлажда въздуха в жегите
  " Микроклимат"- това е състоянието на въздуха,влажност и температура, на повърхността между растенията и е различна от околната. Всяка поливка променя микроклимата а не само дъждуването, повишава влажността и смъква с 4-5 гр.температурата.
Цитат
Защото, това лято, микродъждуването работейки повечето време от деня, охлажда и почвата. Аз поливам с вода от кладенец. Ако се полива с топла речна вода, едва ли ще има значително охлаждане на почвата.
  Ако все пак се дъждува, водата трябва да е с температура приблизителна на въздуха. Студената вода предизвиква шок.

Цитат
Намислил съм да опитам мъглуватели в градината,
  Сигурно ще си първия опитал мъглообразуватели на открито, но се съмнявам дали ще стане щото са доста скъпи и..не са удачни, мъгла и вятър не се понасят много ;D
  Не се заяждам. Знам че дъждуването е естественото снабдяване на растенията в природата с влага. Знам че измива листата, подобрява дишането и фотосинтезата. Знам и че не е най-удачния вариант. Над 10 години принудително поливах чрез дъждуване. Използвал съм най-различни разпръсквачи с обхват от 1 до 90 метра и най-различно налягане. И сега използвам микродъждуване за разсада, пак принудително,изчислено от специалисти и...един път с него един път коригирам ръчно и пак разболявам разсада. А разсади отглеждам...близо половин век :-[ За малката градинка си пускайте маркуча във вадата, за по-големите слагайте капковото, там е истината. По-важно е да знаете кога и колко да поливате а не чак толкова как но при всички случаи мокренето на листата води да проблеми и го отбягвайте ако можете.
« Последна редакция: 03, януари, 2016, 08:14 от Баткото »

петко б

• 456
  • 9
  • градина
Мъглуване се слага комбинирано с капково на салата , зеле и карфиол .Но не да полива а да повиши атмосферната влажност на култури на които имат нужда да е висока .Краставиците не са култура която обича голяма атмосферна влажност и точно от нея идват проблемите най вече в оранжериите .
За поливане в най- топлите дни , аз съм най- доволн от комбинирано поливане , капково и гравитачно .Поливам и торя основно с капковото но растенията като са в масово плододаване и е много топло поливам два три пъти гравитачно .

Мило

• 1 056
  • 20
Е колега поливаш И гравитачно защото имаш време или има кой да ти полива,а аз поливам първите пиливки след засаждането-3-4 пъти после само капковото.Да е жив и здрав кой го е измислил,че без него сигурно нямаше да се справим.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

ИПК

• 377
  • 2
  • Иван Петров Коцев
 :-\А как разбирате при капковото поене кога е напоено достатъчно?Мерите колко надълбоко е стигнала водата или имате определено време /часове /през което е пуснато и после го спирате .

Мило

• 1 056
  • 20
Е то зависи от вида на земята.Ако е песъчлива петното което прави под капкообразувателя е повече на дълбоко отколкото на широко,докато при чернозем прави по широко петно на повърхноата на земята отколкото на дълбочина.Също зависи и от дебита на капкообразувателя колко капе на час,0,85л на ч. или 1,5л или 2л толкова повече лили по малко се оставя да капе.Аз през големите горещини оставям да капе 1,5ч -2ч и това през ден,като на всички оранжерии имам мулч,който все пак задържа оптимална влажност.И 3-4 дена да не поливам няма да е фатално.Много е важно коя година са маркучите защото хич да не е се запушват,я пясък(въпреки,че има филтър)я торове,я варовик,мн са причините поне при мен и повече от 3г. маркучи не издържат.

петко б

• 456
  • 9
  • градина
Времето зависи единствено само от теб  :) . Оставяш масата на пазара , ставаш ортак с някоя мангуста и тогава ще имаш време  :) :)  Едновременно търговец и производител е трудна работа .В повечето случаи производителите -търговци бъркат работата и на едните и другите  :) :) :)

Който иска да стане известен става производител
Който иска да стане богат става тъговец .Стара и актуална максима .

Колега , ИПК , поливките общо взето са на усет .В началото малко и постепенно увеличаваш .Маркучите е добре да се сменят всяка година при пипер и домати , другите култури могат и със стари ако не са запушени или надупчени от нощенки .

Станка

• 385
  • 10
  • Знам, колко не знам...!!!
[quote author=петко б link=topic=705.msg6713#msg6713 date=1451830 Едновременно търговец и производител е трудна работа .В повечето случаи производителите -търговци бъркат работата и на едните и другите  :) :) :)

Който иска да стане известен става производител
Който иска да стане богат става тъговец .Стара и актуална максима .

Колега , ИПК , поливките общо взето са на усет .
[/quote]  ;D ;D ;D-Това с усета е като" сол на вкус "-после що сме преполяли ,а иначе за пройзводител и търговец-верно е много зор,но хем известни и богати е редно да е зор :P
Има дни,в които си мисля,че съм луда.Има и такива,в които съм сигурна.

ИПК

• 377
  • 2
  • Иван Петров Коцев
Аз като един "микро" производител до сега с шест квадрата оранжерийка правех поливките с дъждовна вода събирана в бутилки от безалкохолно питие. Температурата на тази вода е като тази на въздуха  което е добре .В началото наливам по една трета от шишето , по късно по половин шише и накрая по цяла бутилка. На пук на общоприетата теория за закупване на стеблото с пръст ,то аз до сега правех обратното и поставях доматите в нещо като дълбочка яма с цел водата да попива около корена .
Така че според мен за новата ми 17 квадрата оранжерия пак ще ми е най добре да продължа  както съм правил до сега поливките .Все пак става дума за някакви си 40 корена домати  и не бива да си усложнявам работата с маркучи .За вас големите производители естествено че моя метод е неприложим. ;)
Ето засаждането  как го правя .

И си стават хубави домати .

Даже имам домати до края на Октомври.

Мило

• 1 056
  • 20

Втора култура корнишони !