Кръчма

Дини от Вискяр

Re: Дини от Вискяр
« Отговор #30 -: 16, януари, 2016, 09:18 »
    Точно така Мило, някои се оправят с един маркуч а други и с два не могат да се оправят та причината не ще да е нито в почвата нито в маркучите а в поливачите ;D

петко б

• 457
  • 9
  • градина
« Отговор #31 -: 16, януари, 2016, 10:50 »
Споделете малко ноу-хау за дините :)

Има един стар земеделец, който като сеел дини, ги присаждал върху подложка кратуни

Дините ги сеем направо от семка на полето , развиват се много по добре и добива е доста по голям сравнение с тези от разсад .Има специална подложка но е много играчка и вкуса е доста зле , не е за редовни клиенти . Идеята на това упражнение е дините да станат готови по рано но точно тогава има внос на Гръцки , които пък са със супер вкусни .
Избираме  песъчливи и добре запасени места но торенето е задължително .
Семките ги слагаме от края на април до юни .Зависи кой кога иска де се включи на пазара
Схемата е 2.1 м от ред до ред , съдим със сеялка за царевица и секциите са през 0.7м , в реда се проскубват на 50 см по едно
Moите мисля тази година да са 16 дка ,сорта ще е Кримсон .Семките ще ги сея края на май .

Gogo69

• 307
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
« Отговор #32 -: 16, януари, 2016, 11:12 »
16-то дка. поливате ли ги? Ако "да" - как? Разбирам, че мулч не ползвате. Хербициди? Аз минавам междуредията с чизел на 10см. дълбочина през 20-30 дни, докато позволяват растенията, после оставям на самотек :) . Миналата година оставих едни 4дка. , сяти от семка 12май, не поливни. Дъжд падна горе долу 30 дена след това. Показаха се към 20 -25-ти юни. На Коледа още берях...

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #33 -: 16, януари, 2016, 11:50 »
16-то дка. поливате ли ги? Ако "да" - как? Разбирам, че мулч не ползвате. Хербициди? Аз минавам междуредията с чизел на 10см. дълбочина през 20-30 дни, докато позволяват растенията, после оставям на самотек :) . Миналата година оставих едни 4дка. , сяти от семка 12май, не поливни. Дъжд падна горе долу 30 дена след това. Показаха се към 20 -25-ти юни. На Коледа още берях...
От стар диняр знам, че вкусна диня става на завет. А завет става от тревата около динята.
Борбата с тревата е докато не се пречи на ластуните. После не се пипа нищо.
Препоръчва се поливките да спрат, след като започне зреенето.
« Последна редакция: 16, януари, 2016, 12:07 от Вискяр »

петко б

• 457
  • 9
  • градина
« Отговор #34 -: 16, януари, 2016, 11:59 »
Да.Поливам всичко .Миналата година беше по различна схемата ,защото дините бяха в новонасъдена овощна градина .Поливам на капково и няма проблем .В дините идват ползваните маркучи от пипера .В случаите когато пролетта е суха ги слагаме и поливаме за да поникнат по бързо и равномерно .Практикувал съм и така : разпъвам капковото , поливам и на другия ден слагам семките оваляни в Каунтер ,но така идват много къртици и разказват играта на всичко , ( вървят точно по влагата ).Иначе може да се направи и комбинирано ,капково и гравитачно , в големите жеги да се направят две поливки гравитачно .Аз така досега си поливах пипера .Пръскам с Дуал , 200 мл на дка . Преди го пръсках на зялата площ и леко го заравях но доста му вдигнаха цената и сега пръскам само един метър върху и около семките преди да са поникнали . После ако има нужда със Селект или Тарга за житните плевели .Междуредията по същия начин с чизел , фреза или брана
Нещо немога да кача снимка
« Последна редакция: 16, януари, 2016, 12:10 от петко б »

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #35 -: 16, януари, 2016, 12:09 »
идват много къртици и разказват играта на всичко , ( вървят точно по влагата ).
Къртиците са там, където са червеите. И другите "буболечки". А те са там, където има влага.