Кръчма

Обработка на почвата

Re: Обработка на почвата
« Отговор #15 -: 01, октомври, 2014, 17:18 »
Пепелта беше само от дърва,бук. Един агроном ми каза,че може да се е засолила почвата,четох за това и си помислих да оставя повърхностния слой почва около 20 см.,а надолу около 25/30 см. да го махна и на негово място да насипя почва от друга част на градината. Понеже и Ph на почвата оказва влияние,а от пепелта може почвата да е станала по-алкална си купих едно уредче да го измеря,но още не съм ходил до градината. Освен това може да се е получил излишък от някой елемент и това да блокира приема на другите,но вие сте специалисти с голям практически опит и затова разчитам на вашето мнение.

Мило

• 1 053
  • 20
« Отговор #16 -: 01, октомври, 2014, 18:25 »
Да възможно е да има излишек на калии,при доматите например в големи количества плода остава малък и така зрее.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

« Отговор #17 -: 01, октомври, 2014, 21:03 »
Чушките са горе долу със стандартна големина за сорта,но връзват изключително малко и растенията са доста по-ниски от нормалните. В началото на вегетацията тръгнаха наравно с другите ,но след това започнаха да изостават,предполагам,че тогава корените са стигнали в по-долния хоризонт на почвата ,който е проблемен. Мило при теб как се разви и плододава сорта Призренка?

Мило

• 1 053
  • 20
« Отговор #18 -: 02, октомври, 2014, 11:55 »
Сорта Призренка за тазгодишните условия беше много слаб като качество,но го отдавам както казах на условията.Направи ми впечатление,че пипера на мулч беше по лош от този на леха без мулч,при гъстото засаждане по 4ри в леха качеството на пипера е по добро отколкото на 2 реда на мулча.Явно при големите дъждове и бури не му е било добре,а при гъстото засаждане се е пазел по някакъв начин един друг.

« Отговор #19 -: 02, октомври, 2014, 15:03 »
Днес ходих до градината и премерих Ph почвата. На проблемната леха беше с 7,5 а на другите 7,8,ако може да се вярва на китайски машинки,но поне ориентировъчно показва със съвсем малко по-ниско Ph от нормалните лехи. Като забих по-надълбоко на едно място падна до 6,5 и понеже е гранична леха с тези на хазаина,а там предишни години са изхвърляли сгурия от Чукуровски въглища може да има там парчета сгурия. На следващото ходене ще копна на 30 см надолу да видя каква е почвата.

« Отговор #20 -: 02, октомври, 2014, 15:08 »
Другите лехи за пипер за догодина ги наторих,прекопах и ги покрих със слама от конска постеля,като мулч и да запазват влагата,да не се степва почвата и да могат червеите да разрохкват. Лехите за домати ги прекопах и наторих след това засях Ръж и бял синап за сеитбооборот и изчистване на почвата от картофената мана. Да ли ще има ефект не знам,но знам че се утрепах от работа  ;)

Мило

• 1 053
  • 20
« Отговор #21 -: 02, октомври, 2014, 17:56 »
Честито колега много полезна работа си свършил,наздраве  :)

« Отговор #22 -: 02, октомври, 2014, 19:08 »
      Краси, корените на зеленчука се развиват най много до 25-30 см. слой, така че не се притеснявай за почвата в дълбочина. Ако се вярва на твоя уред, то ти имаш почти алкална реакция. Въпреки това погледнах една табличка и даже и в тези граници усвояването на основните елементи е добро. Може би има други проблеми.
« Последна редакция: 02, октомври, 2014, 19:13 от Баткото »

« Отговор #23 -: 03, октомври, 2014, 08:04 »
Благодаря ви за вниманието и съветите,при това положение ще взема субстрата,който направих за доматеното дърво,нужното количество оборски тор и пръст от градината и ще ги сложа в лехата. Така ще я повдигна с около 10/15 см. и ще намаля влиянието на долния слой,който мисля,че е проблемен,защото в слоя до 20 см дълбочина за последните 5 години зная какво съм внасял.

« Отговор #24 -: 04, октомври, 2014, 08:25 »
    Краси, на твое място, ще спра внасянето на всякакви органични торове. Ще взема правата лопата и ще прекопая, колкото се може по-дълбоко. Ще обърна по-голямо внимание на поливането и...ще махна мулча или ще използвам прозрачен, поне за пипера. При по-хладно време, каквото беше тая година, мулча оказа обратен ефект, пречи на затоплянето. Пипера от снимката не ми харесва, няма жизнен вид. Стараеш се всичко да е балансирано, но все пак в количествено отношение нуждата от различните елементи е различна, усвояването също и никога не е 100% така, че има и натрупване с годините. Според мен азота ти е малко а фосфора в повече. И...нас ни унищожи влагата а имам чувството че при тебе е била малко.

« Отговор #25 -: 04, октомври, 2014, 23:43 »
Батко ,благодаря за професионалното мнение,абсолютно си прав. Тази снимка,която съм публикувал по-назад е от 2012 г. тогава правих едни глупави експерименти,засадих пипер и на същата леха фасул пешак,да ме пита човек защо. Някаква щура идея ми дойде,че фасула ще даде азот на пипера ??? ,пълни глупости фасула беше близо до единия ред с пипер и направо го задуши. След това започнах да се консултирам с тебе относно отглеждането на пипер и сега мога да кажа,че ме е срам от тази снимка ,но друга на тази леха нямам. Относно азота си прав,предшественика на тази леха беше морков и корнишон,след това торих с една тор,като мислех,че е добра,но се оказа проблемна и в цялата градина добивите бяха ниски. Показах ти тогава тази и други снимки и след разговора с теб подхраних няколко пъти с кристалон и калиев нитрат и след това растенията се промениха към по-добро и успях да бера повече чушки. Същия сорт,който съм снимал по-назад от 2012 тази година съм го снимал и публикувал на 5 стр. в тема отглеждане на пипер,ако ги сравниш ще видиш,че съветите ти са дали по-добър резултат. Четох поста ти за сортовете пипер и включих,че на проблемната леха гледах сорта Петра и наистина върза по-три четири чушки и това беше,даже нагоре спря да расте. За поливането също си прав,поради дъждовната година се пообърках  кога с колко да поливам,със сигурност и това е повлияло. Тази  снимка е от 2014, сорта е местен,гледат го отдавна така и не разбрах какъв е и от къде е.
« Последна редакция: 04, октомври, 2014, 23:55 от Краси Лазаров »

« Отговор #26 -: 04, октомври, 2014, 23:52 »
А тази снимка от 2012 на същия сорт по същото време през юли и не е брано нищо.
« Последна редакция: 04, октомври, 2014, 23:58 от Краси Лазаров »

« Отговор #27 -: 05, октомври, 2014, 15:24 »
    Краси, на твое място, ще спра внасянето на всякакви органични торове. Ще взема правата лопата и ще прекопая, колкото се може по-дълбоко. Ще обърна по-голямо внимание на поливането и...ще махна мулча или ще използвам прозрачен, поне за пипера. При по-хладно време, каквото беше тая година, мулча оказа обратен ефект, пречи на затоплянето. Пипера от снимката не ми харесва, няма жизнен вид. Стараеш се всичко да е балансирано, но все пак в количествено отношение нуждата от различните елементи е различна, усвояването също и никога не е 100% така, че има и натрупване с годините. Според мен азота ти е малко а фосфора в повече. И...нас ни унищожи влагата а имам чувството че при тебе е била малко.
Мисля че те разбрах много добре,ама трябваше да го прочета още веднъж. Твоята идея е че аз вкарвам органика,растението взима нещо от нея и в един момент нещо се натрупва и нещо липсва,разбалансира се,защото вкарвам тор,но не знам колко и какво,докато при минералните се знае по-точно какво слагаш. Още повече за последните години тази леха съм я торил наравно с другите,а усвояването на тора е било в пъти по-малко от другите лехи,защото растенията бяха двойно по-малки и тройно по-малко родиха. До тук ясно,при първия удобен случай ще прекопая дълбоко,но след това как да продължа? Взе да ми става много интересно то си е цяло приключение. Чакам  инструкции.

« Отговор #28 -: 06, октомври, 2014, 15:34 »
Днес прекопах въпросната леха с права лопата,натисках здраво до дръжката,дълбочината на прекопаване стана около 25 см. Прекопавах като премествах лопатата с не повече от 5 см.,исках да е качествено. Какво забелязах,в началото на лехата имаше пирей,отгоре едно стръкче отдолу станало като мрежа,но това беше от началото до 1 м. след това 2 м. всичко беше добре и след третия метър започнаха да излизат корени от вишня на дълбочина около 15 см. и така до края на лехата. На снимката се виждат,а на другата снимка е вишнята и отделно още по-близо до лехата има и издънки от вишнята. Да ли тези корени по някакъв начин не са пречели? Не намерих никаква следа от сгурия или тям подобни.

« Отговор #29 -: 06, октомври, 2014, 15:35 »
А това е лехата в завършен вид,прекопана с извадени всички корени и подравнена.