Кръчма

Борба с мравки

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Борба с мравки
« -: 03, май, 2012, 13:01 »
Понякога се налага да се води борба с мравки.
Екологични  начини за борба с мравки:
Мравките не обичат миризмата на етеричните масла. Най-въздействащи са маслата  от евкалипт, лавандула, мента и канела. Начин на употреба: напръскайте обилно със 100 капки от избраното етерично масло, разтворени в 100 мл. спирт или водка. Могат да се наредят клончета сушена мента, лавандула и пръчки канела. По този начин ще отблъснете мравките и те ще ориентират към по-малко миризливи места.
В градината могат да се засадят растения от мента и лавандула. Така хем ще имате билки, хем ще имате защита от мравки.
Обелки от краставица, разпръснати по местата, където има мравки, ще ги прогонят. Колкото по-горчива е краставицата, толкова по-добра работа върши.
Лют червен пипер, стрит на прах, също прогонва мравките.

Начини за борба с мравки чрез пестициди:

ПРЕДИ УПОТРЕБА ПРОЧЕТЕТЕ ВНИМАТЕЛНО ЕТИКЕТА ВЪРХУ ОПАКОВКАТА!

Всички препарати, съдържащи циперметрин. Чрез пръскане, както и чрез пудрене. Например - инсектицидна пудра Демор
Препарати, съдържащи бифентрин - ДОБОЛ.
Препарати с активно вещество ламдацихолатрин - Айкън.
Препарат Метрацид - активно действащо вещество: хлорпирифос + тетраметрин + пиперонил бутоксид.
Препарати на основата на делтаметрин - K-Othrine® SC 25.
Препарат Максфорс® Куантум, съдържащ имидаклоприд - хлорникотинилов инсектицид, пригоден специално за борба с мравки.

ПРЕДИ УПОТРЕБА ПРОЧЕТЕТЕ ВНИМАТЕЛНО ЕТИКЕТА ВЪРХУ ОПАКОВКАТА!!!
« Последна редакция: 03, май, 2012, 13:07 от Вискяр »

Linetta

• 32
  • 1
    • ArteKulinaria
Re: Борба с мравки
« Отговор #1 -: 03, май, 2012, 13:21 »
Полезно четиво - Благодаря!
Но понеже съм ползвала какви ли не препарати за борба с черните труженички и до сега нищо не ме е спасило от тях, смятам да пробвам варианта с етеричните масла.
Ако може само да уточниш какъв точно спирт и в какъв процентен разтвор да ползвам??

fozzy

• 1
  • 0
  • градина
« Отговор #2 -: 19, септември, 2015, 16:13 »
Много, ама много досадни насекоми. Бяха атакували къщата ни на село с директна безкомпромисна инвазия. Мравунякът не беше един, бяха се разположили из целия двор, в дупки между плочките, където колониите им безпощадно ден след ден прокопаваха тунели за мравките-царици.

Търтеите очевидно бяха значително плодовити, тъй като подземните им жилища се уголемяваха безспирно, осигуряващи нови яйца ден след ден.

Надземните им гнезда всеки ден растяха с надграждане на нова почва и глина върху тях.

Голям проблем! Пробвах десетки препарати за унищожаването им, но гадовете упорито не измираха.

След като не можах да се справя с изтребването, те упорито причинявах различни проблеми:

• Надигаха плочките;
  • Вредяха на посевите;
  • Притесняваха децата.

Тогава реших, че е време със задачата да се заеме професионалист! Тъй като съм в област София, разтърсих се из различните местни компании. За ефективната борба с мравки наех Бран Инсект, които след няколко третирания ми помогнаха да отстраня тези вредители дълготрайно.

« Отговор #3 -: 19, септември, 2015, 21:26 »
     ;D ;D  ;D

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #4 -: 01, октомври, 2015, 16:18 »
Много, ама много досадни насекоми. Бяха атакували къщата ни на село с директна безкомпромисна инвазия. Мравунякът не беше един, бяха се разположили из целия двор, в дупки между плочките, където колониите им безпощадно ден след ден прокопаваха тунели за мравките-царици.

Търтеите очевидно бяха значително плодовити, тъй като подземните им жилища се уголемяваха безспирно, осигуряващи нови яйца ден след ден.

Надземните им гнезда всеки ден растяха с надграждане на нова почва и глина върху тях.

Голям проблем! Пробвах десетки препарати за унищожаването им, но гадовете упорито не измираха.

След като не можах да се справя с изтребването, те упорито причинявах различни проблеми:

• Надигаха плочките;
  • Вредяха на посевите;
  • Притесняваха децата.

Тогава реших, че е време със задачата да се заеме професионалист! Тъй като съм в област София, разтърсих се из различните местни компании. За ефективната борба с мравки наех Бран Инсект, които след няколко третирания ми помогнаха да отстраня тези вредители дълготрайно.

fozzy, да беше ги хванал мравките да пренесат плочите и да вдигнеш една къща на три етажа, вместо да водиш борба с тях.   ;)