Кръчма

ЧЕСЪН

Вискяр

• *
  • 1 694
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
ЧЕСЪН
« -: 12, януари, 2012, 10:40 »
Тази година имам проблеми с есеняка. Не ще да се покаже и не ще! Три пъти го поливах

и пак неще. От колеги и от Мрежата чувам и чета същото. Всеки се оплаква от никаквото развитие на чесъна.

Вискяр

• *
  • 1 694
  • 7
    • Градина Вискяр
Re: ЧЕСЪН
« Отговор #1 -: 23, април, 2012, 08:41 »
Изтървах чесновата муха - Suillia lurida Meig. Виждат се много добре поражения от чеснова муха:

Gogo69

• 301
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
« Отговор #2 -: 31, март, 2016, 08:48 »
Пролетните чесън и лук нападат ли се от чесновата и лукова муха, особено след торене с оборска тор? Ако да, как да се преборя с тях?

stella_z

• 157
  • 2
  • градина
« Отговор #3 -: 01, април, 2016, 13:28 »
Нападат се да. Пръскай с децис или нещо друго с по кратък карантинен период

Gogo69

• 301
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
« Отговор #4 -: 01, април, 2016, 23:19 »
Дъждувам го, по 2-3 пъти на ден, това помага или пречи? За сега не виждам поражения, но то и като ги видя ще е късно  :D. За мен си е, т.е. малко е количеството, има ли смисъл да го пръскам?

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #5 -: 01, април, 2016, 23:40 »
Изцеждам сока на един морков на сокоизтисквачката и с една лейка с вода поливам чесъна. Сухия остатък също го сипвам в лейката за да стои миризмата по дълго. Така когато се присетиш - около 1 път в месеца. Откакто го правя нямам поражения. Гледам си за мен около 2 квадрата гъст чесън - подивял си е. Скубя си, прореждам го, пуска си семе някой, но никога не го вадя целия. Така се самопотдържа и винаги си имам пресен за таратор и други глезотийки.
Таз година гледам , че се е забил вече доста надолу и май ще го вадя всичкия. Наесен ще му хвърля повече семе и те така. Мисля да го омешам с малко моркови.
« Последна редакция: 01, април, 2016, 23:43 от ivanovbg »
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Вискяр

• *
  • 1 694
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #6 -: 02, април, 2016, 14:39 »
Много добра идея е моркова!
Но трябва да се третира, преди мухата да е снесла яйцата. Ако има яйца, или вече ларви, само системен инсектицид ги мори.

stella_z

• 157
  • 2
  • градина
« Отговор #7 -: 28, август, 2016, 17:43 »
Искам да сея чесън за зелено. Но всяка година много тревясва, та дали мога да напръскам с афалон или нещо друго. И друго само ваше семе лли ползвате. Това дето си го оставих няма да ми стигне. А на борсата е един бял лъснат като за изложба и не знам дали ще изникне. Някой има ли наблюдения?

« Отговор #8 -: 03, август, 2017, 12:56 »
Здравейте колеги,искам да насадя чесън през есента. Чета че има есенен и пролетен чесън,има ли разлика между тях и ако има как да ги различа когато купувам семето? Питам защото на пазара нямам доверие на продавачите,каквото поискаш това ти дават.  :D

« Отговор #9 -: 04, август, 2017, 10:03 »
    Краси, ще ме направиш и специалист по чесъна бре ;D Сигурно има доста чешити ама зимните са общо взето доста по едри и имат цветоноси а той и сега си личи в средата на главата. Аз сея някакъв руски, доста късно есента и напролет като пусне цветоносите, ги чупя става по-едър. Това е, друго не знам кво да кажа :(

« Отговор #10 -: 04, август, 2017, 16:15 »
Благодаря Батко,разбрах какво да търся като тръгна по пазара. По-едри глави и суха тръбичка в средата и това ще е есеняка. Писах за чесъна,защото информация бол,но отличителни белези за есенен и пролетен никъде не прочетох.

Вискяр

• *
  • 1 694
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #11 -: 06, август, 2017, 20:33 »
Само по външен вид трудно ще ги различиш.
Единственото по-сигурно нещо е при стрелкуващият есеняк - както го е описал Баткото.
Но има есеняци, които не стрелкуват.  ;)
Най-лесно двата типа се различават напролет. Имат различна биология и различна трайност.
В ранна пролет есеняка е кълнил и тръгнал да се развива, без да е насаден. За разлика от пролетния тип чесън, който още спи.
Късно напролет есеняка вече "се е сдул" - омекнал, скилидите добили болнав жълт вид, мирише неприятно. По същото време пролетняка си е все така свеж и твърд.
Есен също може да се различат, не много убедително и в лехата. Есеняка тръгва мощно да расте, докато пролетняка трудно никне и слабо се развива.

« Отговор #12 -: 07, август, 2017, 10:52 »
Благодаря,много подробно и полезно,ще водя наблюдение и ще се науча.