Кръчма

Филтри за поливната вода

Gogo69

• 302
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
Филтри за поливната вода
« -: 21, май, 2017, 12:19 »
Много ми се запушва капковото...
Имам мрежест и дисков филтър след напорната помпа (хидрофора). Направил съм си нещо като циклонен филтър, през който минава водата от сондата, преди да влезе в резервоара. Но от сондажа редовно излиза фина тиня и пясък.
Някой да има поглед върху пясъчните филтри? Какъв размер кварцов пясък? Какви дюзи? Колко често се сменя пясъка? И въобще - по какъв начин бих могъл да пречистя водата от сондажа ми от фини пясъчни частици и тиня?

ivanovbg

• 804
  • 10
Re: Филтри за поливната вода
« Отговор #1 -: 21, май, 2017, 12:58 »
Какъв дебит вода трябва да пречистваш?
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Gogo69

• 302
  • 5
« Отговор #2 -: 21, май, 2017, 15:11 »
От 30 до 80 куб. дневно

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #3 -: 21, май, 2017, 17:00 »
От 30 до 80 куб. дневно

Това си е много голям дебит. Или си купуваш готов, или си правиш един по дебелостенен с около 100-150 литра обем и го пълниш със ситна фракция 0.4-0.8мм
« Последна редакция: 21, май, 2017, 17:08 от ivanovbg »
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #4 -: 21, май, 2017, 17:04 »
Според мен най-удачният начин е да инвестираш в кладенец с голям обем.
Така че примесите да се утаяват, а ти да теглиш чиста вода.
Всички филтри имат неприятното свойство, че изискват поддръжка.

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #5 -: 21, май, 2017, 17:09 »
Да има вариант с една цистерна за утайник

И още един въпрос - как слагаш капковия маркуч? С дупките надолу или нагоре? Ако е надолу се запушват от утайката.
« Последна редакция: 21, май, 2017, 17:14 от ivanovbg »

Gogo69

• 302
  • 5
« Отговор #6 -: 21, май, 2017, 23:11 »
Плоското капково го слагам с капкообразувателите нагоре, то си има синя лента. Дебелостенния няма страна. Тегля вода от сондаж. От помпата водата минава през правен от мен циклонен филтър и се събира в два резервоара - единия 30куб, другия 70куб. От резервоарите с 2 други помпи надувам капковото, като след помпите имам на едната дисков, на другата мрежест филтър. Разлика не съм намерил. Само дето на мрежестия му изгнива мрежата и ще сложа и там дисков. Резервоарите чистя напролет - над тон пясък. Водата не ми стига и често се случва да пълня и да точа едновременно и така утайката се разбърква...
Готов пясъчен филтър няма да купя - ще си го правя. Имам неясноти по въпроса с дюзите и количеството и фракцията на пясъка. Смятам да ползвам стари бойлери от по 100л. или ако намеря малка цистерна до 500л. Не съм сигурен че ще реша проблема и с пясъчен филтър и затова търся мнения ...

Гъмзата

• 108
  • 1
  • градина
« Отговор #7 -: 21, май, 2017, 23:45 »
колко метра ти е сондажа.помпата  да не ти е тварде мощна и да ти вличе бпклуци.как ти е направен сондажа?колко цола ти е дискович филтар?
« Последна редакция: 21, май, 2017, 23:47 от Гъмзата »

alex

• 146
  • 0
  • градина
« Отговор #8 -: 22, май, 2017, 08:55 »
При мен сложих кран на изхода на сондажната помпата, с което ограничих дебита, както и частиците пясък. По веригата съм наредил два дискови и три мрежести филтъра.
Но пък аз съм много, много далеч от кубиците вода, които ти ползваш ;)
« Последна редакция: 22, май, 2017, 08:57 от alex »

Gogo69

• 302
  • 5
« Отговор #9 -: 22, май, 2017, 09:05 »
Сондажа е 30м., от които 9м. пръст и 21м. пясъци в дълбочина. Пробиваха го с водна струя. Вътре има тръба Ф 160 пластмасова с нарези около 15м. и насипан филц около тръбата. Отгоре е бетонирано. Помпата е с дебит 1цол и не е много мощна. Потопена е на 16м. Дисковия и мрежестия филтър са 2цола. Циклонния филтър ми е от 2 бойлера перпендикулярно заварени, долният легнал за да обира пясъка и перпендикулярно на него - прав да създаде водовъртежа. Цялата магистрала ми е на 2 цола. Парцелите се захранват от по 2 или 3 1цол тръби, на които е наредено капковото.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #10 -: 22, май, 2017, 09:24 »
Помпата е с дебит 1цол и не е много мощна. Потопена е на 16м.
Опитай да я направиш плаваща и смукателя да е потопен на 30-50 см от нивото на водата, колкото да не се получават въртопи и да засмуква въздух.
Но при толкова пясък в сондажа ще мине много време, преди да се получи чиста вода.
Отиваш на вариант  басейн с риба и водни лилии за утаяване.

alex

• 146
  • 0
  • градина
« Отговор #11 -: 22, май, 2017, 09:32 »
Дали не трябва да я потопиш още надолу. Моята е на 1.5-2 метра от дъното. Нали идеята е там, където е помпата тръбата да е плътна, иначе винаги ще дърпа пясък, а пък ако помпата ти е много нагоре ще трупа пясък на дъното и си намаляваш дълбочината на сондажа.

Гъмзата

• 108
  • 1
  • градина
« Отговор #12 -: 22, май, 2017, 23:44 »
ти с потопяема помпа ли си или или такава със смъкател, колко метра ти е водния стълб в работен режим,до повърхноста
« Последна редакция: 22, май, 2017, 23:48 от Гъмзата »