Кръчма

Как да отгледаме лук от арпаджик?

alys

• **
  • 66
  • 0
  • градина
Как да отгледаме лук от арпаджик?
« -: 15, февруари, 2017, 08:54 »
Използвам темата, за да попитам как се отглежда лук. Питам за лук от арпаджик. Греша някъде сериозно, защото не ми се получават глави. Само една година се получиха, но оттогава едно нищо. Водният лук ми се получава в общи линии. Опасенията ми са, че поливаме през цялата вегетация. С капково сме. Чета, че като почнел да прави глави, не се полива, но ми се иска да прочета мнение от вас. Торенето пречи ли му, помага ли и сигурно има още тънкости. Свекърва ми отглеждаше лук на нивата при картофите, където не се полива. Е, опитах отдавна и там и пак нищо.

Re: Как да отгледаме лук от арпаджик?
« Отговор #1 -: 18, февруари, 2017, 06:55 »
   Като се замисля излиза, че за лука нищо не съм чел и нищо интересно не знам :-[  Не се е налагало. И арпаджик съм си отглеждал но рядко, не си струва труда така, че арпаджика го купувам но лук не помня да съм купувал, а напротив, раздавам и хвърлям.
 От практиката. Лука обича леките почви но става и на по-свързаните. Не понася дълбоко засаждане. При нас терените са наклонени и единствено за лука и чесъна пускаме браздите по наклона, за всичко останало браздите са напречно на наклона. Прави си с цел в последствие от дъждовете и окопаването да не се заравя. Окопава се плитко без запрашване или само се плеви. Когато започне да свива глава някои отравят допълнително така ,че главата поне до половината се вижда. Действа му добре. При благоприятни условия прави дебело стебло с много пера. Практика е към края стеблата да се прегъват и събарят. Така се спира растежа на перата но растежа на главата продължава. Като "прекапе"се изкарва, разстила се и се оставя на слънце седмица да се "изпече". След това се почиства, изрязват се стеблата и корените и се прибира, едно време се плетеше на " плитка" а сега в малки гаци. На тераси, под навеси или където ви е удобно, на сухо и проветрива за да трае повече. Не се бои от студа.
   Торил съм и само с оборска и само с NPK предварително и не ми се е налагало подхранване. Днеска или утре ще сея таз годишния та срока горе долу е по това време. По ранкото има по голям шанс да стане без поливане но поливането не е проблем при необходимост. Иначе лука развива мощна коренова система и не закъсва лесно за вода. Поливането,ако се наложи, по рядко с по голяма норма. Трайноста не зависи от поливането а от опазването от болести и неприятели. А поливането на по-късен етап е вече предпоставка  за разболяване защото е по-топло а топло и влажно е рай за гъбите.
   За водния. Сея го в началото на март, преди на леха а сега в 112. Разсаждам в началото на май като ако е скубан от леха, режа коренчетата почти до дъно също и част от перата както на праза, от таблите разсаждам директно както си е. Разсаждам на мулч , поливам и подхранвам наравно с пипера и към края на септември прибирам. Главите стават някъде от 400 до 700 гр. Трае без проблем, от него на етапи си слагам и за зелено чак до...е докато ни писне :-[ :-[   

alys

• **
  • 66
  • 0
  • градина
« Отговор #2 -: 18, февруари, 2017, 15:01 »
Батко, при мене много бързо арпаджикът изкарва цветоноси. Чупя ги, но ефект няма и съответно спира да прави глави. Опитвала съм от по-ситен, от по-едър, не и не. Накрая си ядем праз и воден лук. :) Сигурно иска повечко слънце. Ще опитам да засадя скоро, но още е или много влажно, или замръзнало (при нас).

Вискяр

• *
  • 1 694
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #3 -: 19, февруари, 2017, 15:04 »
Ако го садиш много рано, би могло това да е причината. Кромида (Allium sepa) цветоноси след студен период в развитието си.
Затова в тропиците и Екватора не отглеждат кромид - не могат да получат семена.
Една малко известна подробност при отглеждане на кромид лук е реакцията му на азота в почвата. При обилие на азот кромида прави листа, а не глава.
Патих една година яко - направи по 18-20 едри листа и много рядко имаше глави. На дебелината на шийката можеше да завиди всеки уважаващ себе си праз лук.
Кореновата система изглежда мощна, но усвоява слабо хранителните вещества. Поддържането на влажна почва спомага храненето. Преди бране се засушава.
Времето за бране - узряването на лука, се познава по твърдостта на шийката. Омекне ли, лука е готов за вадене.
Това важи и за чесъна, както и за каба лука (воден).
Преди и ние му мачкахме стъблата, но откакто се запознах с физиологията му, вече не го правя. Омекнат ли прилично шийките , изваждам готовите. Не го вадя наведнъж, защото не става готов дружно.
За сплитане е по-удачно да се изчака някой ден след ваденето, за да омекнат съвсем листата и да е удобно.

alys

• **
  • 66
  • 0
  • градина
« Отговор #4 -: 19, февруари, 2017, 15:14 »
Вискяр, ще имам предвид, благодаря!

alys

• **
  • 66
  • 0
  • градина
« Отговор #5 -: 05, март, 2017, 09:03 »
По това време се сещам да сея/садя арпаджик за глави. Рано ли е?

« Отговор #6 -: 05, март, 2017, 10:07 »
  Не е рано, ние го засяхме..отдавна. Сега сеем разсадите за полето.

alys

• **
  • 66
  • 0
  • градина
« Отговор #7 -: 05, март, 2017, 12:21 »
Благодаря, батко. При нас е много рано за сеене за навън.

« Отговор #8 -: 05, март, 2017, 18:14 »
Сей го във форма 112 и докато порасне ще му дойде времето. Аз засях праз и воден лук и в края на май в градината. Единственият ми проблем е в липса на място по балконите.

alys

• **
  • 66
  • 0
  • градина
« Отговор #9 -: 05, март, 2017, 21:21 »
Купих 198 гнездови табли за праза и водния лук, но събирам смелост да сея.
Краси, ако засея арпаджик в тях, после дали ще си излезе с почвата около корените? Трябва да помисля за вариант да сложа таблите с лукове в оранжерията. Там през деня ще е топло. Не знам само нощните температури как ще им се отразят. Но докато не пробвам, няма да разбера, освен, ако някой е пробвал вече.

Вискяр

• *
  • 1 694
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #10 -: 05, март, 2017, 22:03 »
Купих 198 гнездови табли
Това не бих се осмелил.  :-X

alys

• **
  • 66
  • 0
  • градина
« Отговор #11 -: 05, март, 2017, 23:11 »
За арпаджика или за праза?

« Отговор #12 -: 06, март, 2017, 07:15 »
Купих 198 гнездови табли за праза и водния лук, но събирам смелост да сея.
Краси, ако засея арпаджик в тях, после дали ще си излезе с почвата около корените? Трябва да помисля за вариант да сложа таблите с лукове в оранжерията. Там през деня ще е топло. Не знам само нощните температури как ще им се отразят. Но докато не пробвам, няма да разбера, освен, ако някой е пробвал вече.
Ако сложиш торф в таблите и растенията имат достатъчно време да направят хубави корени изваждането не е никакъв проблем. Обаче да ли 198 гн. ще станат не знам,аз опитах в 128 гн.,защото това имах и стана отличен разсад. Накрая преди разсаждане поливах всеки ден и това през февруари,а когато стане топло сигурно ще трябва много повече вода.
Мисля че ако поникнат след това в оранжерията ще можеш да ги до отгледаш само внимавай с поливането.

Вискяр

• *
  • 1 694
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #13 -: 06, март, 2017, 07:47 »
Ако трябва да правя разсад каба и праз лук, ще го направя в сандъче за цветя. Никога в табла за разсад.
До петия си лист луците едва си крепят душицата да са живи.
В сандъче за цветя могат да са сигурни, че поне водата ще им е винаги под ръка. Според конкретните условия би могло да се поливат веднъж на седмица или даже по-рядко. Температурният баланс също е по-равномерен - големият обем на субстрата е инертен по отношение на влага и топлина.

alys

• **
  • 66
  • 0
  • градина
« Отговор #14 -: 06, март, 2017, 13:32 »
Разбрах, благодаря! :)