Кръчма

Съвети за градината

herbal

• 6
  • 0
  • градина
Re: Съвети за градината
« Отговор #15 -: 04, април, 2017, 17:23 »
Ще ти бъда благодарен ако ме научиш по какво да различавам житото от пшеницата, че при нас продават едни смески....

Благодарим за иронията, но в нашия край на едно викат пшеница, на друго жито. Житото е по-едро и се консумира и от хората (варено жито, булгур), докато пшеницата е ситна и по-скоро е фураж за домашните животни. Може, а и най-вероятно са различни видове на едно и също растение.. Най-вероятно и не е най-правилното да ги наричаш пшеница и жито, но така като гледам, на село на никой не му пука :)

Вискяр

• *
  • 1 694
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #16 -: 04, април, 2017, 18:13 »
Житото е по-едро и се консумира и от хората (варено жито, булгур), докато пшеницата е ситна и по-скоро е фураж за домашните животни.
Е тука ме утрепа!  ;D
За първи път срещам такова определение.
Кое е селото?

herbal

• 6
  • 0
  • градина
« Отговор #17 -: 05, април, 2017, 09:33 »
Селото е в югоизточна България, а от това което четох най-вероятно става въпрос за различни сортове.

Както и да е, вчера ходих с фенер в градината да търся гадовете опустошаващи граха, но отново греда - нищо нямаше по листата.
Доста скакалци виждам напоследък, имам няколко стръка алабаш с наядени от скакалци листа, намерих освен възрастни екземпляри (от тия големите, черните) и такива, които предполагам са новоизлюпени - малки, прозрачни, зелени.. Това е единственото ми предположение за момента, но пък в граха скакалец не съм видял..
« Последна редакция: 05, април, 2017, 09:37 от herbal »

Вискяр

• *
  • 1 694
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #18 -: 05, април, 2017, 12:51 »
Може и скакалци да са.
Принципно е рано за нощенка.

Gogo69

• 301
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
« Отговор #19 -: 05, април, 2017, 13:49 »
Не исках и аз да се изказвам, че съм много млад и зелен в зеленчукопроизводството и може да стана за смях  :D, ама още като ги видях си помислих, че са гризани от полски мишки. Лично на мен, тази пролет ми изядоха 5000 марулки разсад, включително част от гнездата на таблите ... По-големите растения не ги закачат. Всяка пролет съм на война - човекът срещу мишката ... Да не казвам голяма дума, но за сега горе-долу се справям - без отрови, с около 20 капана всякакви видове...
Та според мен мишки ти ядат грахчето...
Късмет!