Кръчма

Как да направим основи за оранжерия

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Как да направим основи за оранжерия?
Виждал съм един много лесен и елементарен начин за направа на основи за оранжерия - на местата, където вертикалните тръби ще са, се поставя профилирано арматурно желязо. То се набива с чук на около 50-70 см в почвата и стърчи отгоре около 30 см. Поне така съм запомнил. Върху така набитите железа се нанизват тръбите. Желателно е диаметъра на желязото да е сходен с вътрешния диаметър на тръбата.
Сега съм се захванал да проектирам една оранжерия, която ще се изгради с дърво. Концепцията, размерите и елементите са почти ясни. Естествено - и цената! :D Която - типично за всеки нов проект, очаквам да скочи с 20-30% на финала.  :P
Ще има хоризонтален мертек/греда/дъска от двете дълги страни, върху които ще се закрепи останалата част на конструкцията.
Гледах доста решения, но нито едно не ми хареса.
На тази снимка показвам какво съм намислил, а вие ще давате съвети.

Размерите (дълбочината и надземната част на основата за оранжерия) Н1 и Н2 на снимката са случайни. Диаметъра на дупката/бетона Ф1 е по спомени.
Имам ръчен свредел за изкопаване на дупки за колове. С него смятам да изровя нужните отвори в земята, в които да излея бетон и да се превърнат в пети за основа на оранжерията. В тях ще поставя арматурно желязо (периодичен профил), с неуточнен още размер, което ще стърчи над бетона. На него ще се нанизват хоризонталните основни дъски/греди/мертеци, към които ще се прихванат елементите на конструкцията на оранжерията, и ще лягат на бетона.
Сега въпросите:
Каква е удачната дебелина на железните пръти - 16-18-20 милиметра или повече?
Каква е удачната дълбочина на бетона в почвата? Почвата е равна и с дълбок слой - два-три метра има, преди да се появи льоса.
Каква е удачната височина на бетоновите основи на оранжерията над почвата? Зимно време найлона, покриващ оранжерията, ще е заровен, няма да се сваля. Лятно време смятам долните метър-два да се навиват и оранжерията да се проветрява главно странично.
Арматурното желязо да слиза ли до почвата, да ляга ли на камък или да е малко над най-долното ниво на бетона и да се държи само от него?
След като се нахлузи дъската, смятам да поставя шайби, дебели 5 мм и широки колкото е дъската, и да ги заваря над нея към арматурното желязо. Другият вариант е да се нареже резба и да се ползват гайки.
Дължината на оранжерията ще е 20-23 метра, а ширината ще е 4 лехи по 1,50 м.
Основните ветрове ще духат на около 30-45° спрямо дългата ос на основите на оранжерията - един компромис спрямо север-юг и преобладаващите ветрове. А и така ми пасва повече на парцела.
Какво мислите за този проект за направа на основи за оранжерия?

ИПК

• 377
  • 2
  • Иван Петров Коцев
Re: Как да направим основи за оранжерия
« Отговор #1 -: 23, януари, 2017, 19:54 »
При мен лесно станаха основите ,защото имам почва около 50-60 см и следва камък и набитото желязо опира на твърдо.При оранжерията направо заварих фермите към набитото желязо, до като при беседката заварих винкел към това желязо и вече с болтове захващам дървените летви /бичмета/ към винкела .Бих ти предложил тоя вариант след като ще е дървена конструкцията и покриването ще е с найлон.

Александров

• 25
  • 0
  • градина
« Отговор #2 -: 23, януари, 2017, 21:09 »
До колкото разбирам искаш да излееш нещо като пилоти(така им викахме на нашия обект).И ако е така през какво разстояние си ги планувал?Аз бих ги свързал с цялостна основа примерно 15см дълбочина и 10 ширина или 15/15. При 15/10 при твоите размери ти влизат около 0.87м3 бетон,а при 15/15 около 1.305м3, което според мен не е трудоемко,не е скъпо и е бързо за изработка.
Имаме си земя,имаме си вода,и си правиме кал.

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #3 -: 23, януари, 2017, 22:26 »
Ето как си направих аз основите за крепежите на мрежата против градушка и с помисли за бъдеща оранжерия. Шише 10 литра отрязано отгоре и закопано в земята. Сложих по едно парче винкел и .... те така. Отдолу не съм го рязал и при нужда може да се вади и мести.
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #4 -: 24, януари, 2017, 08:06 »
Гледах изпълнение с яка конструкция, където разстоянието бе 1 м. И значително по-олекотена, където разстоянията бяха по 1,50 м. И двете нямат ядове със снега и вятъра
Спрял съм се на 1,30 м разстояние между носещите арки.
Отдавна обмислям за цялостна бетонова основа - бетона не е много, но трябва да сложа в нея ферма с арматурно желязо. Край мен има мост на натоварен път и вибрациите са много. Въпреки всички ремонти на моста, почвата край него поддава и се получава праг. Като минат двеста тира на ден, се усеща.
Това с шишетата за кофраж е добро, но иска повече копане и нивелацията ми се вижда по-трудна.

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #5 -: 24, януари, 2017, 08:37 »
При теб в ниското едва ли ще има проблем с вятър. Евентуално с снега ще е големия проблем,

Аз се замислям за друга концепция - да разпокривам покрива, а стените да са постоянни. Така снега няма да ми прави проблем и земята вътре няма да е на кокал напролет.
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

« Отговор #6 -: 24, януари, 2017, 09:23 »
Аз се замислям за друга концепция - да разпокривам покрива, а стените да са постоянни. Така снега няма да ми прави проблем и земята вътре няма да е на кокал напролет.
Аз си мислех също да разкрия покрива за зимата,но тогава дали няма вятъра да повреди найлона на стените,защото конструкцията няма да е затворена. Отказах се,напролет ще пусна капковото и ще напоя лехите преди да засадя салатите.

ИПК

• 377
  • 2
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #7 -: 24, януари, 2017, 09:49 »
Ами махането на найлона има и положителна и отрицателна страна .Положителната е че запазваш найлона и вали сняг в оранжерията . Недостатъка е че есента си отваряш работа при събирането и пролетта при поставянето . Съседа така го прави , но реши от тая есен повече да не го маха . Защо ? Защото при мен във всеки момент напролет аз мога да работя спокойно вътре, до като той изчаква да се оправи времето и тогава да сложи найлона  а това трае със дни .Както писах някъде в събота мерих температурата вътре и беше около 21 градуса . През стъклата и найлона се беше затоплила много добре .Колкото до това че не пада сняг вътре ,то за малки оранжерии 20-30 квадрата може и по тоя начин да се нахвърля сняг вътре .Малко хамалогия но за час време стана далаверата .

alex

• 146
  • 0
  • градина
« Отговор #8 -: 24, януари, 2017, 10:49 »
Аз също всяка година еднократно хвърлям сняг вътре, дори и по пътеките. А тази година сняг да искаш.  :)

ИПК

• 377
  • 2
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #9 -: 24, януари, 2017, 11:34 »
При  мен е много лесно ,че махам един или два прозореца и хвърлям направо вътре снега .Става много бързо и много лесно .

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #10 -: 24, януари, 2017, 13:39 »
ivanovbg, ти явно не си пипал корабно платно.  :P
Последният найлон, който купих, бе 400 микрона. Бях го заровил и укрепил от едната страна, когато излезе вятър. Знаеш, че не съм категория перо - като емна вятъра найлона и го затиснах с колена и ръце. Вдигна ме!
Махнеш ли покрива, останалото ще събираш по деретата.
Основните ми ветрове, дето правят фъртуните - изток и запад, не са проблем. Нямат голяма сила, а и съм на относително закътано. Но дойде ли южняка, млати като с каменарски чук.
Сега ми хрумна и друг начин на закрепване на арките, но трябва да го нарисувам. Монтажа на арките ще е по-лесен, но подреждането и нивелирането на петите ще е по-сложно.

ХЕРА

• 177
  • 6
« Отговор #11 -: 24, януари, 2017, 13:57 »
Ние нашите основи ги направихме така: дупки със свредела на дълбочина 80 см и  уширяване на горните 20 см. Арматура 10  излизаща поне 20 см от дупката и после бетон. Успоредно на шпилката заварен винкел така ,че да стъпи на бетона. И с два шева вътре в ъгъла на винкела хваната фермата.
Най- трудното от всичко беше нивелацията на всяка основа, но с винкела я постигнахме.

« Отговор #12 -: 24, януари, 2017, 18:01 »
    Вискяр, да няма цензура бре, бях писал и го качих пък го няма :o
      Имам оранжерия 40 кв.м. За 10 мин свалям полиетилена и за 20 го слагам. Юни месец го свалям а октомври ноември поставям. Цяла зима вътре все се намира някоя зеления. Е..тая година от месец не съм влизал в оранжерията ама ако влезна се ке скъсам нещо. Умен съм нали :-[
« Последна редакция: 24, януари, 2017, 18:12 от Баткото »

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #13 -: 24, януари, 2017, 21:42 »
Цензура не съм правил от преди повече от половин година.
И не е било за активни членове на кръчмата.

С.К.

• 23
  • 0
  • градина
« Отговор #14 -: 27, януари, 2017, 11:10 »
Аз също всяка година еднократно хвърлям сняг вътре, дори и по пътеките. А тази година сняг да искаш.  :)
Можете ли да споделите идеята за сняг в оранжерията?! Че между наще се  натрупа около 2,50-2,80 м. сняг.... и мога да нахвърля "малко" вътре през прозорците  ;) ;D