Кръчма

Как да торим разсадите зеленчуци Сезон 2017

stella_z

• 157
  • 2
  • градина
Как да торим разсадите от зеленчуци, Сезон 2017?

За много години на всички, здраве и успехи! Мисля че е време да открием новия сезон на домата :)  Та вече и с въпрос съм подготвена :) За пръв път за разсада ще ползвам само торф и перлит, та въпроса  подхранвате ли допълнително торфа в началото , с какво и колко. Купила съм бали на щендер от 250 л?
« Последна редакция: 07, януари, 2017, 08:18 от Вискяр »

Re: Как да торим разсадите от зеленчуци, Сезон 2017
« Отговор #1 -: 06, януари, 2017, 06:45 »
   Стела, точно този проблем разнищваме и ние с Петко. Има комбинирани торове с дълготрайно действие подходящи за тази цел. Обработени са така,че отделят равномерно хр. вещества за 3, 4 или повече месеца. Проблема е в това, дали ние ще можем да ги разпределим равномерно в торфа така, че във всяко гнездо да попадне равно количество
тор. За по-големи форми или кофички може би все пак ще се получи, но за малките каквито са моите,едва ли.
   Другия проблем е дозировката. Ще се намери някой до препоръча пр. 2 или 4 кг. на  1000 л. торф. Да но с това количество се  пълнят различен брой гнезда в зависимост от вида на таблите. Аз как да преценя точно  за моите 112 ки колко ще е необходимо?
   За сега оставам на изпитаното,  сееш както си е и после наблюдаваш и подхранваш.
« Последна редакция: 07, януари, 2017, 08:19 от Вискяр »

Мило

• 1 053
  • 20
« Отговор #2 -: 06, януари, 2017, 08:55 »
Новите торове за основно и последващо торене, при засаждане и отглеждане на растения в контейнер още не са широко навлезли в нашата практика и затова не е мн. ясно каква е дозировката.Така,че и тази година май ще разчитаме на бързоводорастворимите.Разбира се,че трябва поне едно подхранване на расада в кофичките,а и 2 подхранвания може да се наложат ако нямаме възможност да засадиме поради някакви причини навреме расада.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

peterstamov

• **
  • 72
  • 0
  • градина
« Отговор #3 -: 06, януари, 2017, 09:03 »
   сееш както си е и после наблюдаваш и подхранваш.

За!

Аз ползвам Класман и към края подхранвам леко, ама си мисля че може и без.
То в началото нали трябва да се стимулира да си търси храната. Две листенца с едно малко коренче какво да ги подхранваш. Седмица две преди садене може нещо жълто да се сложи и това е!???

MitkoGeorgiev

• 38
  • 0
  • градина
« Отговор #4 -: 06, януари, 2017, 13:12 »
За много години на всички, здраве и успехи! Мисля че е време да открием новия сезон на домата :)  Та вече и с въпрос съм подготвена :) За пръв път за разсада ще ползвам само торф и перлит, та въпроса  подхранвате ли допълнително торфа в началото , с какво и колко. Купила съм бали на щендер от 250 л?
За много години!
Аз мога да споделя само малък опит. От 4 години си правя сам разсада и използвам точно този торф Stender. Но мисля че те са няколко вида. Аз взимам специално за разсади. Той е дообогатен с основните, необходими елементи и спокойно разстенията издържат до пикиране в него т.е. 25-35 дни. Преди сеех в 32-йки, но по 4-5 семки в гнездо и пак нямаше проблем. тази година си купих 70-тки и мисля да слагам по две семена в гнездо. Единствено те съветвам, след като за първи път ще го ползваш, след поникването да засушиш така, че горния слой торф да не е дори влажен. В противан случай се поява мухъл и плесен, а и може да доведе до фалшиво сечене. Аз го доосветявам и тогава този проблем изчезва т.е. може и да е влажен. На всички успех през новия сезон!
« Последна редакция: 07, януари, 2017, 08:20 от Вискяр »
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!

Вискяр

• *
  • 1 694
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #5 -: 07, януари, 2017, 08:35 »
Отговорът е много лесен:
Ако искаш да обядваш чорба в чинийка  за бяло сладко, ще трябва да си досипваш. Няколко пъти.
Ако искаш да ядеш нормално, ще си сипеш в голяма паница.  :P
Аз затова минах на 48 гнездови табли за разсад, с голям обем на гнездата. Хем и поливането е по-рядко.
При такъв обем на субстрата, разсада проявява признаци на глад чак след 80-ия ден. Към средата-края на четвъртия месец вече се виждат признаци на голям глад.
Бавно разтворимите торове не виждам как в домашни условия могат да се разпределят равномерно в субстрата и затова не считам, че имат място при производството на разсад. Те са за саксийно/контейнерно отглеждане на цветя и зеленчуци.

се поява мухъл и плесен, а и може да доведе до фалшиво сечене.
Това при какви условия го получаваш?!

stella_z

• 157
  • 2
  • градина
Re: Как да торим разсадите зеленчуци Сезон 2017
« Отговор #6 -: 07, януари, 2017, 17:36 »
Миналата година пробвах с една табла, тази ще пробвам с повече. Сея семките в табла 104 гнезда в торф, след месец пикирам в кофички от кисело мляко. Досега пикирахме в пресят оборски тор пръст и перлит, но много трева никне и ни разказва играта. Предварително не съм слагала торове, само накрая преди разсаждане подхранваме. Тази година ще ги пикираме в торф и затова ми е чуденката да слагам ли преддварително тор или ако за бележа че нещо им липсва, но клоня към второто

MitkoGeorgiev

• 38
  • 0
  • градина
« Отговор #7 -: 08, януари, 2017, 11:33 »
Това при какви условия го получаваш?!
При "апартаментски" :)
А по точно от незнание  :(
Когато започнах да си правя разсада ми се струваше, че непрекъснато субстракта е сух. Знаете че доста е трудно да овлажниш торф, поливайки го отгоре. А аз поливах и поливах докато го докарах до сечене.
За мухъла и плесента: слагах разсада на прозореца, за да има повече светлина. Но ние сме с парно и  на прозорците винаги има конденз. Предполагам е от това - висока въздушна влажност + малко светлина. От две години ги осветявам с шест лампи по 36 W, вече не са на прозореца, поливам ги много пестеливо и проблема изчезна.

MitkoGeorgiev

• 38
  • 0
  • градина
« Отговор #8 -: 08, януари, 2017, 12:30 »
Миналата година пробвах с една табла, тази ще пробвам с повече. Сея семките в табла 104 гнезда в торф, след месец пикирам в кофички от кисело мляко. Досега пикирахме в пресят оборски тор пръст и перлит, но много трева никне и ни разказва играта. Предварително не съм слагала торове, само накрая преди разсаждане подхранваме. Тази година ще ги пикираме в торф и затова ми е чуденката да слагам ли преддварително тор или ако за бележа че нещо им липсва, но клоня към второто
Аз се извинявам, че пак взимам отношение, защото в сравнение с вашия опит и количества, които отглеждате, аз с моята 250-метрова градинка не знам къде да се наредя. Но все пак ще опитам.
Стела, в началото и аз пикирах в торф. Но има проблем после, при засаждането. Торфта е много по-рехава от почвата и при изваждането на разсада от кофичката тя се разбутва, разрохква и поставяйки я в земята не може да държи растението изправено. Това при доматите е поправимо със загърляне и привързване, но при пипера се получава едно полягане. Коренчетата са си вътре, не са скъсани, но понеже много малко от стеблото е в субстракта и той е разрохкан растението не може да стои изправено.
Аз решавам проблема с тревата и плевелите като прекарвам пръста в която пикирам през печката. 60 минути на 90 градуса и няма плевел. При тази процедура умират и спорите, причиняващи болестите, т.е. обеззаразявам почвата без да ползвам химия. Но това е оправдано и осъществимо при 400-500 коренчета разсад. При по-голямо количество е невъзможно.

Мило

• 1 053
  • 20
« Отговор #9 -: 08, януари, 2017, 12:46 »
При 60мин. на 90 градуса ти убиваш не само спорите ,но и хранителните вещества.Това се прави само с пропарване на почвата,но в домашни условия е много трудоемко.При професионалните торфени субстрати няма проблем със сечене,а и като приложиш и перлит става още по добре.Поливаш засятото обилно,после след 2 седмици чак поливаш,до тогава има нужната влага малкото растение.Следващото поливане преди пикиране.Например доматеното растение си показва кога му е нужна влага.По малко поливаш,по здрави растения имаш!!!

MitkoGeorgiev

• 38
  • 0
  • градина
« Отговор #10 -: 08, януари, 2017, 18:15 »
При 60мин. на 90 градуса ти убиваш не само спорите ,но и хранителните вещества.Това се прави само с пропарване на почвата,но в домашни условия е много трудоемко.При професионалните торфени субстрати няма проблем със сечене,а и като приложиш и перлит става още по добре.Поливаш засятото обилно,после след 2 седмици чак поливаш,до тогава има нужната влага малкото растение.Следващото поливане преди пикиране.Например доматеното растение си показва кога му е нужна влага.По малко поливаш,по здрави растения имаш!!!
Щях да напиша още един пост но се наложи да изляза. И аз предположих че убивам всичко и затова правя смес 1:1 от изпечената пръст и торф, като прибавям и около 10% перлит. Така постигам: да има храна, сместа да е по плътна и като я извадиш от кофичката да не се разпада и да е обеззаразена. Но ... голяма играчка. И аз предпочитам да пикирам в торф, но при засаждане както и да ги загърна, един по силен вятър или дъжд да отмие загърнатото и всичко е долу.

П.П. Тук трудно се намира тор. Трябва да запаля колата и да мина минимум 50 км. за да си купя, а дори и тогава не знам откъде е, откога е и какво има в нея. Намерих едно магазинче, което продава готова торо почвена смес. Пак не знам откъде е и т.н. но минавайки я през фурната ... Не казвам че това е единствения начин. След доста опити това при мен сработи и затова го споделих  :)

« Отговор #11 -: 09, януари, 2017, 07:07 »
    Митко, и аз отглеждам разсада само в торф и десетина процента перлит. Докато стане за разсаждане корените така се оплитат, че можеш да ги риташ и нищо няма да се разсипе. При тебе може би по-малко време стои в кофичката или ги държиш прекалено влажни което не стимулира пускането на корени.
   Стела, до сега никога не съм слагал тор на разсада предварително. Дали е торф или торовопочвена смес, все има нещо в него да изкара двайсетина дена. След това наблюдаваш и подхранваш. Сега има бързодействащи комбинирани торове действието на които се вижда още на втория ден. Малкото разсад го подхранвам като слагам в пластмасова туба с дупка на капачката една капачка кристалон и с нея поливам. За пипера в бидон 100 литра слагам 300 гр. кристалон и с лейката поливам около 100 квадрата. Една част остава по листата другата попада в торфа. Бързо и лесно без опасност от преторяване и прерастване. Налагало ми се е разсад в 112 да го задържам един месец поради дъждове. Всеки ден неизбежно поливане и въпреки всичко накрая си го разсадих с машината т.е. не прерастна.

Мило

• 1 053
  • 20
« Отговор #12 -: 09, януари, 2017, 09:10 »
Е това е точен и изчерпателен отговор с примери !!!

Вискяр

• *
  • 1 694
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #13 -: 09, януари, 2017, 13:22 »
Трябва да запаля колата и да мина минимум 50 км. за да си купя, а дори и тогава не знам откъде е, откога е и какво има в нея.
Взимаш си една бала 200-300 литра и ще имаш за години напред. Само я държиш на сухо и сянка.
За качествен торф се свързваш с вносител и се разбирате кога ще има път към твоя край, за да си вземеш една бала.
Аз не купувам много, но го правя по този начин. Дори ми го карат на място. Като се съберат повече заявки в околните места.
Може и чрез близка агроаптека, стига собственика ѝ да има акъл в главата си.
Бъркане на торо-почвена смес и печене в печка се правеше на времето, когато нямаше сегашната сгода.

И за 5 м2, и за 5 декара, разсада има едни и същи изисквания.

MitkoGeorgiev

• 38
  • 0
  • градина
« Отговор #14 -: 09, януари, 2017, 19:19 »
Батко, Мило, Вискяр, макар че съм нов във форума ви чета отдавна с респект към опита и знанията ви. След десетина дена ще заложа една, две табли за оранжерията и ще пробвам. Може действително в началото да съм преполивал и да не са се образували достатъчно коренчета. Дано е така защото играта с торопочвената смес е трудоемка, времегубеща и много миризлива и ако стане ще почерпя и невиртуално.
Само една поправка Вискяр става дума за тор не за торф. Иначе Методи го познавам и вече съм заредил балата - 250 литра :)