Кръчма

Учено топло "легло" за разсад

kirily

• 9
  • 0
  • градина
Учено топло "легло" за разсад
« -: 05, май, 2016, 15:02 »
Като се похвали Сашо, да се похваля и аз... Водещия в земеделието в нашето семейство е жена ми. Аз като цяло съм компютърджия и по отношение на земеделието съм преди всичко техническа поддръжка, инженерна мисъл и работник за каквото има във фермата. И понеже фермата е отдалечена от дома ни, реших че започвам с автоматизациите. В резултат на което тази година (макар и малко късно - края на февруари) спретнах учено топло "легло" за разсад.

Леглото представлява стиропор, върху него топлоизолираща подложка с алуминиев отражателен слой, последвано от слой пясък върху който съм положил кабел за подово (за влажни помещения).

Върху кабела - пръстта (в моя случай торф). До тук мисля всичко е стандартно.

Учената част е в управлението. То има възможност да чете данните от 8 цифрови температурни сензора, като за момента е реализирано управление на подгряването само по един от тях. Другите са просто за допълнителни температурни измервания. Моя управляващ сензор сложих на дъното на формата за разсад (т.е. там където температурата ще бъде най-висока), а други 3 оставих да мерят температурата върху пръстта, на въздуха в тунела с който завивах разсада, и в самата оранжерия. Имах желание да сложа четвърти за измерване на външната температура, но не ми остана време да реша технически проблем с използването на по-дълги кабели за сензорите, така че това го оставих за по-късен етап. Сложих му и един часовник, за да може при желание да се поддръжат различни температури денем и нощем. Избрах часовник а не фото клетка, за да не се влияе от облачността.

В отделна кутия монтирах силовата част - електронно реле 40А, монтирано върху радиатор и постоянно обдухвано от вентилатор. Избрах този вариант за да мога хем да охлаждам релето в случай че вземе да вдига температура, хем с обдухването да гоня влагата от тази кутия, тъй като тя е с отвори за да се охлажда и се притеснявах от кондензи. С това реле би трябвало да могат да се включват без проблем около 7kW нагреватели, което е повече от доволно... Но ако се наложи - няма проблем да се сложи второ реле...

За моите 13 квадратни метра използвах три нагревателя от по 500W, които се справяха мъжки при минус 5-6 градуса навън.

На контролера пуснах web сървър, през който могат да се променят настройките на желания температурен диапазон, както и да се следят текущите температури.

Всички резултати от измерванията, могат да се публикуват в интернет и да се се представят като графика. Ето линка към страницата с резултатите: https://thingspeak.com/channels/77959

Системата е изключена от няколко дни, така че данните на тези графики не са текущи, а просто последните преди изключването...

А ето и почти изцяло зареденото легло:

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Re: Учено топло "легло" за разсад
« Отговор #1 -: 05, май, 2016, 16:50 »
Не виждам нито една снимка.

Мило

• 1 055
  • 20
« Отговор #2 -: 05, май, 2016, 20:10 »
Няма снимки !
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

kirily

• 9
  • 0
  • градина
« Отговор #3 -: 05, май, 2016, 20:12 »
Не виждам нито една снимка.

Мисля че се сещам за причината, но не мога да редактирам поста.

kirily

• 9
  • 0
  • градина
« Отговор #4 -: 05, май, 2016, 20:34 »
Ако не се лъжа сега трябва да се появят снимките...

"Леглото" на стиропор и топлозолация

Малко торф и единия нагревател:

Контролера:

Силовата му част:

Позареденото легло:

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #5 -: 05, май, 2016, 20:54 »
Аз виждамив двата поста. Май трябва да имаш акаунт в гугъл за да ги виждаш.
Вместо реле можеше да ползваш семистори с оптрони. Така няма да се притесняваш за влага, а и цената би била доста по ниска. Отделно би позволило фазово модулиране на мощността и оттам някаква икономия на ток и по точно следене на температурата.
Отделно трябва да помислиш и за безопасността. Проблема е, че нагревателя е изолиран от земята и една утечка появила се след време при постоянната влага в парника би била смъртоносна. По добре е да се захрани през дефектнотокова защита. Ако не ти е ясно как да го направиш ще ти начертая подробно. Ето и основно инфо ако не си наясно: https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B0_%D0%B7%D0%B0%D1%89%D0%B8%D1%82%D0%B0

Малко встрани: Оранжерията от какво си я направил?
« Последна редакция: 05, май, 2016, 21:17 от ivanovbg »
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #6 -: 05, май, 2016, 22:37 »

И трябва да сте си в кръговете.
И аз, и Мило, имаме профили в Г+.

Сега вече се виждат.

kirily

• 9
  • 0
  • градина
« Отговор #7 -: 06, май, 2016, 00:30 »

Би трябвало да се виждат и без акаунт. В началото нещо беше станало със споделянето и заради това не се виждаха. Като писах втория пост нарочно излязох от гугъл и на предварителния преглед се виждаха, така че трябва да няма драми. Или поне така се надявам. Ако някой не ги вижда ще ги кача на друго място ако трябва.

Вместо реле можеше да ползваш семистори с оптрони. Така няма да се притесняваш за влага, а и цената би била доста по ниска. Отделно би позволило фазово модулиране на мощността и оттам някаква икономия на ток и по точно следене на температурата.

На практика релето представлява точно това. Написах го електронно реле за да звучи по-познато за неразбиращите от електроника. Събрано е в един корпус с алуминиева подложка за закрепване на радиатор и е на цена под $4 за 40А с доставката от ибей. В базар.бг ги харчеха по 15-17 лв. Фазовото или импулсното модулиране според мен би увеличило времето за подгряване, в смисъл - достигане на зададената температура. Мислех да използвам PID алгоритъм, но се отказах и в по-голямата част от времето го бях настроил да поддръжа температурата в рамките на 0.5 градуса. Включваше се при 17.5 и се изключваше при 18 градуса. В моя случай се оказа че като се включи на 17.5, докато подгрее пръстта под формите, температурата спада още с около 0.3 градуса. А като се изключи на 18, вдига до 18.5. т.е. инертността на системата е пренебрежима, като торфа върху нагревателя беше от порядъка на около 3 см.

Отделно трябва да помислиш и за безопасността. Проблема е, че нагревателя е изолиран от земята и една утечка появила се след време при постоянната влага в парника би била смъртоносна. По добре е да се захрани през дефектнотокова защита.

Това като цяло си ми беше притеснение, но още с първото пускане, поради леко несъобразяване (оставих малко от нагревателите извън пръстта, допрени един до друг), се получи прегряване, късо и малки фойерверки. Което пък беше идеално, защото успях да разгледам как е изпълнен кабела... Оказа се съпротивителен проводник, изолация, след което плътна оплетка свързана към заземлението. Поради което вместо да слагам дефектнотокова и да рискувам посред нощ да тичам из района, издадох заповед при пипане покрай леглото да се изключва контролера. Макар че той така или иначе през деня почти не се е включвал...

Малко встрани: Оранжерията от какво си я направил?

Оранжерията я купихме готова от някакво село покрай София (вече не го помня как се казваше). Китайска е и не е много стабилна, но за толкова пари - толкова. Тръби 23х1.5 по спомени. Забити на 50-60 см в земята. 1 ферма е от 2 тръби, които се съединяват на билото.

Първия сняг я срина, тъй като беше много мокър, а температурите паднаха бързо пресичайки дъжд в сняг. Поради което водата от дъжда замръзна върху полиетилена и снега не се срина изобщо... Всичко това се случи през нощта и на сутринта само регистрирахме гадната ситуация. После я възстановихме и подсилихме конструкцията, но въпреки това при снеговалеж пак тичаме да го сваляме...