Кръчма

Поене на зайци

ivanovbg

• 804
  • 10
Поене на зайци
« -: 30, април, 2016, 18:59 »
Взех поилки за зайците и им ги монтирах днес, но нещо не пият от тях. Как се учат? Сами или ... Пробвах да ги натисна и на тях да се образува капка, та като лизнат и ..., но ефекта е само докато ги натискам. Сипах им и вода иначе,да не земат да умрат от жажда. Дали пък не са монтирани правилно? Принципно са за на мрежа,но ги монтирах на стената. Някой ако има опит да казва. Ето и снимки.

По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

ИПК

• 377
  • 2
  • Иван Петров Коцев
Re: Поене на зайци
« Отговор #1 -: 30, април, 2016, 21:44 »
За поилките не знам как става поенето, обаче като гледам снимките имам два въпроса.Има ли стъкло пред тях на първата снимка ,защото не виждам да има и мрежа .И второ ,чувал съм от зайцевъди че когато пода е от такава мрежа то ставало течение и зайците боледували .Дали е верно ,защото пък с такава мрежа е много по чисто .

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #2 -: 30, април, 2016, 22:20 »
Май трябва да им правя някакви тави отдолу да ги затваря. И аз така четох. Затова съм им сложил кашони, за да имат някъде да се крият от течението. Иначе си имат врати с решетки, но не съм ги снимал. Широко се отварят :)
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

ИПК

• 377
  • 2
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #3 -: 30, април, 2016, 23:00 »
Има и такъв вариант там където пикаят да оставиш тоя ъгъл така с мрежа ,а останалата площ на пода да е плътна .

stella_z

• 157
  • 2
  • градина
« Отговор #4 -: 01, май, 2016, 23:28 »
Преди повече от 8 години глрдахме зайци. Имахме и такива с поилки като твоите. баща ми ги приучи да пият от там но стана доста бавно и с постоянство, от първия път не схващата. Навираше им муцуните докато пусне капка така ги научи. относно мрежата винаги  са ни били на такава и не са боледували

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #5 -: 02, май, 2016, 18:01 »
Не искат и туй то си е. Сложих им вода пак в паничките да не умрат от жажда засега, пък ще видим. Лошото с тез панички е, че ги обръщат, а и пикат и серат в тях. Зайовска работа >:(

« Отговор #6 -: 03, май, 2016, 21:54 »
Тези поилки са нипелни и се монтират вертикално, така на върха винаги има капка вода и се научават бързо, но да не ти се свидят, да стоят жадни и по няколко пъти през деня ги натискаш да се намокри покрай тях и са готови.

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #7 -: 03, май, 2016, 22:15 »
Завъртях ги :) Днес май някои са пили защото бутилката е наполовина. Утре сутринта ще видя със сигурност. Ето как ги завъртях.

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #8 -: 11, май, 2016, 00:40 »
Да се похваля - вече си пият, даже се наложи да сложа 2 шишета, че не стига. ;D

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #9 -: 11, май, 2016, 08:15 »
Ползвам шишета от газирани напитки за поилки - с прорез отстрани. Но е досадна работа - на всяка клетка трябва да я демонтирам, измия и напълня...
Поилките за пилета не са особено удачни, че водата е ниско и я цапат бързо. Малко попаднала трева по жегите и започва ферментация.
Добре си пуснал темата за поене на зайци, че да ме сръчкаш и аз да си направя сгодата, дето я обмислям отдавна.
(А бе, като градинар, не трябваше ли да напишеш напояване на зайци?  :D )

Аз гранули не давам. Само вечер по малко зърно. Основната храна е току що окосена трева и клони. По дъждовно време, като тази пролет, тревата е мокра. Та нямат голям проблем с водата при зайците, но пак си имат нужда.
Но по жегите пият много вода.

Кашона само им отнема място. И без това им е тясно.
Няма ли да пускаш майката да се запложда пак?

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #10 -: 11, май, 2016, 09:08 »
Я каква поилка намерих за поене на зайци:

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #11 -: 11, май, 2016, 09:14 »
Ми то си е напояване - с капково ;D
Вече се постопли и може да го махна кашона - или поне остатъците. Гризкат си го, а и го ползват като мансарда ;) Не мога да смогна да направя една голяма и да отделя малките. Евентуално ако остане време събота или неделя може да сглобя една и да ги загоня повторно.

Иначе засега не ми се е налагало да мия бутилките и маркучите. Нали са прозрачни и не се виждат замърсявания. Отгоре са цепнати и само доливам вода. На всеки  два три дни слагам 40 капки йод/литър за дезинфекция.Понеже е йодна тинктура - има и спирт в нея и ми прави впечатление,че по бързо я изпиват. Може да го мислят за уиски - на цвят и мирис е почти същото ;D

На тази поилка принципа е същия като при мен, но е скъпичка - 4лева. Моите с тройника са на 1,5. Другото предимство е, че не трябва всеки път да бъркаш в клетката за да я пълниш.

ИПК

• 377
  • 2
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #12 -: 11, май, 2016, 09:24 »
На времето когато и аз бях запален зайчар слагах пиницелин  на прах във водата и така ги предпазвах от болести и смърт.Противно на практиката на Вискяр никога не им давах зелена трева и шума . Държах да завехне хубаво и тогава им я поднасях за да не се опикават и подмокрят .Но щом той няма проблеми с зелената храна ,значи може и със пресно зелено да се хранят .А от значение е и породата каква е .