Кръчма

Мъглуване в оранжерията

ivanovbg

• 804
  • 10
Мъглуване в оранжерията
« -: 14, март, 2016, 21:39 »
Пристигна ми комплекта за мъглуване от Китай. Не се сдържах и пробвах една цицка в банята. Става перфектно. Дюзите са месингови като за машинка. Толкова ситно прави мъглата, че на снимка в банята не се вижда хич. Като ги монтирам в парника ще снимам пак. Ей какво ми пратиха китайците: 20 дюзички, 20 тройника, 20 стойчици, 20 метра маркуч и преходници за включване към водопровода.

« Последна редакция: 14, март, 2016, 21:43 от ivanovbg »
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Вискяр

• *
  • 1 694
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр

Gogo69

• 301
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
Re: Мъглуване в оранжерията
« Отговор #2 -: 15, март, 2016, 05:58 »
Хубаво ли е да се мъглува оранжерийната краставица, с цел охлаждане в жегите? Или ще се налага да я мъглувам повече с препарати през пръскачката ?  ;D
Аквамат имат мъглообразуватели на TORO по 70-80 стотинки и съм взел един за проба, но още не ми е останало време... Като го пробвам ще пиша  ;)

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #3 -: 15, март, 2016, 07:33 »
Ми мисля, че става и за препарати. Трябва да направя допълнителен съд през който да минава водата. Слагам в него препарата и водата ще си го омеша. Хубавото е, че дюзите са месингови и разглобяемо, така че става лесно почистването ако се запушват от варовик.
Системата се монтира горе по теловете нали?
Иска ми се и някаква автоматика да добавя.Имам магнетвентил и ако сложа един механичен часовник да пуска системата на определено време... или по температура? Лошото е , че няма по малко деление от 15 минути. Довечера ще премеря и дебита на една дюза.
« Последна редакция: 15, март, 2016, 07:41 от ivanovbg »
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

петко б

• 455
  • 9
  • градина
« Отговор #4 -: 15, март, 2016, 11:54 »
Моето скромно мнение е че мъглуване и дъждуване на краставици е равносилно на плуване в морето с бордюр вързан за крака  ::)

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #5 -: 15, март, 2016, 12:06 »
Ще пробвам. Не мисля да го ползвам често - 1-2 пъти дневно за да поддържа влажност, че с мулча става доста сухо.
То аз като плувам в морето си слагам 12 килограмов колан. Не е бордюр, но си е тежичко ;)

петко б

• 455
  • 9
  • градина
« Отговор #6 -: 15, март, 2016, 12:51 »
Идеята за бордюра е  , че  както плувеца ще се удави бързо така и краставиците ще си заминат скорострелно . Ясно ми е че ти ползваш плавници ама на краставиците какво ще е да не потънат  ???

Мило

• 1 053
  • 20
« Отговор #7 -: 15, март, 2016, 14:31 »
Виждал съм в клипчета да се мъглува краставица в големите блокови оранжерии които са огромни по 6-7 м височина ,но в наще тунели (3-3,50 високи) които  наричаме оранжерии според мен би било пагубно за краставицата,кубинката и е в кърпа вързана.Но колегата ще направи опита и ще сподели с нас.По би било удачно тези оросители да се използват за растителна защита ,но вече трябва да се направи съд за раствора и помпа за нагнетяване.
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #8 -: 15, март, 2016, 20:46 »
Гледах ги тези клиове и затова го портчах :)
Аз мислех да сложа едно съдче през което да минава водата от чешмата в което да слагам от време на време по малко някой препарат за дезинфекция с предпазно действие дето не е системен. Водата като минава през него направо ще го разрежда и разнася.
Има такива монтирани по кафета за охлаждане лятото. Обикновено под тях има и цветя. Еми прекрасно си растат. Имам и едно шадраванче на слънчева батерия. Миналата година го слагах в оранжерията в един леген с вода да овлажнява въздуха и нямаше болести. После жената го приватизира между шезлонгите и ме хвана брашнеста, та едвам се отървах.

Мога да не слагам мулч, а тези дюзи да ги напояват с микродъждуване.

Пробвах дебита. 0,5 литра в минута или 30 литра за час на бройка. В банята прави мокро петно с диаметър около 1,20метра. Става и за напояване :)

Вискяр, ти имаше опит в това. Да се пробвам ли? 12 квадрата е парничето. Три реда по 8 корена му слагам - дълги и корнишони мешано.
« Последна редакция: 15, март, 2016, 20:48 от ivanovbg »

Вискяр

• *
  • 1 694
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #9 -: 16, март, 2016, 12:00 »
После жената го приватизира между шезлонгите и ме хвана брашнеста, та едвам се отървах.
Нормално, брашнестата мана се развива при високи температури.
Пробването е задължително. Но мисля, че трябва да осигуриш добро проветрение. Ако ти е възможно, вдигни  отстрани найлона поне на метър от земята. Лятно време няма голяма полза от него през нощта - скрие ли се слънцето, температурата вътре пада близка до външната.
Ако имаш място в двора, си осигури и краставици и/или корнишони на открито. Така ще имаш база за обективно сравнение къде какво се случва.

sasho41

• 223
  • 6
  • Навеждай се само, за да вдигнеш. Епикур
« Отговор #10 -: 07, април, 2016, 22:00 »
Някъде прочетох, че домати в парник(оранжерия) се отглежда при влажност
40-60%. До тук добре, но какво трябва да направя ако в 12.30 ч. по новото време
температурата беше 29.5 гр. измерена със  сверен термометър на северната стена на къщата.
А влажността в парника е 30%. Да  си правя мъгла ли, да поливам пътеките или.........????
При тази ниска влажност няма ли да опадат цветовете.
А като се замисли човек, че идва  ЮЛИ и АВГУСТ :( :( :( :'(
„Уви, светът обърнал се в пустиня!
Море от злоба и разврат!…
Иди живей сред туй море от тиня,
сред толкоз много кал и смрад!“
Христо Смирненски

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #11 -: 07, април, 2016, 23:20 »
Ей такова соларно фонтанче бях си взел миналата година и работеше в парника с краставиците, но както казах го приватизира жената ???

Сега ще монтирам пръскалките, но долу ниско за да не мокря растенията, че ме наплашиха. Пък времето ще покаже.