Кръчма

За и против узрялата овча тор!

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
Re: За и против узрялата овча тор!
« Отговор #15 -: 23, февруари, 2016, 22:51 »
Мина,дори да не е ларва на попово прасе пак е вредител както споделиха другите съфорумци тъй,че при всички случаи ние научихме нещо ново! Благодаря за това!           Гъмза как тъй нямаш жена?Кой знае какво работно момче си!Прощавай ако нещо съм се изказала нетактично!Без лоша умисъл! ;)

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #16 -: 23, февруари, 2016, 22:55 »
Ей, дайте да му намерим една, ама от твоя сой - оправна и работлива, че да си почине малко :P :)

И малко по темата - за овцете съм чул, че ядат един опасен плевел - някаква коса или нещо подобно, дето е без корени, а се храни от растенията. Ако не е добре прегоряла да се види, че я няма, е опасно използването.
« Последна редакция: 23, февруари, 2016, 22:58 от ivanovbg »
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #17 -: 23, февруари, 2016, 23:04 »
Да нямаш в пред вид кукувичата прежда Иванов?             

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #18 -: 23, февруари, 2016, 23:09 »
Да бе а аз

Благодаря! Ей да не забравя - добави и умна като тебе :)

По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #19 -: 23, февруари, 2016, 23:33 »
Стига де! На комшиите жените ме мразят,а сега и тук някой ще се подразни от хвалебствия!Поне ме разсмя!Това растенийце наистина е гадно,но уж ме увериха в това,че торта е добре прегоряла.Ами то винаги има риск като вкарваш нещо в градината си.Като носихме горска пръст що малки салкъмчета поникнаха и всякакви горски плевели.Проблема не е в наторяването,а в подобряване на структурата на почвата.Половината ми обработваема площ е тежка черна глина-киселоч.Миналата година правих там и зелено торене-през есента сях жито и ечемик и през пролетта обработих обърнах няколко пъти почвата,но резултата беше временен.Ще сложа повече тор и ако мога и малко слама,но искам да я понаситня.Три съседни градини сме, и трите с различна почва.

« Отговор #20 -: 24, февруари, 2016, 06:16 »
Да нямаш в пред вид кукувичата прежда Иванов?           
   "Коскута" това  е официалното и име. Паразитно растение което няма собствени корени. Пониква при толяма влажност ,достига до 3-4см   като извършва въртеливо движение на стеблото/ настии/ и ако се докопа до някое растение започва да се храни от него и  прехвърля на други растения като по този начин  вече завзема метри. Семената се запазват с години така че прясна или  прегоряла все тая. За  почвено торене няма проблем и да има такива семена, за торово покритие на разсад, става неприятно. Селективните хербициди не го хващат. Чувал съм че поливането със сода бикарбонат, 10гр. на 10 л. вода помага но не съм го пробвал лично.
   За гадинките. Ако не е голямо количество торта, изсипвате я  върху полиетилен или подходящо платнище,разстилате на  5-6см. пласт и го оставяте няколко дена на слънце. Изчезва или загива всичко живо.
  Ако пък го намокрите  и  покриете т.е подържате подходяща влажност и температура, за 5-6дена ще покълнат почти всички плевелни семена. Моята "кака"си прави така смеските за саксиите с цветя.

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #21 -: 24, февруари, 2016, 06:58 »
И ти като мен ставаш рано Батко! :DЩе се възползвам от съветите ти за торта.Спазарих се тия дни да я донесат от близкия овчарник.

петко б

• 456
  • 9
  • градина
« Отговор #22 -: 24, февруари, 2016, 08:31 »
Винаги утрото е по- мъдро от вечерта .Какво да направя , че ми се спинка  ;D .Кускута наистина е доста неприятен паразит но содата го премахва успешно така , че няма срашно .Ако ли не содата то ръцете също помагат , птиците го пренасят доста добре така , че гаранции няма

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #23 -: 24, февруари, 2016, 15:01 »
Е чичо Гошо друго казва....

А като го разглежда, обърна ли внимание на тази снимка:

И текста към нея?

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
« Отговор #24 -: 24, февруари, 2016, 15:59 »
А като го разглежда, обърна ли внимание на тази снимка:

И текста към нея?
Вече да!Още след лекцията на Батко.... :o  и информацията от Иванов...Сгрешила съм!.... :-[
Ама и вие сте като даскали от комунистическия строй....Добре, че съм ви далече!  :P
Иии тази снимка сред останалите е като игла в купа сено.Като отвориш линка всички снимки са на тлъстите ларви и попови прасета, човек се води по това което мисли че е...Сориии..... :-*
Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #25 -: 24, февруари, 2016, 16:08 »

Иии тази снимка сред останалите е като игла в купа сено.
Истината обикновено така се открива. С много пот, кръв и сополи.  :P

Сега вече знаеш, че каквото ти сервира гошко, не винаги са трюфели с шампанско.  ;)

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
« Отговор #26 -: 24, февруари, 2016, 16:20 »
Сега вече знаеш, че каквото ти сервира гошко, не винаги са трюфели с шампанско.  ;)
Абсолютно споделям казаното...вече! ;)
Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!