Кръчма

За и против узрялата овча тор!

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
За и против узрялата овча тор!
« -: 23, февруари, 2016, 10:38 »
Имам големи трудности с доставянето на кравешка тор и ми предлагат като алтернатива овча такава.Не съм я ползвала и само съм чувала,че нашествието на попови прасета е неизбежно при нея.Тъй като не използвам Би 58 и подобни препарати за мен ще бъде проблем.

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
Re: За и против узрялата овча тор!
« Отговор #1 -: 23, февруари, 2016, 11:52 »
За!....Поповите прасета не са изобщо проблем ако си я почистиш от ларвите преди това т.е. късна есен,дори мисля, че беше и декември...Взех я лятото,а като дойде време  я пресях и подготвих да ми е готова за момента на пикиране...Една част нахвърлих в градината,a другата изсипах и прехвърлих отново преглеждайки я, тя ще замине в градината преди фрезоването сега....За нашите размери на градинките и количествата тор  не е толкова трудно....а за Батко, Мило,Гого и другите колеги с необятни площи да му мислят.... ;)
Тази година за първи път и случайно разбрах, че това е идеален вариант вместо да подскачам из градината като попадна на някое свръх угоено попово прасе.... :o А за комшийските неканени гости се презастраховам с Мезурол Шнекенкорн,наръсвам около всичко що сея....  ;D
Ето какво изкарах аз от моята овча тор....

« Последна редакция: 23, февруари, 2016, 13:11 от MinaLP »
Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #2 -: 23, февруари, 2016, 14:13 »
Благодаря ти Мина!Аз съм намирала подобни твари и съм се чудила какво ще излезе от тях! :o

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #3 -: 23, февруари, 2016, 14:24 »

Това са ларви на майски бръмбар.

Овчата тор е по-богата на хранителни вещества от кравешката.

« Отговор #4 -: 23, февруари, 2016, 14:32 »
Това са ларви на майски бръмбар.

Овчата тор е по-богата на хранителни вещества от кравешката.
   И...био протеини..не ги изхвърли нали :P

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
« Последна редакция: 23, февруари, 2016, 14:50 от MinaLP »

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #6 -: 23, февруари, 2016, 18:05 »
Ларвата си е като самото прасе, само че много малка

А тези са ларвина бръмбари. Освен майски, повечето са на златка.
« Последна редакция: 23, февруари, 2016, 18:09 от ivanovbg »
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
« Отговор #7 -: 23, февруари, 2016, 19:11 »
Да, Иванов и аз го видях това,... но и на всякъде чета колко е оспорвана тази ларва и повечето твърдят, че е на попово прасе... Разгледах ги доста обстойно, е баш с наченки на попово си ми приличаше...Що за огромна ларва има таз малка златка?... Направо разбихте представата ми за нет инфото... Интересно! Нека и други да дадат повече инфо... и нека е на български, моля!  ;)
« Последна редакция: 23, февруари, 2016, 19:36 от MinaLP »

Гъмзата

• 108
  • 1
  • градина
« Отговор #8 -: 23, февруари, 2016, 19:28 »
здравейте,в учебника пише,че това е ларва на майски бръмбар.да запитам някой торил ли е с конски тор.имам две каруци викам да го хварля.

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #9 -: 23, февруари, 2016, 19:52 »
Мина, ето ти и на български https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%B1%D0%B8%D0%BA%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B0_%D0%B7%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BA%D0%B0

Доколкото знам, конския си е като говеждия, само дето е по-малко. Даже препоръчват дръвчета като се садят да се потапят корените в пресен конски тор. Абе акото си е ако - цапа и мирише, ама храни растенията.
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

« Отговор #10 -: 23, февруари, 2016, 20:56 »
     Мина, не търси и не спори. Това не е попово прасе. Не е и златка а си е бръмбър. Майски или юнски и аз не споря но е ,светло-черен е с белезникави петънца.  Моя двор им е естествен ареал на развитие и мога да кажа че са много много по гадни от поповите прасета/конощипа/. Прегризвали са ми лозички,киви 2см. Овошки 1.5 -2 см. Напаст голяма и нищо не помага. Няма отрова срещу тях. Пробвали сме какво ли не. Орал съм с трактора такива ниви, браздата белее. Идват гаргите и свраките,за десетина минути преяждат и...отлитат.  И друго, ако не им харесва нивата и да ги внесеш с торта, израстват и изчезват та където си ги има ги има а където не виреят няма опасност и да внесеш някой.

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #11 -: 23, февруари, 2016, 21:35 »
Гъмза,жена ти ако има рози-обожават прясна конска тор!Предполагам и за зеленчуци става.

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #12 -: 23, февруари, 2016, 22:06 »
Батко, по принцип личинките на всички бръмбари изглеждат така. Това какъв точно е, зависи от местоположението. При нас този твой опасен бръмбар го няма щот съм на 900 метра надморско равнище и принципно е сух край, но златка и майски има бол. Дадох го за пример, че не е със сигурност попово прасе. Е и пак прави бели де.

Гъмзата

• 108
  • 1
  • градина
« Отговор #13 -: 23, февруари, 2016, 22:15 »
жена нямам,но рози имам,ще ги нахраня :)

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
« Отговор #14 -: 23, февруари, 2016, 22:17 »
     Мина, не търси и не спори.
Батко, не споря, но търся!Няма нищо лошо човек да се поограмоти след като е разбрал че е сгрешил.Следвайки твоята китайска мъдрост това е по-добрия път....Нали? Благодаря ти за разяснението...ето, че не съм сгрешила като съм нахранила комшийския добитък с тях....
Ирина,заблудила съм те, без да искам...Извини ме!Разбра,че самата аз съм се лъгала...  :-[
« Последна редакция: 23, февруари, 2016, 22:19 от MinaLP »