Кръчма

Кога и как да пикираме разсад

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Кога и как да пикираме разсад
« -: 19, февруари, 2016, 21:06 »
Кога и как да пикираме нужния за една градина разсад от посятите семена? Домати, чушки, краставици и всичко останало.
Една тема за все още пикиращите разсад градинари.
Получих на ЛС ето това запитване:
 "Здравейте, успешно се регистрирах, и тъй като прохождам в градинарството, а искам да се науча на важни неща, питам:
  - посях разсад домати, появиха се първите листенца над семеделите, мога ли да ги пикирам в кофички, по-големички от кофичка за кисело мляко? Моите са с размери ф-11см*h11см.
 - по един, или да слагам по два корена, в една кофичка?"

Хора.
Градинари.
Млади или стари, опитни или начеващи. Форума е за споделяне, въпроси и отговори.
Задавайте въпроси, отваряйте нови теми. Пишете.
Ако някъде нещо се сбърка, ще се поправи. Никой не се е родил научен.
Над хиляда регистрирани, над 3000 четящи всеки ден.
Пишете.

Аз не пикирам.
Аз съм мързелив човек.„
Сея в табла за разсад по една семка, и повече не се занимавам.
Не знам кога е правилно да се пикира. Да, чел съм на много места правила и съвети. И едно време ги правех.
Когато работех по старите технологии.
Един пример: Насял съм семена домати. Тъкмо покълнаха, изнесох ги навън - на хлад. Проклетите кокошки се качиха на рафта, дето бях поставил таблата с разсада (да ги питаш какво дирят там!), обърнаха таблата и всичко се разсипа на земята. Събрах каквото можах, повечето кълнове още бяха във положение "бастун" - котиледоните не бяха се извърнали нагоре към светлината, и ги засадих наново.
Всъщност пикирах. Едва покълнал разсад.
И си стана.
И не бе така само една година. Домата е пластично същество и търпи всякакви човешки глупости - преднамерени или неволни.
Да кажат колегите, които пикират: Кога и как да пикираме разсад?