Кръчма

Как се сеят семена на декоративно цветно зеле?

nandibandi

• **
  • 51
  • 0
  • градина
Търсих, търсих, но така и не намерих тема за цветни градини, затова пускам в този раздел, дано не е проблем.
Наскоро видях у едни познати декоративно цветно зеле в саксия и направо се влюбих. Тяхното беше розово-лилаво от сорта Брасика, но аз намерих само семена на бяло - Кране Ф1, което също е много красиво.

Пускам темата, понеже досега никога не съм садила нищо от семена. Пресаждала съм саксийни цветя и до там.
Та, на опаковката пише: сеитба: март - април, обаче не се казва в съд или на открито трябва да се сее. След това, през юли се прави разсждане, което горе долу разбирам. Това, което не разбирам е: Ако насея семената в голяма обща саксия и ги гледам на закрито, докато се затопли дали ще е проблем?
Почвата: От градината или в торф?
Не пише и на каква дълбочина се сеят - има само разстояние от 40-50см едно от друго, но не знам дали това се отнася за пресаждането или за сеитбата. Не знам и по колко семки да бодвам в едно трапче и изобщо как да ги разпределя?
Мисля още утре да ги бодна, та ако има нещо важно, което трябва да знам - давайте. :)

Вискяр

• *
  • 1 694
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Re: Как се сеят семена на декоративно цветно зеле?
« Отговор #1 -: 21, февруари, 2016, 09:37 »
Принципно, дълбочина на засяване  = диаметъра на семката, умножена по 3.
Разстояние на засяване - 3 см е приемливо.
Ако  не можеш да намериш табла за разсад, сей в саксия или сандъче. Не прекалявай с топлината, зелето е хладолюбива култура. Не е като домата или пипера. Като пуснат по едно същинско листо, спокойно може да го държиш отвън на прозореца. И нощем.
Сей в торф и перлит. Краен вариант е градинска почва.
Ако имаш две саксии, направи образователен експеримент - едната саксия, веднага след засяването, постави отвън на прозореца и я остави сама да се справя. Само не забравяш поливането. Желателно източен прозорец.

nandibandi

• **
  • 51
  • 0
  • градина
« Отговор #2 -: 21, февруари, 2016, 09:58 »
Благодаря, Вискяр! :) Сори и за мястото на темата, обаче не мога да се ориентирам все още във форума.

Както се досещате, вчера дъждът ме прецака, поради което отложих сеитбата и по-добре, защото щях да ги напраскам в градинска почва, а сега ще купя торф, по твоя препоръка.
Така и не разбрах семките безразборно ли да ги слагам в почвата или трябва да са по 2-3 една до друга? Поливането няма да го забравям, но какво значи това - да държа почвата постоянно влажна?

Ще следвам препоръките ви и ще ви държа в течение как вървят нещата. Може би въпросите ми ви се струват смешни, но признавам, че аз не съм градинар. Нямам и претенции да бъда. Ако се чудите какво правя тук, тогава? Ами... ползвам информацията, така че... чувствайте се използвани. :P
Поздрави!

Вискяр

• *
  • 1 694
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #3 -: 21, февруари, 2016, 10:04 »
3 см семка от семка.
Зелето обича блатото - слагаш подложка на саксията и гледаш да има почти непрекъснато вода в нея - около 1 см.
Другия вариант е да напълниш цялата подложка с вода. Ако субстрата изпие всичката, доливаш още. Когат спре да пие, изхвърляш останалата в подложката вода. На следващия ден пак така. Саксиите са високи и ще има достатъчно вода в субстрата дори за няколко дни. Но понеже нямаш опит, започни така.

nandibandi

• **
  • 51
  • 0
  • градина
« Отговор #4 -: 21, февруари, 2016, 12:15 »
Ясно, значи семка до семка, а не заедно? Мислех, че трябва да са по две, за да се оплождат - не се смейте. :)

Колкото до дълбочината на саксията, мисля да ги садя в една продълговата (не много висока) саксия тип сандъче, за да се съберат всички семена на едно масто. После ще разсаждам в отделни саксии, които смятам да стоят на двора (на терасата) целогодишно. Това чудо не само не мръзне, но дори цветовете му стават по-наситени при студено време. Когато го видях за пръв път мислех да го насадя в саксия и да го сложа на цветарника в хола до другите декоративни цветя, но се оказа, че не е добра идея. Иначе е красота неземна. Ето го: http://domigradina.blogspot.bg/2009/10/blog-post.html

Вискяр

• *
  • 1 694
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #5 -: 21, февруари, 2016, 20:11 »
Оплождането става, както пишат авторите на рицарски и любовни романи, чак когато девойката разцъфне.  :P
Зелевите култури обичайно цъфтят на втората година. А пчелите се грижат да сводничат и да преодоляват разстоянията.

nandibandi

• **
  • 51
  • 0
  • градина
« Отговор #6 -: 21, февруари, 2016, 21:36 »
Оплождането става, както пишат авторите на рицарски и любовни романи, чак когато девойката разцъфне.  :P
Зелевите култури обичайно цъфтят на втората година. А пчелите се грижат да сводничат и да преодоляват разстоянията.

Нали не ми казваш, че растенията ми ще разцъфнат чак след две години? На опаковката пише сеитба март-април, разсаждане - юли, но не пише кога е фазата на цъфтеж. Аз се надявах още през лятото да имам декорация на терасата. Хммм... :(

Иначе за оплождането - много е уместен ироничният ти тон, ама нали знаеш: човек се учи, докато е прост. :)

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #7 -: 21, февруари, 2016, 22:33 »
Декорацията на зелето идва от листата, не от цвета. На втората година цъфти като всяко зеле - жълто с дребни цветове и не е красиво.
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

nandibandi

• **
  • 51
  • 0
  • градина
« Отговор #8 -: 22, февруари, 2016, 09:50 »
Декорацията на зелето идва от листата, не от цвета. На втората година цъфти като всяко зеле - жълто с дребни цветове и не е красиво.

А, това добре. После от цвета мога да си извадя семе и да си насея отново, така ли?

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #9 -: 22, февруари, 2016, 14:50 »
Ееее, сега лекции за пчеличките и тревичките ли искаш? :P
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

nandibandi

• **
  • 51
  • 0
  • градина
« Отговор #10 -: 22, февруари, 2016, 21:22 »
Ееее, сега лекции за пчеличките и тревичките ли искаш? :P

Да, изтормозих ви достатъчно - спирам. Благодаря за ценната информация, особено на Вискяр и като стане декорацията на терасата ще кача снимки да се похваля. Имам визия за нещата, остава само да не оцапам яко нещата. :)

« Отговор #11 -: 22, февруари, 2016, 21:46 »
    Това F1 след името означава че сорта  е хибрид така че семена ще направи ама какво ще излезне от тях  не се знае.

nandibandi

• **
  • 51
  • 0
  • градина
« Отговор #12 -: 23, февруари, 2016, 09:00 »
    Това F1 след името означава че сорта  е хибрид така че семена ще направи ама какво ще излезне от тях  не се знае.
Е, ако не направи не е болка за умиране. Пакетче семена е 0.90лв. :)

nandibandi

• **
  • 51
  • 0
  • градина
Включвам се само за консултации, но така сме невежите. Не съм давала отчет по темата, но възникна проблем и се налага да я вдигна (темата). Семената покълнаха. Разсадих ги в малки саксийки и тъкмо започнаха да приличат на нещо и се появиха едни гадни зелени гъсеници, които почти изядоха листата на малките растения. Посътвеха ме да ръся с дървесна пепел - ръся и листата и пръстта. Това, обаче очевидно не помага, защото вчера пръсих обилно, а днес гадовете бяха още повече. С какво пръскате зелето срещу зелените гъсеници,бе хора? Пръскахме с някакъв препарат, с който баща ми пръска доматите, но ефектът е същия като с пепелта - нулев.

Вискяр

• *
  • 1 694
  • 7
    • Градина Вискяр
Пръскахме с някакъв препарат, с който баща ми пръска доматите, но ефектът е същия като с пепелта - нулев.
Нормално.  :D

Накисни една цигара в един литър вода и ги изкъпи.