Кръчма

Как да се преборим с голите охлюви в градина

nandibandi

• **
  • 51
  • 0
  • градина
А и се чудя на хора като тебе -  паднала старица ще подминете,но за охлючиви или ... "хуманно"

Хем си създаваш погрешна представа, хем се и чудиш на всичко отгоре - уникат! И аз ти се чудя, що си създаваш чуденки без да познаваш хората, ма карай...

Друг въпрос по темата - вече не изкупуват ли охлюви? Не е ли по-рентабилно да ги събирате и предавате, вместо да ги давите, напивате, тровите, бесите... само ток май не им пускате? Пък и за много месоядни са деликатес - яжте ги бре. :)

ivanovbg

• 804
  • 10
 Знаеш ли как се приготвя? Първо го държиш гладен и после почти примрял от глад го бутваш в врялата вода. Да го ядеш е хуманно така ли?

И да охлюви изкупуват, но плужеци-голи охлюви, не.

А ако си направиш една сметка - един охлюв да речем развали една марулка, тя е по скъпа от него или по евтина? Да не говорим за разсад и пропуснати ползи. Според теб и за рачка ли трябва да се ползва репелент?

Другото което не знаеш е, че охлювите се забиват в почвата и от там се раждат. Де факто те са си до коренчетата, та репелента няма как да помогне. Продукцията ти ще загине с него.

По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Аз сериозно обмислям да закупя репелент, защото е хуманен метод за борба с охлювите - пропъжда, а не убива. Изядоха ягодките, бре, тъкмо започнаха да позазряват.

Вижте това ****, според мен в дългосрочен план е по-изгодно от бирата. :)
Жестоко е да изгониш навън във виелицата горките животиники гладни и голи.

Кое е хуманното? 18 лв за кило пясък?! Дето на тези дъждове няма да устиска и седмица.

Ако искаш да си хуманист, не им позоволявай да се размножават. И ги остави да си хапват по някоя ягода. Както правя аз. ;)

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр

Абе хора Вениша е гаранция бре,друг е въпроса ако не ви пука дали ще ви ядът зеленчука гадовете или не.20г ползвам такива примамки и знам мн. добре за какво става въпрос.Слага се по 2-3 зрънца на корен и няма вече гол нито с къща охлюв !!!
Боря се с охлювите вече 8 години,опитвал съм какво ли не,талаш,пепел,бира,събирал съм ги с кофи и съм ги изнасял извън селото по хуманни причини,но ефекта винаги е бил малък. Добре че оставям доста резервен разсад та има с какво да сменям повредения. Съгласен съм с Мило,че най-ефективният начин е с Вениш и му благодаря за съвета и практичното приложение. След като това е най-ефикасно ще ползвам него,защото въпроса ми беше такъв. Иначе трябва да спра да отглеждам,пипер,салати,краставици,тиквички и фасул. Който иска да бъде хуманен си е негова работа,аз искам да ям зеленчук,защото затова се трудя.

Мило

• 1 059
  • 20
Природата е помислила за охлювите пре достатъчно,в нивите,полетата и горите ги има в изобилие,но в зеленчуковите градини са натрапници.Както казва Краси заради зеленчука се бъхтиме по градини и ниви,а някой от нас и заради многото клиенти които очакват прясна и вкусна продукция,та няма смисъл да ги пренебрегваме заради охлювите !!!
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

nandibandi

• **
  • 51
  • 0
  • градина
Интересни мнения и признавам, че има резон във всяко от тях. Знам, че сте прави, но пък все ми се иска да живеем в симбиоза с другите гадинки, а не да се борим за надмощие. За съжаление, очевидно природата е имала други намерения.

Вискяр, нямам нищо против да им отпусна по някоя ягодка, цяла леха им давам, но те правят нещо, което много ме дразни -  нахапват и отиват на другите. То поне да изяде докрай като е започнал, а не да оставя дупки върху най-хубавите екземпляри...

п.с. Как точно им забраняваш да се размножават??? :)

Мило

• 1 059
  • 20
Ето точно за това тая гадинка е нисшо същество и не може да се подиграва на твоя труд и виждания,а и тия препарати инженери химици са ги измисляли за развитието на земеделието,а и другите препарати за РЗ,да са в помощ на упорития производител .Мн. може да се говори ,но няма смисъл.

ivanovbg

• 804
  • 10
Знам, че сте прави, но пък все ми се иска да живеем в симбиоза с другите гадинки, а не да се борим за надмощие.

Щом ти харесва вярвай в мирното съществуване между прасетата и хората, но аз предпочитам пържолите. :P
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
Казвал съм и преди - единствено разсъжденията на база принципи могат да доведат до правилни изводи.
В природата охлювите са полезни същества - ядат предимно загинали и загиващи растения. От една страна, почистват и осовобождават място за живите растения. От друга страна, с отпадъците си от хранене наторяват почвата.
В градината охлювите са конкуренти за храна. Никой не търпи конкуренция за храна, защото това води до риск от загиване на индивида  и вида. Синигерите, например, се бият - дори помежду си, за да си извоюват територия, достатъчна да изхрани тях и поколението им.
Повечето градинари не разбират нещата и взаимовръзките. Режи подходяща трева, слагай я между лехите. Когато завехне и омекне, охлювите ще се нахранят с нея. Поддържането на аптекарска чистота в градината е вредна за реколтата. Растителноядните същества нямат какво да ядат и нападат най-близкото растение.

п.с. Как точно им забраняваш да се размножават??? :)
Оставената трева не позволява почвата да се нагрява и яйцата на охлювите не могат да се излюпят. Това поддържа ниска популация от охлюви в градината ми. Освен това част от тези треви - живи или окосени, служат за храна на охлювите.

Мило

• 1 059
  • 20
Кръчмарю приказки от 1001 нощ са това,при мен бликат охлюви и плужеци от всякъде,ако не са препаратите ще ми изядът ушите.Ония инжинери и химици много добре знаят това и измислят необходимото за да има равновесие.Отделно камари съм дал на кокошките,ония па ги распорват,баси гада е това кокошката не прощава на нищо.А пък колко съм настъпил я случайно,я умишлено,е как да се сдържиш като ги гледаш по 2 по 3 на пипера и на краставиците.Клиентите охлюви ли ще ядът или зеленчук !!!

При мен от миналата година започна тази напаст с голите охлюви заради мулча. Явно се крият под него и през нощта почват поразиите. Садих салати в Айсберг най-много ги има. Като махам горните листа ги намирам вътре,досега не бях виждал толкова малки,дебели 1,5мм. и дълги 3 . Изядоха ми до корен поне 70 салати,които насадих по-малки и не им дадоха никакъв шанс. В оранжерията направиха по-малко поразии,защото там е сухо и Вениша се задържа по-дълго време,но отнесоха няколко корена краставици. Миналата година бях качил снимки,правят листата на пипера на дантела. Пръсках с поне 4 инсектицида и не им действаше,накрая пръсках с лют спрей от чушки. Да ли той помогна или времето се засуши,не си спомням,но в един момент спряха. Сега само една нощ след засаждане и има щети.
 Косих трева няколко дни преди да садя пипера,окъсах негодните листа от салатите и ги разхвърлях,но тази животинка е много нахална и май нищо не я спира освен химията. Предстои ми да садя краставици,фасул и тиквички в градината и мисля да сложа Вениш веднага след като засадя,а при фасула щом поникне,защото със сигурност веднага ще ги започнат. Ще опитам на няколко растения да не слагам Вениш,а само лют спрей,за да видя да ли действа и ще пиша.

ivanovbg

• 804
  • 10
Да, топло влажно и тъмно... направо рай за охлювите. Размножаваме ги под мулча в десетки, ако ли не и стотици пъти повече отколкото в природата, защото няма неблагоприятни условия. Затова химията само помага. Аз слагам от вениша и отгоре мулчирам. После всеки месец по зрънце до коренче да се морят излюпилите се.

Иначе 100 охлюва за по малко от месец дават 10 000 охлювчета поколение.

nandibandi

• **
  • 51
  • 0
  • градина
Много интересна информация добих от темата, но понеже не съм никакъв градинар, само съветите на Вискяра ще ми влязат в употреба, за другото просто ще знам, ако потрябва.

Градинаров, пореден въпрос: Коя е ''подходящата'' трева? Определено ще опитам метода за ягодките. Другите култури на баща ми - домати, краставици и тиквички ще оцелеят в парника, надявам се, а и откритите по-късно, защото в жегите охлювите не са такава напаст.

Междувременно ще се възползвам и от съвета за ракрасяване с охлюви. Що па да не ги пусна да направят по едно кръгче? Така и така са ни се качили на главите, поне да е и в буквалния смисъл.:)

ivanovbg

• 804
  • 10
Колеги, в грешка съм. Не съм ползвал вениш , а мезурол. Преди малко отидох да проверя, че жената каза друго. По добро от вениша е и действа 15 дни независимо от вода и слънце.