Кръчма

Как да се преборим с голите охлюви в градина

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Как да се преборим с охлювите в една градина?
При влажно време охлювите - голи и облечени, са истинска напаст и ужас в една градина. Било за зеленчуци, било за цветя.
Да обсъдим варианти за борба с охлювите. Къде с химически препарати - лимациди, от агроаптеката, къде с помощта на други неща.
Охлювите, също като плевелите, са неизтребими. Как да смалим техният брой до поносимо количество?
Прочетох че острите ръбове на черупките дразнели охлювите и те избягвали тези места.
А дано пребориш охлювите с помощта на яйчените черупки...
« Последна редакция: 09, февруари, 2016, 21:42 от Вискяр »

ivanovbg

• 804
  • 10
Re: Как да се преборим с голите охлюви в градина
« Отговор #1 -: 08, февруари, 2016, 22:12 »
За охлюви най добре е с бира. Уверих се тази есен.
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
« Отговор #2 -: 09, февруари, 2016, 11:58 »
За охлюви най добре е с бира. Уверих се тази есен.
И по-точно?....Черпиш ги или ги къпеш?.... :P ;D
Имам много, а и пепелта вече не ги спира, за сега талажа ги поспря да ми ядат марулята,но се питам до кога?... :(
Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #3 -: 09, февруари, 2016, 12:56 »
Черпиш ги или ги къпеш?.... :P ;D

Две в едно - черпиш и къпеш.
Наливаш бира в малки шишета - до половината, и ги заравяш вертикално в лехите. Половината, до две трети заровени.
И става охлювена дискотека мортус. Влизат, без да излизат.

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
« Отговор #4 -: 09, февруари, 2016, 13:09 »
Две в едно - черпиш и къпеш.
И става охлювена дискотека мортус. Влизат, без да излизат.
;D ;D ;D
Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!

« Отговор #5 -: 09, февруари, 2016, 13:19 »
При мен бирата не успя да ги примами,в отрязаните шишета почерпени с бира попаднаха десетина охлюва. По-успешно беше,когато пръсках с лютив спрей растенията,спряха да ги дупчат,но става въпрос за пипери фасул,за салати не знам. При мен има толкова много на толкова малко място,че от 200 кв. м. съм събирал по две кофи наведнъж след дъжд.

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #6 -: 09, февруари, 2016, 17:48 »
В пласмасови чашки от кафе заровени до върха почти и 2/3 пълни с бира. В отрязани шишета с много много по-малък успех, а уж като площ са по големи. Мисля че острия ръб и връща. Горе долу през 50 цм чашка от чашка в реда на ягодите ги пазят.
Моите охлюви не са много големи - до към 4-5 см. При баджанака имат едни оранжеви по 10-15 см... ужас. Само мезурол ръси и не свършват.
« Последна редакция: 09, февруари, 2016, 17:51 от ivanovbg »
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Как върви борбата с охлювите? От както сложих мулч е пълно с малки голи охлюви. Вчера привечер насадих пипера и знес сутринта вече имаше прегризани растения и надупчени листа. Напръсках с лютив спрей и наръсих с Вениш, обаче на този дъжд ще е слаба работа. Искам дасложа чашки от кафе с бира но всички лехи са мулчирани и не се сещам как. Моля за идея как да го направя. Ако пък има някое друго средство  за борба с охлювите ще ви бъда благодарен.

nandibandi

• **
  • 51
  • 0
  • градина
Аз сериозно обмислям да закупя репелент, защото е хуманен метод за борба с охлювите - пропъжда, а не убива. Изядоха ягодките, бре, тъкмо започнаха да позазряват.

Вижте това http://vrediteli.bg/magazin/preparati-ohlyuvi/granuliran-repelent-ohlyuvi-cena, според мен в дългосрочен план е по-изгодно от бирата. :)

Мило

• 1 059
  • 20
Ръси обилно с Вениш и ще се справиш .
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

nandibandi

• **
  • 51
  • 0
  • градина
Ръси обилно с Вениш и ще се справиш .

Вениш гб е отровна примамка, убиваща по жесток начин. Освен това, гледам е цена 12лв за 300 гр, а репелента е 18 за 1кг. ;)

петко б

• 457
  • 9
  • градина
Това е хидратна вар и наистина върши работа но завали ли пак трябва да се слага .

nandibandi

• **
  • 51
  • 0
  • градина
Това е хидратна вар и наистина върши работа но завали ли пак трябва да се слага .

Кое? Репелента или отровата?

ivanovbg

• 804
  • 10
Аз с 300 грама Вениш взех миналата година и не съм го свършил. Ще имам за тази. Слагат се по 10тина гранулки на квадрат и за 1-2 вечери си почистил всички.  А тази смръдня я действа , я не. И тя се измива от дъжда. Да не говорим, че трябва да се наръси 15 сантиметра ивица между растенията и охлювите. Ами ако са отвътре? ;) Нема да избегат никога докато не опоскат всичко. ;D

А и се чудя на хора като тебе -  паднала старица ще подминете,но за охлючиви или ... "хуманно"

Мило

• 1 059
  • 20
Абе хора Вениша е гаранция бре,друг е въпроса ако не ви пука дали ще ви ядът зеленчука гадовете или не.20г ползвам такива примамки и знам мн. добре за какво става въпрос.Слага се по 2-3 зрънца на корен и няма вече гол нито с къща охлюв !!!
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !