Кръчма

Как да си направим инжектор за торовнасяне за поливане

Без байпас няма да работи.

alex

• 146
  • 0
  • градина
Благодаря ви за съветите. Притесняваше ме на това място, което съм отбелязал да не върне обратно тор към къщата, но явно няма как да стане. Затова и мислех след регулатора на налягане. Петко, ако сложа и възвратен клапан, който имам под ръка, пак ще кажеш че съм увеличил фитингите и муфите... ;D  Между другото там са две различни системи. Ще пробвам на отбелязаното място и ще пиша, пък ако не стане, ще слагам и байпас, както казва Баткото.

alex

• 146
  • 0
  • градина
Здравейте,
Чак днес успях да направя проба на инжектора. Пробвах го на две места и резултата беше неуспешен. Както казваш Батко, явно без байпас няма да стане. Ако може за съвет, къде точно да го вържа и каква му е идеята на байпаса? Трябва с кранчето да се регулира ли?

alex, байпаса можеш да го монтираш където и да е на захранващата тръба а освен това можеш да го направиш и мобилен,т.е. да се премества лесно на няколко места или да се прибира.
   Необходими са ти 3 крана, два тройника/тетки/, две колена, и две връзки резба- тръба както и около метър тръба със същия диаметър като фитингите.
    Монтажа започваш от Вентурито като на двата му края навиваш резбата на снадките, следват колената и по един кран. Получаваш  п-образна  фигура.
    Двете тетки с третия кран между тях монтираш на захранващия маркуч така че напречните отвори да са на разстояние еднакво на "П"то. Съединяваш двете конструкции и си готов. Ако разгледаш първите страници на темата,ще добиеш по ясна представа.  Тука имаш два допълнителни крана на входа и изхода на вентурито. Чрез тях можеш да шунтираш вентурито,можеш да пълниш с вода съда в който разтваряш торовете както и да регурираш скороста на изтичане. Чрез третия кран регулираш дебита а от там и налягането във вентурито. Успех.
« Последна редакция: 09, ноември, 2016, 06:15 от Баткото »

alex

• 146
  • 0
  • градина
     alex, байпаса можеш да го монтираш където и да е на захранващата тръба а освен това можеш да го направиш и мобилен,т.е. да се премества лесно на няколко места или да се прибира.
   Необходими са ти 3 крана, два тройника/тетки/, две колена, и две връзки резба- тръба както и около метър тръба със същия диаметър като фитингите.
    Монтажа започваш от Вентурито като на двата му края навиваш резбата на снадките, следват колената и по един кран. Получаваш  п-образна  фигура.
    Двете тетки с третия кран между тях монтираш на захранващия маркуч така че напречните отвори да са на разстояние еднакво на "П"то. Съединяваш двете конструкции и си готов. Ако разгледаш първите страници на темата,ще добиеш по ясна представа.  Тука имаш два допълнителни крана на входа и изхода на вентурито. Чрез тях можеш да шунтираш вентурито,можеш да пълниш с вода съда в който разтваряш торовете както и да регурираш скороста на изтичане. Чрез третия кран регулираш дебита а от там и налягането във вентурито. Успех.
Батко, много ти благодаря за помощта и отделеното време!
Вчера размонтирах повечето компоненти, за да мога с тях да купя и навържа останалите  :) Имам сумата и фитинги, но не и подходящите.
Тук намерих два варианта, като единия е твоя с три крана, а другия с един.

Единия е с три крана а другия с два. И двата ще вършат работа но първия е по добър и с повече възможности.

Gogo69

• 302
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
При мен, с монтаж с 3 крана (първата схема), инжектора работи супер, но....  само когато има достатъчно дебит. При малко капкови маркучи, например в оранжерията, дебита по 1-цоловия маркуч е малък и не може да засмучи. При по-големите площи, с повече капково, работи перфектно. За това, за да мога да торя и по-малки отрязъци, монтирах и на смукателния маркуч на помпите, с кранчета, и стана перфектно. Реално, нуждата ми от инжектор отпадна....

Мило

• 1 055
  • 20
Кажете сега и какъв цолаж трябва да е самия инжектор,1/2 или 3/4 ,сигурно и това има значение?
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

ivanovbg

• 804
  • 10
Зависи от дебита който очакваш. Принципно 1/2 става за всичко, защото може да работи при по малък дебит, а през байпаса минава останалия. Отделно от цолажа си зависи и колко литра тор може да внася на час. На инжекторите си има характеристики.

Примерно:
технические характеристики:
вход/выход резьбы: 1 ''
материал: POM
размер: 195*95*32 мм;
диапазон расхода: 1.82-6.34 м3/ч 0.7-9.5bar
Self-priming capability: 34-279L/ч

или
технические характеристики:
вход/выход резьбы: 3/4 ''
материал: POM
размер: 143*75*30 мм;
диапазон расхода: 0.65-2.42 м3/ч 0.7-9.5bar
Self-priming capability: 9-92L/ч

Та значи при разлика на налягането вход/изход 0,7 бара по големия инжектор ще пропусне вода 1,8 кубика за 1 час като при това ще засмуче 34литра  тор. По малкия съответно за същото време за да пропусне толкова вода и тор ще му трябва разлика около 7 бара.

Когато имаш байпас може да нагласиш по малка разлика в налягането на по малкия инжектор като същевременно му сложиш по концентриран тор защото ще засмуква по малко количество.
« Последна редакция: 10, ноември, 2016, 15:31 от ivanovbg »
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

alex

• 146
  • 0
  • градина
При мен общата дължина на капковия маркуч е максимум 100 метра и то лятото, когато поливам всичко. Ако трябва да торя само оранжерията, която е общо 18-20 метра капков маркуч, значи ли че нямам никакви шансове? Инжектора е 3/4 , а минава и през регулатор на налягане 1.3 атмосфери заради дебелината на капковите тръби. Така или иначе ще пробвам, до събота трябва да накупя липсващите ми Фитинги. 

alex

• 146
  • 0
  • градина
В събота успях да изпробвам и установих, че когато пусна на 20 метра капкова тръба не засмуква въобще. Като пусна на пълен дебит тогава започва. За час при пълно поливане изразходвам около 800-900 литра вода.     

Мисля да сложа още две кранчета, както вие сте го направили, по първата схема. Въпроса ми е, освен че в затворено положение ще стопира инжектора, дали ако ги притворя от инжектор 3/4 ще върши работата на такъв 1/2, а именно да мога да торя по малки площи ??
P.S. Gogo би ли ми обяснил какво точно имаш в предвид и къде се монтират тези допълнителни кранчета на всмукателния маркуч?

Gogo69

• 302
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
Утре ще ходя и ще ти снимам, защото снимката говори повече, но и ще се опитам да ти обасня:-

1. Имам помпи, които засмукват водата от водосъдържател и изпращат по капковото, като създават нужното ми налягане в капковото

2. На смукателния маркуч на тези помпи сложих пластмасов фитинг от типа на нипела. На него пробих дупка и монтирах кранче. Получава се нещо от типа на тази удължители за батериите на чешмите, които ти позволяват да вържеш вода за пералня или миялна машина...

3. На кранчето - маркуч към бидон с торовия разтвор.

Като пусна помпата, ако искам да торя, просто отварям кранчето колкото ми е нужно...