Кръчма

Как да си направим инжектор за торовнасяне за поливане

Gogo, на смукателя на помпата, където ти е удобно, монтираш един кран с накрайник за маркуч. Ако е метален пробиваш дупка заваряваш муфа и завиваш кран. Ако не е метален може да направиш тетка а видях и специални скоби да се продават които са още по удобни. Най удобно е да е близко до помпата. Слагаш един бидон до помпата и свързваш крана с бидона с подходящ маркуч. Торовете разтваряш в бидона и посредством крана регулираш скороста на изтичане.  Самата помпа си го засмуква и не е необходимо нищо повече. Просто и удобно.

Вискяр

• *
  • 1 694
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
       Възможно е, аз вярвам във феноменалните способности и на хората и на техниката в техните ръце. Аз го изпробвах за нещо съвсем елементарно, да внасям тор, и...не успях :-[ :-[.
В зората на "демокрацията" един юнак си докара БМВ от Германия. Инжекцион.
Харчеше му 15 л на сто километра. Реши, че е много, и взе да търси майстор. Но тогава нещата с инжекциона май бяха като сега с инижектора за торовнасяне. Накрая намери майстор. След майсторлъка бъмъвъ-то почна да харчи 26/100. След две рекламации и милиони нерви майстора успя да свали на 18/100 и юнака реши да си спести повече нерви и продаде бъмъвъ-то.

Батко, ти поне си техничар човек, и знаеш, че нещата стават с числа. Ако числата не пасват на уреда, не остава нищо друго, освен да се хване лейката.

Иванов, много добре си го обяснил. Писали сме едновременно, извинявам се че се дублираме :-[

ivanovbg

• 804
  • 10
Абе аз си знам, че една картинка спестява час приказки ;)
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

петко б

• 455
  • 9
  • градина
Вискяр , подиграваш се за лейката но аз познавам хора които отглеждат 100 дка пипер и друг вид торене освен с лейка не признават .Така се наторявало най -равномерно .И те изкарват продукция и аз с кранчето и друг с инжектора .Идеята е , че кранчето е опростено решение  .

Аз използвам кранче за лейфлат маркуч .Монтирам го до фланеца на смукателния маркуч .Точно както го е нарисувал Ivanov  .

Точно така Вискяр,  би трябвало да мога да го изчисля и изработя и....абе срамувам се ще :-[ :-[ :-[  И...не казах че не работи нали?  Абе то будалалъка не ходи по баирите а по нивите и оранжериите па аз нали съм все по тях та ..доста съм по натрупал ;D

ivanovbg

• 804
  • 10
Петко, с инжектора си е равномерно колкото и с лейката, колкото и с твоето кранче. Всичко е до сметки.
Ще дам пример с една примерна градинка с домати. Примерно имаме 5 реда домати по 50 метра. На тях сме сложили маркуч с капка по 1,4 лит/час и капката е през 20см. Във всеки ред имаме по 125корена през 40см или общо 625 броя.
Така, получава се 250 метра маркуч с дебит 1750лит/час или 1,75 кубика на час. Обема на маркучите е около 70 литра или водата в системата се сменя за 2,4 минути.  Значи 10 минутно промиване на системата от торта е достатъчна за да няма тор да запушва дупката или приблизително 280 литра.
Торта която трябва да внесем е по 2 грама на домат или общо 1250 грама. Поливка - по 2,6 литра на корен или системата трябва да работи общо около 1 час.
После ще довършвам.
« Последна редакция: 10, февруари, 2016, 21:58 от ivanovbg »
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

петко б

• 455
  • 9
  • градина
Идеята на човека с лейката е , че в ниските места винаги отива повече вода и съответно и тор .Идеално равни ниви няма .Маркучите с компенсиращи капкообразуватели са си цифра .Торенето с лейка го правят предимно с амониева селитра , ръсят върху капковия маркуч и тогава поливат .

alex

• 146
  • 0
  • градина
От всичко което прочетох при мен възниква въпроса дали 1/2 или 3/4, до колкото разбирам за да може да засмуква торта. При мен ще са навън в градината 160-170 плюс в оранжерията 40-50 и общо около 200-220 корена.  Захранващата ми тръба е ф25/регулатор на налягане и програматор/ и съм я вързал към тръба ф32, която е  перпендикулярно на лехите и от нея със водовземни скоби и кранчета съм вързал тръби за капково ф16 на 25 см.
Та дилемата ми е за да работи и засмуква правилно, да ми помогнете кое да избера 1/2 или 3/4 ?

Вискяр

• *
  • 1 694
  • 7
    • Градина Вискяр
Вискяр , подиграваш се за лейката
Ползвам лейка, даже три - различни, за доста неща, и няма как да ѝ се подигравам.

ivanovbg

• 804
  • 10

Петко, с инжектора си е равномерно колкото и с лейката, колкото и с твоето кранче. Всичко е до сметки.
Ще дам пример с една примерна градинка с домати. Примерно имаме 5 реда домати по 50 метра. На тях сме сложили маркуч с капка по 1,4 лит/час и капката е през 20см. Във всеки ред имаме по 125корена през 40см или общо 625 броя.
Така, получава се 250 метра маркуч с дебит 1750лит/час или 1,75 кубика на час. Обема на маркучите е около 70 литра или водата в системата се сменя за 2,4 минути.  Значи 10 минутно промиване на системата от торта е достатъчна за да няма тор да запушва дупката или приблизително 280 литра.
Торта която трябва да внесем е по 2 грама на домат или общо 1250 грама. Поливка - по 2,6 литра на корен или системата трябва да работи общо около 1 час.
После ще довършвам.

Та така да продължа. От единия час поливка вадим 10 минути и остават 50.  За да не попие торта на дълбоко значи трябва да я внесем накрая преди поливката.  За да стигне навсякъде трябва смени водата в маркучите няколко пъти - поне 4-5 или поне 10-15 минути. Да приемем 15 минути.

По калкулация ни излиза , че ни трябва 3/4 инжектор. Той по характеристики му дават да може да засмуква при този дебит на водата около 50 литра за час. Понеже ще работи само 15 минути делим 50 на 4 и получаваме, че торния разтвор ще трябва да е не повече от 12,5 литра. Де факто в 11-12 литра ще трябва да разтворим 1250 грама от нужната ни тор и торта гарантирано ще е разпределена по коренчетата по равно и където трябва.

Ако торта я разредим с повече вода, няма да ни стигне времето да я дадем, ако ли е по концентрирана може и да не стигне до всичките растения. Та без сметки е нормално да нямате добри резултати.

Дано не съм ви отегчил с многото сметки и да почне да ви присяда пиенето ;)

Алекс, вземи си 1/2. Ако се окаже малко правиш схемата по предложението на Петко дето съм я начертал - не тази с помпата. Мисля , че няма да се наложи, защото и моите са толкова - към 200-250 и е ок. 3/4 определено ще ти е голям и няма да може да смуче тора.

Много благодаря за отговорите!
Аз по-скоро питах за малките площи, дали ще може с 1 цол инжектор, тъй като дебита на водата е ограничен от броя на капковите маркучи. За големите площи - ясно, но за малките??? Дебита нали се определя от сечението по скоростта. За малките площи скоростта е много по-малка. Ако искам да торя на 5 реда - 5 броя маркучи по 100 капкообразувателя по 1л на час са 500л за 1 час през 1 цол магистрална, 20 реда по 200 капкообразуватела са 4 кубика - разликата в скоростта е 8 пъти.
Какъв е най-малкия дебит на час за 1 цол инжектор, за да може да дърпа?
Има ли въобще значение скоростта или няма?
Знам че се използва намалянето на сечението, за да се увеличи скоростта и в най-тясното е отвора за засмукване..
   За да работи инжектора трябва да има разлика в налягането преди и след инжектора така че има значение дали маркучите са 5 или 20. При мене точно затова не пророботи както трябва. Аз съм с микродъждуване монтирано в две оранжерии по билата. Чешмата е с налягане 5-6 бара и дебит около 5 кубика. Дебита на дъждувателите е много по-малък и тази разлика я няма.  При напълно затворен кран т.е. цялата вода минава през инжектора, работи много слабо и то на цялата площ ако спра едната оранжерия пак не смуче. Мога да намаля дебита от чешмата но тогава дъждувателите не покриват площта затова се и отказах. Знам че може да се оразмери и нагласи но...дали си заслужава всеки сам да си преценя.

ivanovbg

• 804
  • 10
Батко, в такъв случай при теб може да се ползва друг начин на внасяне на тора. Намираш една канта за кока кола или друг подобен съд който може да се затваря херметично с 2 извода и да издържа налягане, и през него пускаш водата. Тора се слага вътре.

Ето и примерна схема.

Така не се интересува от разлика в наляганията. Просто тора се разрежда от навлизащата вода и излиза с нея.
« Последна редакция: 11, февруари, 2016, 06:10 от ivanovbg »

Вискяр

• *
  • 1 694
  • 7
    • Градина Вискяр
Ако се тора се пусне в началото на поливането или върви постоянно голяма част ще влезе в дълбочина където няма корени .
Това може да се случи само, ако се преполее. И пак няма да е кой знае колко неравномерно.
В крайна сметка една сол - амониев нитрат, калиев нитрат и прочие, се разпределя равномерно в целия обем.
Ако в чаша с компот налееш вода, без да разбъркваш, то след няколко часа целия обем ще бъде еднакво сладък.

Вискяр

• *
  • 1 694
  • 7
    • Градина Вискяр
    Чешмата е с налягане 5-6 бара и дебит около 5 кубика. Дебита на дъждувателите е много по-малък
Така е. С подобни параметри поливам 1,3 декара.