Кръчма

Как да торим градина с фосфор?

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
Как да торим градина с фосфор?
« -: 27, януари, 2016, 22:06 »
Кака да торим градина с фосфор? Фосфорно торене на зеленчуци и плодове.

ФОСФОР
Функции- Акумулиране и транспорт на енергията, образуване на клетъчните ядра и делене на клетката, участва в пренасяне на наследствените белези. Усилва растежа на корените и репродуктивния процес, ускорява зреенето.
Симптоми на недостиг
Слаб растеж на корените, стъблата и разклоненията, малки и по-тесни от нормалните листа, виолетов оттенък на листа и стъбла, при голям недостиг - малки, твърди и завити надолу листа, увеличено изресяване на цветовете или липса на такива, по-малки размери и маса на цвета и плодовете.
Фосфорът участва в нуклеиновите киселини, фосфолипидите, фосфорните естери и нуклеотиди, вземащи участие в енергетичния обмен (АТФ, НАД, ФАД и др.). При недостатък на фосфор се нарушава енергетичния обмен на клетките. Листата имат лилав оттенък, бавно расте кореновата система, отмират кореновите власинки. Фосфорът се реутилизира и поради това най-напред симптомите се появяват върху старите листа. Понякога лилавия цвят по листата на някои култури (например зеле) не е свързан с недостиг на фосфор, а с ефекти на вредители (личинки на зелева муха).
Симптоми на излишък
Пожълтяване на листата, поява на некротични петна, опадане на листата

Торови норми червени домати в оранжерия според ЕNZА ZАDЕN
От разсаждане до цъфтеж:
...
ортофосфорна к-на 4г./100кв./дневно
От цъфтеж до завраз:
...
ортофосфорна к-на 10г./100кв./дневно

Плододаване:
...
ортофосфорна к-на 10г./100кв./дневно

Ортофосфорната киселина ме озадачи силно!!! :o служейки за матиране на стъкла и байцване на метални изделия.Знам,че солите и тъй наречените фосфати се използват в земеделието,но киселината...!Срам ме е,че съм завършила Индустриална химия по онова време и съм толкова ...боса...!   п.с.Обаче май и не бих използувала това нещо в градината си!И без него си произвеждаме вкусни домати!Ако е казал...Шефа-както казва един....странно набожен на моменти човек! ;D      Гого,благодаря за инфото относно кристалоните,защото тази година смятам да ги използувам!
« Последна редакция: 28, януари, 2016, 16:10 от Вискяр »

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Re: Кака да торим градина с фосфор?
« Отговор #1 -: 27, януари, 2016, 23:22 »
Ортофосфорната киселина ... май и не бих използувала това нещо в градината си! ...   Гого,благодаря за инфото относно кристалоните,защото тази година смятам да ги използувам!
А каква е разликата между фосфорна киселина и Кристалон?  :P

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #2 -: 28, януари, 2016, 09:32 »
Мисля,че е голяма! :PВ по горния пост на Гого ортофосфорната киселина е дадена като отделно внасян елемент10гр на 100кв. метра.Сигурно има причина и за това питам-Каква е?

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #3 -: 28, януари, 2016, 10:23 »
0,1 г на кв метър.
И концентрирана сярна киселина в такава доза почвата няма да усети. А фосфорната е далеч по-слаба.
Разлика с кристалона няма - всичко е тор.

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #4 -: 28, януари, 2016, 11:23 »
Няма да споря с теб,щото си по умен  :-\ ама пак не разбрах целта на киселината.А между другото прочетох поста ти за почвите и в тази връзка ще кажа,че то 1гр тук,два гр там.Ами в дългосрочен план какво става?Като не мога да вникна в нещо толкова сложно като химичното взаимодействие между почвата и хим.елементи дето ще ги вкарам без нужните знания,как да използвам киселина или нещо друго. ???  По скоро ми е интересен Рудолф Щайнер,но и там ми липсва капацитет и знания,но опитвам да го осмислям и чат пат да изпробвам каквото ми е възможно.

петко б

• 456
  • 9
  • градина
« Отговор #5 -: 28, януари, 2016, 11:27 »
От химични реакции на фосфорна к- на правят торовете . Може да се тори и направо с нея за да излезе по евтино .Но там трябва да се знаят много неща като запасеност и киселинност .Защото повредите от излишък и недостик на фосфор са почти еднакви .Ако почвата ти е кисела и сложиш киселина !!! Какво става ?

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #6 -: 28, януари, 2016, 11:32 »
От химични реакции на фосфорна к- на правят торовете . Може да се тори и направо с нея за да излезе по евтино .Но там трябва да се знаят много неща като запасеност и киселинност .Защото повредите от излишък и недостик на фосфор са почти еднакви .Ако почвата ти е кисела и сложиш киселина !!! Какво става ?
              Знам аз,че в този форум има какво да учиш! :)   

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
Re: Как да торим градина с фосфор?
« Отговор #7 -: 28, януари, 2016, 16:18 »
Нищо не става, петко б.
Дори да вземем само горния един сантиметър от почвата, това са минимум сто килограма за леки почви и 160 кг за тежки почви. 0,1 г на 100 кг е 0,001% съдържание на фосфорна киселина. В тежки почви е към 0,0006%.
Не се шашкайте от думата киселина.
Не ми се смята, но такова количество фосфорна киселина няма да промени рН на почвата дори с хилядна от единицата.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #8 -: 28, януари, 2016, 16:31 »
  По скоро ми е интересен Рудолф Щайнер,но и там ми липсва капацитет и знания,но опитвам да го осмислям и чат пат да изпробвам каквото ми е възможно.
Не ти го препоръчвам - неговите неща са вид религия.
Има доста по-смислени неща от неговите. Прочети Рьоделбергер и Фукуока - има ги тук.
А, и той никога не е бил градинар. За разлика от другите.
Щайнер  е бил гостуващ/пътуващ богословски лектор. Прехранвал се е с изнасяни лекции по богословие - това е изучавал. По онова време е било модерно до ходиш на лекции и да си плащаш за слушането. Но явно нещата не са били много добри във финансово отношение с религиозните лекции и се е изхитрил да говори на селяните за земеделие. И като мистик-богослов и никога не пипал мотика, обяснявал на слушателите си, че земеделието и реколтата сами се случват - достатъчно е да насолиш с щипка "биопрепарат" от кравешки рог на цяла нива, и после викай помощници, щото сам няма да го обереш.  :D

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #9 -: 28, януари, 2016, 21:26 »
Аз съм в голяма грешка!Гледах филм за фермата на Щайнер и без да знам немски си преведох,че има огромни декари терасирани градини,рибни ферми и прочие!Такава възхита предизвика в мен презентациятя!А сега разбирам,че нещо тотално съм НЕ разбрала!

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #10 -: 28, януари, 2016, 21:28 »
Да ви кажа, мисля, че това с киселината си е измислица някаква. Формулата и е H3PO4, всички фосфорни торове са с РО5. Тоест с пет кислородни атома,а каквато ида е солта на фосфорната киселина е с 4 кислородни атома. Не знам дали растенията въобще усвояват съединение на фосфор с 4 кислородни атома. Поне не намерих такъв фосфатен тор. http://agropolychim.bg/produkti/fosforni-torove/
« Последна редакция: 28, януари, 2016, 21:30 от ivanovbg »
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Доматка

• 363
  • 3
  • градина
« Отговор #11 -: 28, януари, 2016, 21:48 »
То такъв фосфатен тор няма!Те пишат,че вкарват освен фосфорните соли-торове,всякакви елементи и отделно ортофосфорна киселина.Ех,Гого,много интересна тема завъртя!

« Отговор #12 -: 28, януари, 2016, 21:59 »
    Идеята беше как да прочистваме капкови маркучи. Азотна или фосфорна киселина.  Като торове не са популярни щото гранулираните са много по удобни.

Gogo69

• 302
  • 5
  • Ако можеш да направиш добро - направи го!
« Отговор #13 -: 28, януари, 2016, 22:06 »
Ходил съм в оранжериите на Енза в Цалапица. Видях домати Буран и Берберана - на 14-15 китка, по над 300гр. Никакъв не съм им. Торовите норми са ми ги пращали на имейл. Не вярвам да има смисъл за тях да се бъзикат.
Макаричките горе на тела, и отпускат връзката надолу. Стеблото, очистено от листа го навиваха като поливен маркуч.
Черен мулч, едноредово, през 40см.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #14 -: 28, януари, 2016, 22:59 »
Да ви кажа, мисля, че това с киселината си е измислица някаква. Формулата и е H3PO4, всички фосфорни торове са с РО5. Тоест с пет кислородни атома,а каквато ида е солта на фосфорната киселина е с 4 кислородни атома. Не знам дали растенията въобще усвояват съединение на фосфор с 4 кислородни атома. Поне не намерих такъв фосфатен тор. http://agropolychim.bg/produkti/fosforni-torove/
Не се бутай във фосфорната химия.  ;) Ще строшиш няколко зъба.  :P
Фосфора може да бъде в няколко валентности, има няколко вида окиси, и съответно - толкова киселини. (Пак е добре - калая има и основи, и киселини)
Доколкото си спомням, навремето суперфосфата са го копаели. И за да укажат количеството фосфор в партидата, по незнайни причини го правят като Р2О5. А не като съдържание на фосфор.
Растенията не се хранят с окиси. По-скоро куче суров фасул ще прояде.