Кръчма

Как да направим оранжерия от стари прозорци

Вискяр

• *
  • 1 694
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
Re: Как да направим оранжерия от стари прозорци
« Отговор #30 -: 21, януари, 2017, 14:00 »
мястото ми е 30м.на дължина и 14м.ширина.
Ако смяташ да го правиш на една оранжерия, рано или късно ще си вкараш таралеж в гащите. За оранжерия над 200  м2 застроена площ ти трябва архитектурен проект. За под 200 м2 не ти трябва нищо.
За 30 м дължина ти трябва странично проветрение - дори да махнеш целия покрив, вътрешността е на завет и припек.
За монтажа на отварящите: Можеш да ползваш оригиналните панти - с тях се прави и реглажа. Ако монтираш на дърво, го правиш както е в оригинал. Ако монтираш пантите на метал, ти трябва поне 5 мм дебелина на метала - пробиваш дупка и с метчик нарязваш резбата.
Монтажната пяна няма ув защита и бързо се разрушава на слънцето.
Имай предвид един от основните показатели при изграждане на оранжерия - минимум 2,70 м3 въздух за всеки квадратен метър площ. Или средна височина минимум 2,70 м.
Не си писал района. Носещата конструкция трябва да има товароносимост поне 120 кг/м2 застроено.
Препоръчителен наклон на покрива е минимум 20°. а най-добре да е 30°.
10х10  за покрив е "Ела, вълчо, изяж ме!".
Тук са (а това не е много сняг) 20х20х1,8, страничните са 40х25х2,3 и лежат на хоризонтален винкел Г50х6, разстоянията между винкелите са 2,50м: http://xn--80atgp9ar.xn--b1amgyd9f.com/index.php?topic=29.msg287#msg287

alex

• 146
  • 0
  • градина
« Отговор #31 -: 23, януари, 2017, 10:22 »
Здравейте,
Искам да ви питам дали за моята скромна оранжерия с дължина 6м., ширина 3м. и височина 2.10м. си струва да направя един прозорец, по средата в най горната част. В смисъл дали ще има някакъв ефект или само ще си разваля поликарбоната?

ИПК

• 374
  • 2
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #32 -: 23, януари, 2017, 12:39 »
Аз също мислех да сложа по един прозорец на лицевата страна и на гърба  така както съм го очертал в червено ,но след като махнах за през лятото всички странични прозорци се оказа че няма нужда от такива допълнителни отвори.Проветряваше се отлично .И моята е приблизително по размери като твоята .

alex

• 146
  • 0
  • градина
« Отговор #33 -: 23, януари, 2017, 15:41 »
Проблема е, че аз нищо не мога да махна отстрани, защото е поликарбонат. От двете страни имам врати и прозорци и ги отварям изцяло. Покривам и със засенчваща мрежа 30%. Сложил съм и вентилатор да включва над определени градуси, но не мисля че ефекта е голям.
Ако направя горе по средата малко прозорче на моя тип оранжерия, дали ще има ефект?

Нещо като тази, произволно намерена в интернет...

При мен няма да е точно на върха, а леко по-надолу заради самите рамки.

ИПК

• 374
  • 2
  • Иван Петров Коцев
« Отговор #34 -: 23, януари, 2017, 15:51 »
Ами трябва да направиш даже според мен два прозореца в двата края.

Вискяр

• *
  • 1 694
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #35 -: 23, януари, 2017, 15:53 »
Здравейте,
Искам да ви питам дали за моята скромна оранжерия с дължина 6м., ширина 3м. и височина 2.10м. си струва да направя един прозорец, по средата в най горната част. В смисъл дали ще има някакъв ефект или само ще си разваля поликарбоната?
Най-добре ще направиш да я вдигнеш с един метър. Цялата.
Поликарбоната е широк 2,10 м. Половин ивица, за да няма загуби, ще ти свърши работа.
Инак лесно ще направиш отвори за проветряване, но няма смисъл. Доста си далеч от минимума за оптимален обем на въздушното пространство - 2,7 м3 на 1 м2 площ.
И в този нов метър височина можеш да си направиш отвори за проветряване.

ИПК

• 374
  • 2
  • Иван Петров Коцев
Вчера си реших един проблем и ми се улесни работата доста .Всяка пролет слагах така стъклата за двата реда домати  както са на първата снимка .Вчера забих по 4 тръби от двете страни ,заварих на 60см разтояние от земята нагоре по три втулки в които нанизвам напречните тръби. Върху тия напречните поставям рамките във вид на триъгълник и няма как да паднат.Та идеята ми е през пролетта ги поставям най ниско, после като порастат доматите до половин метър ,вдигам покрива на следващата височина и вече ако има нужда съм направил и трети ред втулки за над два метра височина . Страничните ги отворих и вече и градушка да падне няма да има поражения. Сега ще си купя синджир и за тях та да мога да си ги отварям по мое желание колкото си искам.Тъй че според мен си стана една супер мини оранжерия от прозорци и ще мога да си я ползвам целогодишно . Идеята ми е на есен като обера доматите вътре да посадя лук и салатка .

« Последна редакция: 05, юни, 2017, 13:58 от ИПК »

Мило

• 1 053
  • 20
Браво майсторе,браво за изобретението,супер е станало !
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

петко б

• 455
  • 9
  • градина
Добре изглежда ама ще му трябват и щори.

ИПК

• 374
  • 2
  • Иван Петров Коцев
Щори няма да ми трябват защото крушата прави малко сянка а и както са отворени рамките става добро проветрение.Важното е че спя спокойно заради градушките. :)

ivanovbg

• 804
  • 10
To защо да сваляш надолу прозорците като може да опънеш около тях един найлон напролет и да си имаш още една оранжерия ;)
Имай в предвид, че ако е едра градушката и счупи стъклата стават много по големи пораженията и по трудно почистването после. В Кресна съм го виждал.
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

ИПК

• 374
  • 2
  • Иван Петров Коцев
Да се надяваме че чак такава едра градушка няма да падне .А да слагам найлон и разширявам мястото не ми се иска.Ще представлява нещо подобно на тая картинка .Днеска купих и синджирите за четирите стъкла и утре ги поставям. ;)

Александров

• 25
  • 0
  • градина
За пореден път Браво.Перфектно измислено.Тази идея ти я откраднах преди 2 месеца ама не се сетих за регулирането на височината.Ако може да споделиш дебелината на тръбите,и директно в земята ли са побити?Че гледам едните са ти от еркери,а при тях тежеста се разпределя май по-добре?
Имаме си земя,имаме си вода,и си правиме кал.

ИПК

• 374
  • 2
  • Иван Петров Коцев
Ами тръбите ги оставих дълги 2.5 метра като в земята ги забих на 50см дълбочина .В четирите края са с размер 1 цол а средните са 3/4 цола.Напречните са водопроводни 1/2 цола.Просто такъв материал имах.На о стана стабилна конструкцията като двата реда тръби ги захванах горе с една дълга и заварени на нея четири железа по 20см дълги които ги надявам в отворите на тръбите горе . Така четирите тръби се закрепиха здраво а и като сложих и четирите напречни върху които поставих стъклата  конструкцията стана бетон.Хубавото е че ако реша мога да я преместя следващата година на друго място  тъй като всичко е разглобяемо и лесно се разглабя . От снимката се вижда в ограденото завареното парче тръба в което влиза  парче желязо което съм заварил на напречната тръба и така мога да си свалям и вдигам покрива съобразно сезона на годината .

« Последна редакция: 11, юни, 2017, 08:20 от Вискяр »

ИПК

• 374
  • 2
  • Иван Петров Коцев
Днеска сложих синджирчетата на страниците и даже ги вдигнах така изправени защото е по удобно да боравя около доматите .