Кръчма

Що е биоземеделие?

Re: Що е биоземеделие?
« Отговор #75 -: 19, юли, 2015, 15:36 »
    Съжалявам Митьо, и аз знам колкото тебе. До скоро го виждах по разни градинки явно като декоративно растение и то като се замислих сега, повече по селата, но скоро не съм го мяркал.
   Виж, копривата когато е млада се яде/моята опака баба си е засадила в едно ъгълче в двора макар че никога не е яла ;D/, татула също е отровен и излиза като плевел по нивите, плевим го но на никого даже на акъла не идва че може да се отровим. Едва ли ще ти навреди рицина  още повече като знаеш но....това е мнение на не специалист така че е невалидно.

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
« Отговор #76 -: 20, юли, 2015, 19:09 »
   Ами ако хванеш една пчеличка и я разкарваш от цвят на цвят/щото сами не щат/ ей това вече ще е био ;D

Бомбуси – Естествено най ефективния начин за опрашване. http://amiti.org/portofolio/bombusi/
Без да се налага да ги разкарваме, както беше предложил Батко. ;)  ;D
Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #77 -: 20, юли, 2015, 20:50 »
Баткото, навремето дядо ми садеше рицин по края на оградата, но аз след време спрях, защото се опасявах, че е отровен и не знаех дали няма да отрови и близкостоящите домати и лук, а и никой не можа да ми каже дали е безопасно. Според теб рицинът проблемен ли е за зеленчуци в близост? Единствената причина да го садя е борбата със сляпото куче.

Няма страшно да направи отровно друго растение, освен ако не са в една манджа. Проблема е че многоприлича на боб и лесно можеш да го объркаш. Друг проблем са малките деца. И едно бобче им "стига".
 Бабата го сади между домати, пипер, картофи... И няма отровени  ;)

Даже искат да го вкарат в растителната защита http://agro.bg/interviews/article12030.html

Внимавай със семето и малките деца, животни евентуално, и се не бой.

Бомбуси – Естествено най ефективния начин за опрашване. http://amiti.org/portofolio/bombusi/
Без да се налага да ги разкарваме, както беше предложил Батко. ;)  ;D

Засега най ефективно е с чашката с вода и малко микроелементи при домата, за което отново благодаря. Ефекта е уникален.
« Последна редакция: 20, юли, 2015, 20:57 от ivanovbg »
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

митьо

• **
  • 61
  • 0
  • градина
« Отговор #78 -: 21, юли, 2015, 11:42 »
Много ти благодаря, ИвановБГ, семената ми бяха на около 14 години или малко повече, и поникнаха без напрежение.

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
« Отговор #79 -: 03, април, 2016, 23:00 »
Да си дойдем на думата...  ;)
https://m.facebook.com/Морски-водорасли-екстракт-1732641440301585/

Флосина-екстракт от морски водорасли

В  растителната  биология свойствата на чужди за растението  молекули,които активират   реакцията на самозащита на растението срещу  биотични и абиотични напрежения се наричат елиситори. Морските водорасли са източник на множество елиситори, включително бета-1,3-глюкани (Laminarin), β-1,3-сулфатни фукани, карагенана и  улвани  (ulvans) (напр Cluzet и сътр., 2004 ; . Jaulneau и др, 2010 ). Бяха установени  в  екстракти от зелени морски водорасли Ulva да съдържат елиситор-активни съединения, наречени  улвани (ulvans),представляващи сложни сулфатни хетерополизахариди. Установено е  ,че   количества  само от  6 гр.в литър екстракт показват висока  елиситор активност на площ от 1 декар( Jaulneau и сътр.,2011 ) Във Флосина – екстракт от морски водорасли преимуществено преобладават  полизахаридите улвани,като препоръчаното количество екстракт за  използване е 1 литър на декар площ.Смесва се в произволни съотношения с водата необходима за пръскане на съответната площ, или в поливната вода.  Пример за ефективност на защита от брашнеста  мана при две третирания през три дни  е при боб,лози и краставици и достига индекс на защита 90 %,или при домати същия индекс  се получава срещу съдово увяхване от патогена  фузариум Fusarium oxysporumf.sp. lycopersici ( El Modafar и сътр., 2012 ).Флосина-екстракт от морски водорасли е получен по физичен метод,с неутрална реакция и не изисква специални предпазни  средства при използване.

Нещо което ще пробвам тази година...  :)
Очаквам Мило и Батко да се влючат.... с дряновицата...  :P ;D

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #80 -: 04, април, 2016, 22:17 »
И ти ли достигна до специалиста по елиситори?  :D

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
« Отговор #81 -: 06, април, 2016, 10:29 »
Мдаа....и мисля да го изпробвам...  ::)
Сподели мнение за екстракта,какво мислиш?

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #82 -: 06, април, 2016, 18:06 »
Прочетох му рекламното мнение миналата седмица. Не това, дето си споделила.
Насила. За да не съм критичен, случайно, напразно.
Ми... пълна неграмотност на изказа и каша в терминологията на дозиране и прилагане.
Мен ме отказа.
Ти си ентусиаст  :P , ако искаш - пробвай.