Кръчма

Що е биоземеделие?

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
Re: Що е биоземеделие?
« Отговор #60 -: 17, юли, 2015, 11:43 »
Много хора ги бъркат понятията. "Биоземеделие" е отглеждането на плодове и зеленчуци пак с торове и химикали, но за тези химикали е гарантирано че не вредят на околната среда. Никой не го е еня за хората дето ги ядат и био доматите не са по полезни от конвенционалните.
Няма ка да се съглася с теб Иванов!  ??? При биоземеделието като цяло се избягват препарати,дори "био"(спекулира се много с таз дума).Целта е да се създаде здрава,устойчива среда за отглеждане,в която да не допуска заболяване на съответната култура.И това е и ЕДНА от причините биоземеделие да се прави в отдалечени,излирани чисти райони.А в случай на необходимост,се ползват препарати които са изцяло на основата на растителни масла,извлеци,използват се изцяло органични средства.....

И в този момент ме връхлетя една идея....Батко май пак ще съжали ,че се е обадил ;)  ;D skela, след като натрупаме опит с производството на "полезно",може да се хванем и на хорото за "БИО".Батко ще ни отдаде под наем по една нивичка на село му с наем като за приятел,тук във форума си ставаме баш такива(вече сме прескочили официалната форма на обръщение) :)  ,...и междувременно може и да ни консултира,а ние ще му се отблагодаряваме като го черпим с биоракийка,биовинце,био салатка,а дай Боже да стигнем и до биомезе.....  ;D :D
Хайде весел ден на всички...стана ми едно такова размечтанооо... ;D
Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #61 -: 17, юли, 2015, 12:29 »
Няма ка да се съглася с теб Иванов!  ??? При биоземеделието като цяло се избягват препарати,дори "био"(спекулира се много с таз дума).Целта е да се създаде здрава,устойчива среда за отглеждане,в която да не допуска заболяване на съответната култура.И това е и ЕДНА от причините биоземеделие да се прави в отдалечени,излирани чисти райони.А в случай на необходимост,се ползват препарати които са изцяло на основата на растителни масла,извлеци,използват се изцяло органични средства.....
Не бъркай био земеделието с мистичния и шамански клон биодинамично земеделие.
Да не говоря за новия клон, където градинарите се справят с нещата по интуиция!
"Здрава и устойчива" среда може да се направи теоретично навсякъде. Щото на връх Мусала маносване няма, но и домати там не растат.
Чиста градинска среда няма никъде - спорите на гъбичките, нападащи растенията, на практика са навсякъде. Ако мястото е подходящо за домати, то това означава, че е подходящо и за развитие на мана.
Именно за това се набляга на превантивните пръскания. С препарати, вредни за патогените, и безвредни за човека. Независимо от техния произход.
За да не те цитирам от по-горе: Ти си спести тази година безопасните превантивни пръскания и сега се озова в ситуация да ползваш сериозните конвенционални препарати за борба с маносването.

Био земеделието не е непръскане,  а знания и опит с какво, кога и как да се пръска.

Отричането на знанията, а от там и на пръсканията, е игра на късмет - или ще береш, или няма да береш.

skela

• 13
  • 0
  • градина
« Отговор #62 -: 17, юли, 2015, 13:48 »
Благодаря Иванов.То на мен това ми беше борбата с мъжо първата година,ама сега вече ме разбра какво му обяснявам и винаги ми казва с какво и кога пръска.Той пръска дръвчетата в ранна пролет ,а тогава домати и пипер даже нямам в градината,само в оранжерията.А освен това пръска като няма вятър,че при нас си е ветровито.А лозите не са наши  и не мога да контролирам,но от тази страна където се пръска лозето има дълъг кокошкарник,който всъщност се явява преграда за директното попадане на препарат,след това са дръвчетата и след това градината.Аз по скоро имах предвид ,че не сме в район в който се спазват някакви правила за био и това неминуемо има значение.
Аз по скоро съм възмутена на Ганка ,Петранка и прочие как гледат продукция за себе си без да се замислят торят с какво ли не коприва,след това птичи шербет и примерно едната ми се хвали,че 7 пъти торила ей така и детето и ядяло био храна.Ама и продала даже на незнам си кой и лошото е ,че тя доволна и той доволен.
Ей такива ти ми работи в наше село,че и ми се смеят като кажа нещо.Пък аз нали още нямам опит казвам ,но не настоявам,че то и те имат на раменете глави ,ами да мислят.Всеки прави грешки,ама безхаберието и трайното невежество мнооого ме дразни.
Хайде сега кажете за праза как да подхраня,кокоша тор в изобилие,ама трябва ли?Дебел 3мм ,висок 15см.Не съм го торила за сега.Чудя се от това праз ще ядем ли :D
Постоянство,постоянство и пак постоянство!

митьо

• **
  • 61
  • 0
  • градина
« Отговор #63 -: 17, юли, 2015, 14:37 »
Вискяр, има ли някъде коректив или норматив за това какво се ползва и в какви дози при биоземеделието относно пръсканията за мани и инкести? За астралния шаманизъм е ясно, че там пръсканията са уж натурални.

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #64 -: 17, юли, 2015, 16:38 »
Няма ка да се съглася с теб Иванов!  ???.... в случай на необходимост,се ползват препарати които са изцяло на основата на растителни масла,извлеци,използват се изцяло органични средства.....
А трябва ;)
Ще ти дам следния пример: Пипна ме диабет тип 2. Като противник на хапчетата реших да ползвам изцяло органични средства - билки и диета. Първо една рецепта с орехи и ендрише - не действа ако някой я прави. Изгубих си околомесец и половина. После започнах канела - тя действаше, но се оказа че има странични ефекти - разваля бъбреци и черен дроб. Още месец докато почнаха да ме свиват бъбреците,а досега - на 52 години съм - не знам какво е да болят бъбреци. Та сега съм на чиста химия- хапчета и съм добре захар в норми и нищо не ме боли.

Химията е една, но в органичните средства има примеси които няма как да ги избегнеш, а те вредят.

Колежке Skela, с птича тор рядко торя и то само в началото - до завръз. Напоследък не я ползвам защото слагам мулч. Ползвам я ферментирала - тоест кофа тор на 2 кофи вода и стои така около месец. След това на литър смес слагам 10 литра вода и поливам по реда с лейката. Една лейка 10 литра на 10 метра ред независимо от културата. Накрая хубаво окъпвам с пръскалото да се измие ако съм напръскал без да искам и по листата. През останалото време съм на капково.

По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #65 -: 17, юли, 2015, 17:08 »

Относно био земеделието имам една такава питанка....Цяла зима мъжо хвърлял кокоши полуугнил тор на едно място и аз след това съм посяла там червено  цвекло.Та сега си мисля ,че това био въобще не е био,защото със сигурност азота е в повече.Ама това според мен.....А според вас?
Ако си мислиш, че азота те е чакал половин година, та да се втурне и да нитратира цвеклото, много се лъжеш.  :P
От лайната азота най-бързо и лесно се губи. Голяма част изчезва под формата на амоняк още първите дни.

Вискяр

• *
  • 1 695
  • 7
    • Градина Вискяр
« Отговор #66 -: 17, юли, 2015, 17:12 »
Вискяр, има ли някъде коректив или норматив за това какво се ползва и в какви дози при биоземеделието относно пръсканията за мани и инкести? За астралния шаманизъм е ясно, че там пръсканията са уж натурални.
РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 834/2007 НА СЪВЕТА от 28 юни 2007 година и РЕГЛАМЕНТ НА КОМИСИЯТА (ЕО) № 889/2008 от 5 септември 2008 година са основните камъни, върху които стъпва биоземеделието в Европейския Съюз.

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
« Отговор #67 -: 17, юли, 2015, 17:37 »
ivanovbg Съжалявам за случилото се с теб...експерименти със здравето не бива...за разлика от земеделието,там експериментите са необходимост(според мен), всяка грешка е УРОК,а всеки успех дваж по...Това е друга тема,но пък  са много навързани едно с друго....не балансирано хранене,стрес,генетика...все фактори влияещи и на двете страни.

А Вискяр е прав!С моите камъни по моята глава!  :(
Ти си спести тази година безопасните превантивни пръскания и сега се озова в ситуация да ползваш сериозните конвенционални препарати за борба с маносването.
Био земеделието не е непръскане,  а знания и опит с какво, кога и как да се пръска.
Отричането на знанията, а от там и на пръсканията, е игра на късмет - или ще береш, или няма да береш.
Причините за този неуспешен сезон съвсем не са само от липсата на превантивни пръскания,а са назад с поне 6 месеца,а именно и от пропуска на есенното обръщане и наторяване(МНОГО важно според мен).Не отричам знанията ,а напротив,постоянно чета,питам,пробвам,наблюдавам.Лошото е,че съм нЕкакЪв болен максималист за всичко, като кажа край с нещо то туй е край,до де си блъсна главата и отворя широко очи(както стана сега).Явно съм била галеница до сега, защото късмета винаги е бил на моя страна.

« Последна редакция: 17, юли, 2015, 17:40 от MinaLP »

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #68 -: 17, юли, 2015, 23:07 »
Няма страшно Мина, болестите са за хората. Просто исках да ти покажа, че не всеки биологичен продукт няма и вредни ефекти.
В подкрепа на думите ми е точка 1 от РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 834/2007 НА СЪВЕТА от 28 юни 2007 година:
(1)
Биологичното производство е съвкупна система за управление на земеделието и производство на храни, в която се съчетават най-добри практики по отношение опазване на околната среда, висока степен на биологично разнообразие опазване на природните ресурси, прилагане на високи стандарти за благосъстояние на животните и производствен метод, съобразен с предпочитанията на някои потребители към продукти, произведени чрез използване на естествени вещества и процеси...

Къде пише, че био производството е по чисто и е в името на хората? ;) То е насочено към предпочитанията на някои потребители на които са промили и продължават да промиват мозъците с "био" реклама.
Та биопроизводството  е за птичките, тревичките и мушичките, а не за хората!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
« Отговор #69 -: 18, юли, 2015, 00:02 »
Но ние хората съществуваме благодарение на пчеличките, птичките и тревичните бре Иванов...    ;)

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #70 -: 18, юли, 2015, 05:19 »
Но ние хората съществуваме благодарение на пчеличките, птичките и тревичните бре Иванов...    ;)

Я пак? Ескимосите нямат такива неща. ;)

Мисълта ми беше, че био не значи по чиста и качествена продукция както някои го интерпретират и заблуждават останалите щот никой не чете.
Според този регламент независимо че ползваш биологични продукти за РЗ (твоята отвара от коприва) никога не биха те одобрили за "био" производител защото убиваш белокрилката и листните въшки. Идеята на биологичното земеделие е да ги пръскаш с етерични масла които със своята миризма да ги отблъскват, а не да ги убиват.

Същото се отнася и за болестите.

А не се допускат изкуствени торове защото червеите и другите гадинки в почвата не могат да се хранят с син кристалон примерно, а не че азота или калия в лайната е друг.

Същото се отнася и за пестицидите. Вредят на плевелите  :P

« Последна редакция: 18, юли, 2015, 05:37 от ivanovbg »

skela

• 13
  • 0
  • градина
« Отговор #71 -: 18, юли, 2015, 07:40 »
Нещото което още не мога да приема е препаратите срещу плевели.Това ,когато за себе си произвеждаш.Не говоря за тези които си вадят хляба с това.Ама аз примерно не виждам с какво да се оправдая за 500кв. градина,ако седна да пръскам.Плевенето е едно от най важните неща за моята градина.Друг е въпроса ,че в момента не насмогвам :P
А е било време без тревичка само с плевене....
Постоянство,постоянство и пак постоянство!

« Отговор #72 -: 18, юли, 2015, 15:56 »
   Skela,  преди няколко дена случайно хванах предаване за Гърция в което даваха кадри за някакъв път минаващ през балкана. От двете страни на пътя имаше засадени зокуми/олеандри/ и бели и червени, цъфнали...красота. Причината да са там е....да не минават козите ;D Толкова са отровни,че  козите инстинктивно ги избягват. Аз в момента се наслаждавам на красотата на цъфнали зокуми в моя двор. Знам че са силно отровни  третирам ги като такива и проблеми нямам.
   Ако ти хвърлиш по едно око,първо на физиологията а после и на фитопатологията и хербологията,аз съм сигурен,че ще си промениш отношението и към торенето и към препаратите.
   Ето даваш пример с хербицидите ??? Ами аз мога да ти заявя,че те са най-безопасни от всички пестициди ;D . Вярно е, има селективни хербициди които се поемат и от културното растение и се разграждат от него в безопасни за него вещества. Но има и такива които изобщо нямат контакт с растението. Един широкоизползван тотален хербицид например е глифозата. Ако ти попадне на листата на чушките, спукана ти е работата но не и опасна, защото просто няма да имаш чушки та няма как да ти навреди. Попаднал в почвата е напълно безопасен защото не се приема от корена. Разбираш ли, при неправилен избор или доза, ще загине растетието но при тебе няма как да дойде. И....хайде да не стигаме до
микрофлори и фауни щото...щом ядеме чушки и домати значи още са живи ;D
   И...още нещо. Професионалистите а и любители като мене :) отдавна минахме на по съвременни средства за защита от плевели а в къщи никога не съ използвал. Ако не мога десетина квадрата да окопая или оплевя и да си ги полея с маркуча докато пуша....Имам и капково но заради цветята и жената щото ги сее на най невероятни места та няма как с маркуча ;D

Мило

• 1 056
  • 20
« Отговор #73 -: 18, юли, 2015, 20:45 »
В голям двор или зеленчукова градина колкото и да не ти се иска по краищата неможе да не се мине с тотален хирбицид,щеш не щеш за да няма плевели пръскаш.Рано напролет през април пръскам мястото за външните домати и пипер с такъв хирбицид,след месец махам изгорялата трева,фрезовам и засаждам културата.Е винаги линеят първите 10тина дена и пипера и доматите,мъчат се и то до тогава докато се окопаят,после като с магическа пръчка изведнъж се поправят и тръгват нагоре.Явно останалия хирбицид исфирясва.Правил съм опит след тотален да напръскам със Зенкор + Стомп и да засадя доматите,тогава проблема е огромен с цял месец се мъчат.Другия опит е отесвам тревата и не ползвам тотален а след оформянето на лехите пръскам с горепосочените 2 хирбицида,тогава няма никакъв проблем за доматките.Така че всичко е въпрос на опит и култура в използването на препаратите. Абе тук не се ли говореше за биоземеделие !!!!!!!
Най мразим като копам да ми отскача мотиката от камик !

митьо

• **
  • 61
  • 0
  • градина
« Отговор #74 -: 19, юли, 2015, 14:07 »
Баткото, навремето дядо ми садеше рицин по края на оградата, но аз след време спрях, защото се опасявах, че е отровен и не знаех дали няма да отрови и близкостоящите домати и лук, а и никой не можа да ми каже дали е безопасно. Според теб рицинът проблемен ли е за зеленчуци в близост? Единствената причина да го садя е борбата със сляпото куче.