Кръчма

Що е биоземеделие?

Re: Що е биоземеделие?
« Отговор #30 -: 10, юли, 2015, 19:41 »

Цитат
Абе колеги, май много избягахте от темата?!
Пише:Що е биоземеделие? ...а не :За и против биоземеделието?
Аз си мислих ,че в таз тема ще науча нещо повече за него,а то само ме разубеждавате...аааааа  :-\
Я се земите в рЪки!  :P ;)

Ами ти прие биохимията " поне между мъжа и жената"нали? Е...аз пък ще приема биоопрашването " поне между мъжа и жената ;)
    Та значи,минавам през аптеката, купувам най силната/разбирай и най-скъпата/ отрова- системно действие,стомашно-чревно,нервно паралитично....абе отрова трепач ;D. Отивам на нивата и я напръсквам по всички правила на отровното изкуство. Прибирам се доволен в къщи,сядам на масата и започвам да командвам бабата/грешка/ съпругата да дава там каквото трябва. След 3-4 дена отивам на нивата и що да видя- всякакви фъркати гризещи и смучещи животинки най-спокойно си пируват.
 Сядам на сянка под ореха и започвам задълбочено да мисля " абе аз наистина ли съм произлязъл от маймуната или ме правят на маймуна"?? След това сменям темата и си викам- абе тая отрова след третия ден една мижава цикадка не може да утрепе та мене ли 90 кила торба опа....мъж ще ме отрови!!!! Е...пълня торбата с пресни конвенционални зеленчуци и туй то.
   Та кажи сега твоята отрова,отвара де,  и тя ли  се разкапва на третия ден или е по яка?? Ако е яка да се преориентирам към нея. Кураре също е биоотрова ама я няма наблизо, пък коприва валяло.
   И....искри може ама до гръмотевици да не стигаме щото....е....вкарват атмосферен азот в почвата бе, може да преторим ;)

ivanovbg

• 804
  • 10
По-добре да сереш на метено, отколкото да метеш насрано!
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
« Отговор #32 -: 10, юли, 2015, 22:02 »

Ами ти прие биохимията " поне между мъжа и жената"нали? Е...аз пък ще приема биоопрашването " поне между мъжа и жената ;)

Еeee,тa това си е напредък... :P

Та значи,минавам през аптеката, купувам ....абе отрова трепач ;D. Отивам на нивата и я напръсквам по всички правила на отровното изкуство....След 3-4 дена отивам на нивата и що да видя- всякакви фъркати гризещи и смучещи животинки най-спокойно си пируват.
 Сядам на сянка под ореха и започвам задълбочено да мисля " абе аз наистина ли съм произлязъл от маймуната или ме правят на маймуна"?? След това сменям темата и си викам- абе тая отрова след третия ден една мижава цикадка не може да утрепе та мене ли 90 кила торба опа....мъж ще ме отрови!!!! Е...пълня торбата с пресни конвенционални зеленчуци и туй то.
   Та кажи сега твоята отрова,отвара де,  и тя ли  се разкапва на третия ден или е по яка?? Ако е яка да се преориентирам към нея. Кураре също е биоотрова ама я няма наблизо, пък коприва валяло.
   И....искри може ама до гръмотевици да не стигаме щото....е....вкарват атмосферен азот в почвата бе, може да преторим ;)
E,па как да не е по-отровна моята отвара...оп "отрова" бе Батко,та тя уби прасето на комшията на ivanivbg ;D
 Смело коси и пробвай,ма по концентриранa да е ,че твоите може да са изхитрели  вече ...  ???  ;)
.....и няма да преторяваме,всичко трябва да е с мярка  ;)
« Последна редакция: 10, юли, 2015, 22:04 от MinaLP »
Всяка ситуация е като монета с две лица. Винаги има и положителна страна!

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
« Отговор #33 -: 10, юли, 2015, 22:13 »
Намерих една книга за вредата от препарати за РЗ
https://books.google.bg/books?id=7BZKR1gGu4QC&pg=PA109&lpg=PA109&dq=%D0%BF%D0%B8%D1%80%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B5&source=bl&ots=xMr0vltDhx&sig=RyhRuwWeBmQOyD7Tpv0sDON4Ixs&hl=bg&sa=X&ved=0CCgQ6AEwAWoVChMIpIGKwo_RxgIVQR8sCh06jgfr#v=onepage&q=%D0%BF%D0%B8%D1%80%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B5&f=false
Тази книга си я чети ти, само малко в началото прехвърлих и ме втресе , :o нема  си разтройвам  психиката я ....:P

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #34 -: 10, юли, 2015, 23:45 »
Не ти я дадох да ячетеш за страх, а да знаеш. В нея пише на някоя от белязаните страници беше, че в Германия се ползват по 130тона годишно само в жилищните помещения срещу хлебарки, мравки, бълхи ...

Знай, че препаратите за вкъщи и за домашни любимци са същите които се пръскат по полето за въшки, акари и секви буби, но в десетки до стотици пъти по голяма концентрация. Де факто ако напръскаш за хлебарки у вас слагаш препарат равняващ се на препарата най малко за няколко декара.

Примерно "Айкън" е с концентрация 100грама цихалотрин на литър и се слага 12,5милилитра/5литра вода и се пръска за бълхи в къщи.
Същото вещество, но с концентрация 50грама на литър се продава под името "Карате" и се ползва срещу зелена прасковена листна въшка по пипер в оранжерии, памукова и зелена прасковена листна въшка по краставици в оранжерии - 0,02 %; или 2милилитра на 10литра вода !!!

Така че пръскайки срещу хлебарки, мравки , бълхи в къщи се тровиш стотици пъти повече, защото не стоиш на нивата, а в къщи спиш и се храниш с "био" продукти. ;)

Другото което трябва да ти е ясно е, че това е отрова която първоначално е извлечена от хризантемата. После са почнали да я правят по химичен път, защото е икономически неизгодно да се отглеждат хризантеми на ниви които могат да дават плод. Да не говорим, че много трудно да не кажа невъзможно може да се контролира концентрацията на отровата. Тя е смесена с много други вещества които също изпуска растението. Синтетичната отрова е чиста и се знае че периода и на полуразпад е 24 часа примерно. Следователно след ден количеството отрова по домата ще е наполовина, след 2 - 1/4, след 3 - 1/8, след 7 - 1/128 което си е направо нищо като си сложил 2 милилитра в оранжерията.
Затова "био" лека от коприва може да се окаже по вреден от синтетична отрова само поради неизвестната концентрация.

Същото е и с торенето. Синтетичните торове са с точна дозировка на различните съставки и винаги знаеш количеството тор което си сложил на растение, докато "био" торта - оборска или птича е с неизвестно съдържание. Много лесно е да я предозираш и вместо "био" домати да ядеш нитратни. Затова в конвенционалното земеделие торенето с оборска тор се прави когато площтта още не е засадена, а с прясна оборска тор - шербетуването се прави в точно определен момент от развитието на растенията.
« Последна редакция: 10, юли, 2015, 23:53 от ivanovbg »
От наръчника на младия майстор: Когато вече нищо друго не помага, седни и прочети инструкциите.

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
« Отговор #35 -: 11, юли, 2015, 10:22 »
Знай, че препаратите за вкъщи и за домашни любимци са същите които се пръскат по полето за въшки, акари и секви буби, но в десетки до стотици пъти по голяма концентрация. Де факто ако напръскаш за хлебарки у вас слагаш препарат равняващ се на препарата най малко за няколко декара.

Примерно "Айкън" е с концентрация 100грама цихалотрин на литър и се слага 12,5милилитра/5литра вода и се пръска за бълхи в къщи.
Същото вещество, но с концентрация 50грама на литър се продава под името "Карате" и се ползва срещу зелена прасковена листна въшка по пипер в оранжерии, памукова и зелена прасковена листна въшка по краставици в оранжерии - 0,02 %; или 2милилитра на 10литра вода !!!

Така че пръскайки срещу хлебарки, мравки , бълхи в къщи се тровиш стотици пъти повече, защото не стоиш на нивата, а в къщи спиш и се храниш с "био" продукти. ;)
Нито за хлебарки пръскам,нито срещу бълхи и разни гадини.Не че си съжителстваме с тях,а просто нямаме.А мия единствено с чиста натурална водица.Няма логика да избягвам препаратите в градината, а да си обгазявам дома!....И носим само памучни гащи,без грам синтетика!  :o  :) ....и наяж се с кило зеленчуци и вземи доза антибиотик....кое ще се разгради и изхвърли по-бързо от организма ти?(същото абсурдно сравнение!!!)
Хайде да не си опонираме,че започва да намирисва вече...не за друго ами както казва Батко,да не вземем да преторим...  ;)

митьо

• **
  • 61
  • 0
  • градина
« Отговор #36 -: 11, юли, 2015, 14:44 »
ще споделя два леки нюанса, използвани в борбата срещу неприятелите, когато се избягваше употребата на химикали за РЗ - срещу мана допреди миналата година пръсках, по време на плододаване, с оцет - съотношение с вода 1:1, имах на няколко места болни тикви и домати, които след две пръскания през 3 дни се оправиха.
преди това в една оранжерия с разсади се палеха купчинки със сяра и не се влизаше по 3 дни.
отделно ръсех сяра на открито до корените на доматите и пипера, когато валеше прекалено, надявайки се, че серните изпарения в горещото време ще обгазят долната страна на листата и ще ги предпазят от гъбични заболявания, поне така си мислех, но не знам дали от това има някакъв смисъл.

« Отговор #37 -: 11, юли, 2015, 15:53 »
     Митъо, помня време когато сярата и по-скоро водоразтворимат и форма- тиозол-беше единственото средство за борба срещо оидиума/брашнеста лнмана/по лозата. Известни са и серните ленти за опушване на бурета. И сега единствения начин хората да си опазят сухия тютюн от едни малки червейчета  които много го обичат е опушването със сяра. И вижте сега парадокс- отварата от сух тютюн също е добър инсектицит а като зелен и него го ръфат и бълхи и скакалци и въшки и какво ли не :o

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
« Отговор #38 -: 11, юли, 2015, 17:43 »
     И вижте сега парадокс- отварата от сух тютюн също е добър инсектицит а като зелен и него го ръфат и бълхи и скакалци и въшки и какво ли не :o
С тютюн пръсках миналата година,изгаря ги та и пушек се вдига,но се притесних че ще станем много тютюнджиите у дома и спрях.Продължих с коприва, а и при нея е същия парадокс,виждала съм я отрупана...амааа една връз друга със зелена въшка, смучкат си та пир голЕм, а накълцана и направена на отвара ги изгаря  ??? Не мога да си го обясня!  :o

« Отговор #39 -: 13, юли, 2015, 08:41 »
     Е...... КонФекцията ръси химия по нивите, природосъобразните сред природата, няма с кой даже да се заядеш ;D  Останахме май сами с Мина щото не можем да решим какви сме точно и какъв азот е по добре да изкуствен или естествен?

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
« Отговор #40 -: 13, юли, 2015, 10:19 »
Мани,мани ,Батко,голЕмо лутане...  ;D А алтернарията ми вършее в градината и ме чака да взема решение ....  ???

Вискяр

• *
  • 1 690
  • 7
  • Работата никога не свършва!
    • Градина Вискяр
« Отговор #41 -: 13, юли, 2015, 10:41 »
Няма живо нещо, дето друго живо нещо да не го яде.

А алтернарията ми вършее в градината и ме чака да взема решение ....  ???
А що си я допуснала? Знаеш превантивната мярка.

« Отговор #42 -: 13, юли, 2015, 11:32 »
      Аз съм на път да се откажа от химията ама за разлика от "благословената" колежка, не защото хим. компании ни тровят а точно обратното, предлагат ни безвредни прахчета и сиропи дето никъв чеп не струват. Аз квото съм сложил на нивата, би трябвало на километри от нея да няма нито патоген нито инсект. Да ама не

MinaLP

• 498
  • 5
  • градина
« Отговор #43 -: 13, юли, 2015, 11:41 »
А що си я допуснала? Знаеш превантивната мярка.
Защото се оповавам на стари поверия за отпочиналата почва колко  е богата,не сложих грам оборска тор,глупава работа >:( ...а гладното растение е слабо растение,неустойчиво и податливо към всяка зараза...Поливам умерено, градината ми много слънчева и същевременно проветрива, не допускам въшка,докато се появи и е нокаутирана,но и ден е достатъчен за да пламне и се разнесе по слабите ми доматки  :( Превантивно с контактни не пръскам по ясна причина, само при проява, уж пак вършат работа. Но аз и допълнително се накоприх с един сорт които си беше заразен видимо още в началото,идеала който закупих от агрото също не вървеше,за първа година ми се случи разсад да ми сече,а винаги съм си го приготвяла аз,съотношението на почвата за разсад си е същата(горска почва,градинска,пясък,пепел и торфен субстрат) ...абе каръшка година.Пръсках с Куадрис,а днес ще повторя,дано да успея да оправя положението,а междувременно подготвих кравешка тор за да шербетувам за да ги подхраня до колкото мога....А на есен ще нахвърлям тор и ще обърна за да отлежи и да ми е подготвена градината за догодина.
Както казах аз ползвам чужда съседска градина,която уж те щяха да си сеят и не я обърнах късна есен и естествено и не наторих,а на пролет когато ми заявиха ,че може да я ползвам не сложих торчица дори на корен,поради горе опоменатата причина,пак щеше да е нещо. :( Дали ще ги понахрани шербетуването?
« Последна редакция: 13, юли, 2015, 13:45 от MinaLP »

ivanovbg

• 804
  • 10
« Отговор #44 -: 13, юли, 2015, 14:31 »
Недей да шебетуваш ако вече имаш зазрели, че ще ядеш нитрати в огромно количество. По добре 2 грама на растение азотнокалиева тор.